| Evelinmariaa a întrebat:

Cum trebuie sa îngrijesc un ten uscat? Ce creme sau exfoliante sa folosesc?

1 răspuns:
| Adrian277 a răspuns:

In primul rand incearca sa bei cat mai multa apa, cel putin 2 litri pe zi. Foloseste zilnic creme de protectie solara (indiferent de vreme) pentru ca soarele usuca si mai tare tenul. Seara foloseste ulei de nuca de cocos (de preferat organic) pe post de crema. Dimineata aplica o crema hidratanta ce poate fi folosita si drept baza pentru machiaj (recomand cremele de la Bioderma si Avene). Apoi foloseste un fond de ten cu o textura fluida(asta daca obisnuiesti sa te machiezi), nu le folosi pe cele tip pudra. Si finalizezi cu crema de protectie solara. Acum nu stiu cum e sa folosesti o crema dupa ce ai dat cu fond de ten....Eu am o crema de protectie solara care si coloreaza de la Bioderma dar pentru ten gras. Vezi poate gasesti si pentru ten uscat. Oh si pe parcursul zilei poti folosi apa termala de la Avene ca sa-ti improspatezi si hidratezi tenul. Succes!