| AnonimShiAtat a întrebat:

Cum sa scap de cosuri? Help!

Răspuns Câştigător
| giorgyana99 a răspuns:

Cosurile sunt o chestie normala care face parte din pubertate.nu trebuie sa te panichezi.Acneea este o afecțiune a epidermei provocată de inflamarea foliculilor pilosebacei, ca urmare a unei hipersecreții a glandelor sebacee și se manifestă prin puncte negre sau albe, coșuri, chisturi sau noduli.
Exista tot felul de leacuri nautrale de ex sa faci infuzie cu ceai de musetel sau masca cu miere si ou...Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee. Unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea in mod regulat a sucul de lamaie pe cosuri si acnee. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta.
O lingurita cu suc de coriandru amescat cu bulbere de curcuma este un alt remediu eficient in tratarea cosurilor si a punctelor negre. Aceasta pasta se aplica in fiecare seara, dupa ce in prealabil fata a fost bine curata.
Sucul de menta de foloseste asemanator cu sucul de coriandru.
De asemenea exista si tot felul de creme pentru cosuri dar nu trebuie sa te sperii caci sunt un lucru normal si vor disparea de la sine dupa un timp.

6 răspunsuri:
| Veritas a răspuns:

Eu folosesc săpun cu sulf...în primele două zile mi-au trecut toate coșurile.Să te speli de două ori pe zi cu el și să îl folosești în fiecare zi chiar dacă ți-au trecut coșurile.

| AnonimShiAtat explică (pentru Veritas):

Si de unde il pot achizitiona?

| Veritas a răspuns (pentru AnonimShiAtat):

Păi cred că se găsește la o farmacie mai mare...

| Nudamnume a răspuns:

Ceva foarte simplu:pune.ti miere de albine pe fata ceva timp poti sa o ti si o noapte intreaga. mierea usuca cosurile.app am iocercat si eu acum nu mai am nevoie. Sper ca te.am ajutat.

| alexmihay92 a răspuns:

Nu prea ai ce sa le faci la cosuri in general ele se trec singure, depinde si ce varsta ai?

| ELY098723456778990 a răspuns:

Tamponeaza zona cu cosuri cu tinctura acneica. daca cosul este umflat si rosu pune iaurt si stai cu el pe fata pana a doua zi si apoi clatestete.