| alexandra7199271 a întrebat:

Buna, daca folosesc mănușa exfoliante mai trebuie sa folosesc si scrub?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ori una ori cealalta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai putea spune ca depinde de tine ce grad de exfoliere doresti, cat de des faci asta si cat de mult apesi.De exemplu eu prefer sa folosesc o lufa naturala, din familia castravetelui, la dus.Inainte simteam si eu nevoia de scrub, imi faceam asa diy cu zat de cafea si alte minuni, insa de cand cu lufa e mai putina bataie de cap si exfolierea se realizeaza cate un pic, la dusul zilnic, mult mai sanatos decat zatul de cafea, care are particule destul de abrazive si poate irita pielea. Texura lufei odata umezita este putin mai dura decat a altor bureti sintetici, dar m-am obisnuit.In cazul in care folosesti un scrub cumparat din comert, cel mai probabil e ok sa utilizezi ambele, cel dintai fiind mai bland in ce priveste compozitia si efectul asupra pielii.