| Casiiana a întrebat:

Cum pot sa scap de parul roscat? As vrea sa revin la culoarea mea naturala, saten inchis dar nu vreau sa il decolorez

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Ai folosit vopsea din comert sau henna?

Aici zice ca vopseaua semipermanenta merge indepartata, in etape, folosind apa cu otet.
https://www.lovedbycurls.com/hair-color/remove-hair-dye-with-vinegar/

https://www.gemmaetc.com/2023/06/does-white-vinegar-remove-hair-dye.html

Asa la modul general nu stiu cat e de ok.De exemplu eu folosesc la clatirea finala dupa spalat (doar 2 linguri la cativa litri de apa) dar nu sunt vopsita si rezultatle esunt faine, nu ma afecteaza negativ. Insa pentru a scapa de vopsea zice sa folosesti un mix de parti egale intre apa si otet, deci automat e mai concentrat si trebuie sa faci un test inainte.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai cred ca deja l-ai decolorat pentru ca mai toate vopselele roscate au si putere de deschidere deci decoloreaza putin parul ca sa se fixeze mai bine culoarea rosie deci in cazul asta va fi imposibil sa ajungi la culoarea ta naturala. Dar daca ai avut noroc si vopseaua nu avea putere de deschidere, poti sa folosesti un decapant si va indeparta vopseaua lasand culoarea ta naturala

| DeMicUnCălător a răspuns:

Instant nu poți. Si nici in căteva luni nu se poate.