| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scăpa de coșuri?
Prefer măști naturale, nu creme.

10 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Mai am incercat si eu cu masti si tot felul de chestii si nu mi s-a parut ca au avut efecte prea bune. Acum cateva zile am mai cautat niste lucruri si am incercat si sa stii ca au fost mai bune decat mastile. O masca foarte buna e masca de argila, cumperi de la farmacie pudra de argila si amesteci acasa cu apa sau cu zeama de lamaie sau altceva ( citesti pe plic ce mai zice) si dai pe fata, stai vreo 30 de minute si e foarte buna. in rest am mai gasit ca vitamina A, B3 si E sunt eficiente in tratarea acneei. si zinc am auzit ca e foarte bun. Si eu am incercat cu usturoi si cu zeama de lamaie am dat pe cosuri si s-au uscat imediat. iar dupa am dat cu miere. sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa mai fata-o sport, lasa cacaturile si mastile, e singuru remediu sanatos natural si bun, dar vad ca inca nimeni nu ti-a spus asta.

| Doηηa a răspuns (pentru anonim_4396):

"Fat-o" îi spui cui vrei tu, lu' măta, bunicta, nu mie.

| anonim_4396 explică (pentru Doηηa):

In loc sa zici merci de sfat imi multumesti cu educatia pe care n-ai primit-o acasa.

Răspuns utilizator avertizat
| primavara2012 a răspuns:

Remediile traditionale impotriva acneei au doua mari avantaje: sunt mereu la indemana si au o eficienta dovedita in timp in lupta contra infamelor cosuri. Iti propunem 10 astfel de remedii, alege-l pe care vrei si nu uita sa ne spui si noua cat de eficient a fost.
Pasta de dinti
Se aplica pasta de dinti pe zona afectata, de preferinta la culcare, pentru a o lasa sa actioneze mai mult timp. Pasta de dinti "usuca cosul". Nu vom risca in a recomanda o anumita marca de pasta de dinti, deci foloseste ce ai la indemana.
Masca cu terci de ovaz
Din vechime se cunosc proprietatile calmante ale terciului de ovaz. Terciul reduce inflamatia si are si proprietati exfoliante. Masca se aplica pentru un sfert de ora pe zona afectata de acnee.
Bai cu urzici si rozmarin
Daca acneea a lovit si alte zone decat fata, baile locale cu rozmarin si urzici pot face minuni. Frunzele se pun in apa clocotita si apoi se lasa sa se raceasca pentru a putea fi aplicate.
Suc de menta proaspat
Mai multe persoane au recomandat acest remediu impotriva acneei ca fiind eficient. Ramane sa-l incerci si tu.
Rodii
Se ia coaja rodiilor si se prajeste, iar o parte se piseaza pana devine praf. Amestecata cu suc de lamaie proaspat, se aplica pentru cateva minute pe zona afectata. Iar restul rodiei va constitui un desert delicios pentru tine.
Catei de usturoi
Cel mai bun prieten al omului este catelul…de usturoi! Remediul minune nu putea sa lipseasca nici din tratamentul acneei, deci freaca-ti usor cosurile cu usturoi si vei simti o ameliorare. Atentie, daca nu functioneaza, in plus fata de acnee o sa mai ai si un miros, mmmmmm, apreciat doar de gurmanzi
Pasta din miere si scortisoara
Aplica seara la culcare mierea amestecata cu scortisoara. Evident, clateste de dimineata, cu un zambet de satisfactie la vederea efectelor. Unii prefera sa aplice intern amestecul, dizolvat in vin fiert Glumeam, desigur.
Suc de castravete
Castravetele se zice ca ar contine 99% apa. Dar si 1% poate face diferenta, asa ca stoarce leguma pe un disc demachiant si aplica cu incredere. Calmeaza si reduce inflamatia.
Coaja de portocala
Amestecata cu apa, coaja de portocala iti curata fata de cosuri.
Ulei de lavanda
Se gaseste in compozitia multor produse cosmetice. Are proprietati calmante si il poti folosi cu succes in prevenirea si tratarea acneei.

| Bodea_Stefana_1990 a răspuns:

Incearca Zinerit eu il folosesc!happy

| Anonim007X a răspuns:

Mai bine mergi al o cosmeticiana si o sa iti recomande ea cea mai potrivita masca, in functie de tipul tau de ten.

| GabrielEmanuel a răspuns:

Sau poti sa mergi la doctor si iti spune el ce sa faci.

| kubetttyy a răspuns:

Si eu am avut problema asta si pe mine sincer m-a ajutat masca de argila se f=gaseste la pliculete sau la o galetusa mai maricica e 100% naturala ca ii doar argila pe care o amesteci tu cu apa lamaie si ce iti mai zice pe acolo si nuci nu ii prea sciumpabig grin