| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa fac spagatul? sau sfoara

76 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa stai in spagatu sau sfoara cat poti, macar cate 5 min, pauza 10 iar 5, timp de 3, 4 ore! incerci intre timp sa te mai fortezi, ligamentele se rup de la primele 20 min! pai pe scurt in 4, 5 zile reusesti, se mai face si pauza dupa ce reusesti!
craciunchan@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intinderi de picioare, fandari foarte multe incepi cu usorul pana jos de tot pana cand simti ca te dor inghinalii dupa aceea de la inceput de sus pana te dor inghinalii si dupa si mai joshappy... Spagatul sau sfoara nu depind nici de anii la care incerci sa faci nici daca ai sau nu picioarele elastice.totul depinde de muschi trebuie sa il lucrezi in fiecare zi poti sa l faci si in 2 saptamani daca te pui pe treaba nu este foarte greuhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E naspa de cateva saptamani tot incerc si nu reusesc ma dor craciisad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia un sac de box si dai in fiecare zi in el cat poti de sus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oops...care e diferenta intre "spagat" si "sfoara"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te incalesti bine apoi te intinzi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte simplu...winkingin primul rand trebuie sa te apuci de exercitii zilnice pentru. a te mobiliza, poti face exercitii chiar si cand te uiti la un film(in pat, pe podea). De exemplu stai normal si ridica cate un picior la nivelul trunchiului(de preferat sa atinga trunchiul)si fa asa pana te doare.in al dilea rand alimentatia e foarte importanta! atentie! nu fast-food! alege mancaruri simple si usoare.si ca sa fiu sincera acum trebuie sa VEZI LA INCEPUT CAT MAI AI PANA AI FACI, eu cand l-am facut prima oara a fost in autocar(simplu, deoarece am mers 10km pe jos la munte si m-am tinut de manerele scaunelor si am reusit sa-l fac, nu pe tot). eu am inceput prima oara intr-o seara cand am masurat mai aveam 20 de cm, mie mi se pare bine pentru inceput am colege carora le mai trebuie un brat cu incalzire...deci daca incerci fara incalzireo sa-ti iasa un ***(fara suparare dar asa e!)nu te lasa pagubasa incearca pana reusesti!
SPER CA TI-AM FOST DE AJUTOR!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu pot pana jos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce intrebare eu lucruri pe site-ul asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum pot face spagatu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 8 ani si parinti imi zice ca mai am sansa sa fac spagatul sau sfoara dar trebuie mult antrenament. Or ce fel de gimnastica este buna pentru ca te faci elastica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spagatul se face usor dupa parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai... spagatul este un pic greut, un pic dar inainte sa te apuci sa-l faci va trebuii sa faci o incalzire.stiu si eu.sa te apleci sa sari ca broscuta de astea, si dupa ce ai facut incalzire iti pui piciorul drept in fata ta ca sa-l vezi si pe stangu in spate si te lasi in jos incet. cand ajungi aproape jos sa pui mainile pe podea ca sa nu cazi.si cand vezi ca nu mai poti sau ca un picior este indoit nu drept cum ar trebui sa fie te ridici umpicccccc in sus si lindrepti. daca faci asa zilnic vei reusi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

P0i cu muncaa`; xx, eu fac spagatul doar pe stangu in fata pe dreptul nu potbig grin, sf0ara nu o pot, incerca sa faci exerciti sh sa nu uti sa te incalzesti bine inainte de astawinking ca dupa ramai cracanatalaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E foarte simplu e cel mai usor dar pozitia lotus vai e foare foarte usor de facut :-p

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda...grea faza pai eu am reusit cand am fost la dansuri dar m-am dezobisnuit sa il fac asa ca acum nu mai pot si stii care e partea cea mai amuzanta imi pot pune ambele picioare dupa cap dar nu pot sa fac sppagatulrolling on the floordeci nu stiu apukte si u de dansuri ceva un spoert crede-ma conteazalaughingbafta:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intro saptamana de zile cu exercitii pentru bayin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cont varstaa. am 16 anii si app ca ca pot face sfoaraa pana jos. inca un pic d antrenamentt si o sa imi iasa.si nu am mers la sala. e d ajuns 10 min p zi d antrenamentt si reusestii. dar e cam dureross. p zi c trecee trebuie sa t fortezii cate un pic cate un pic. insa spagatul nu il pot facee deloc :-| adica nu pot ajunge prea joss si nu tin picioarelee dreptee:-|

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu fac balet de la 3 ani. in acest sport spagatul este una dintre miscarile de baza. ar trebui sa ai elasticitate in picioare pentru al putea face si sa incepi de la o varsta frageda. oricum incearca sa intinzi picioarele din ce in ce mai mult. iti urez succes te pup

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu fac kick boxing si ma chinui sa fac spagatu si tot nu pot sa-l fac care stie? cum sa pot sa fac ce ar trebui sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Eu sunt la ballet.De la inceput ca sa putem lucra am inceput cu exercitii pentru. sfoara si spagatul.Desi mie mi-a luat cam 3 luni ca sa ajung la sfoara pe stangu jos.La sfoara pe dreptu` am ajuns in cateva saptamani jos. Spagata e mai grea nici azi nu pot s`o fac...Incerca sa faci exercitii cu picioarele.Si niciodata sa nu faci sfoara sau spagatul fara incxalzire ca oo sa te ia febra musculara de nu mai poti. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va spun eu am 11 ani si am invatat de putin timp sa fac spagatul si sfoara.va dezvalui un secret... daca incerci sa faci (sfoara sau spagatul) trebuie sa te intinzi pana poti si stai asa, daca observati la fiecare minut va lasati in jos cu 10 cm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana jos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele ce au facut sala? ce exercitii faceti? sunt sigura ca se pot face si acasa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

. incalzestete cu fandari broasca etc...incalzeste cam 30 minute apoi stai cracanata, cu picioarele intinse DREPTE sh incearca daca t doare prea tare t ridici. daca incerci fara incalzire.cracanata...desi e greu.sh eu pot s imi pun ambele picioare dup cap. dar sfoara ciuciu. daca vr spagat fa stilul fluture apoi roaga p cand s t apese pn cand stai jos. dar s iei p cineva care a mai facut asta ca apoi daca sta p genunchi tai sh face o miscare brusca iti rupi ceva.sh crd ca nu vrei asta dar daca esti emo roagal s se mistetonguetonguetongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apucate de gimnastyca sau balet. eu fac balet de la 3 ani simi reusesc toate aceste exercitii (sfoara, spagatul roata, podul de sus de jos) daca nu fa niste exercitii cum ar fi fandari laterale si alte chestyy te pup pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dorinel nu depinde daca esti baiat sau fata depinde doar de tine.Trebuie sa ai ambitie.De exemplu eu fac karate si pot sa iti fac si spagat si sfoara si sunt baiat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba sfoara e meai usoara! eu pot sa fac sfoara, dar la spagat nu ma pot lasa pana jos:p

| ριтʏcнα a răspuns:

Ei da intr-un anlaughing)eu am reusit in doua saptamani.hai sa iti zic cum am procedat.mai intai imi puneam piciorul stang in spte si piciorul drept in fata indoit si ma lasam pe el (pe piciorul drept). faceam in fiecare zii asa si ma lasam cat mai mult si la spagat si la sfoara.si in fiecare zi cate un pic, cate un pic am reusit

| princess92 a răspuns:

Pai.cu muncatongue eu pot face spagatul pana jos dar numai daca am dreptul in fata. daca fac cu stangul.nu e pana jos...mai am putin d lucrat.si sfoara... e mai greahappy

| andrushk50 a răspuns (pentru princess92):

Cred ca le-ai incursct. INVEERS!