| EmaEmax a întrebat:

Daca am acnee este bine sa folosesc fond de ten?

Răspuns Câştigător
| Valisha18 a răspuns:

Buna! Nu este bine sa folosesti fondul de ten daca ai acnee, mai ales pe zonele cu probleme! Poti incerca un tratament cu argila, aplica-ta ca si o masca, deoarece da rezultate. Alte solutii mai la indemana ar fi feliile de portocale si castrazeti aplicate pe fata, timp de 15 minute. Ai grija la igiena ta, si nu-ti atinge fata foarte des! Daca ai par lung, tine-ti-l legat, mai ales daca se ingrasa repede! Contactul cu fata ar putea aduce mai multe probleme. Daca vrei sa ascunzi aceste impefectiuni, poti incerca sa te dai cu o lotiune astringenta, ce indeparteaza impuritatile si dezumfla cosurile, mascandu-le. Sper ca te-am ajutat! happy

14 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Dacă ai acnee du-te la dermatolog, nu îţi da cu toate tâmpeniile pe faţă. O să-ţi dea un tratament potrivit tenului tău şi după ce te tratezi foloseşti şi fondul de ten.

| camy417 a răspuns:

Depinde ce fel de fond de ten folosesti. varamia a scapat de agnee cu ajutorul unui fond de ten dar din pacate nu mai stiu cum se numea

| ASDSM a răspuns:

Fondul de ten e bine sa-l folosesti doar ca sa o acoperi nu ca sa o vindecisau ceva de genu

| Lia09 a răspuns:

Bineinteles ca NU! Nu face decat sa-ti irite si mai mult pielea si sa se infecteze. Incearca sa-l eviti o perioada si sa iti pastrezi fata mereu curata.
Daca vrei, poti incerca unguentul MIBAZON pentru acnee. Este un produs veterinar, dar din ce in ce mai multa luma il foloseste. Pe mine m-a ajutat foarte mult si in sfarsit am scapat de chinurile acneei. Nu este deloc scump (in jur de 9 lei) si pentru mine a fost extrem de eficient!

| deutzik34 a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu folosesti in mod exagerat.am aceeasi problema.Acum am un tratament de la farmacie care este foarte bun.In 4 saptamani se observa diferenta.mai am doar cateva cosuri (2-3). Dupa ce vei face tratamente, vei putea sa te dai cu cat fond de ten vrei. Sper ca te-am ajutat.

| EmaEmax explică (pentru deutzik34):

Ce tratament folosesti? :*

| deutzik34 a răspuns (pentru EmaEmax):

Ceri la farmacie ZINERYT.Iti da o cutiuta cu 2 tubulete.Intr-unul este praf si in celalalt este o solutie lichida.In cel cu solutie lichida pui Praful. apoi iti da un fel de sita si o pui deasupra.Cu ce a iesit de dai timp de 5 saptamani. Mie mi-a mers.in primele saptamani mai greu, dar apoi se poate face diferenta.Ma dau seara si dimineata.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Nu e bine sa folosesti fond de ten sau pudra sa iti ascunzi acnee si puncte negre. Am folosit eu foarte mult timp si mi-a facut mai mult rau.
Eu iti recomand un tratament pe care il am de la un doctor dermatolog foarte bun.
Doctorul mi-a dat sa imi cumpar tratamentul anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation.
Din ce mi-a zis doctorul, Uleiul de arbore de ceai(tea tree) este foarte puternic in lupta cu acneea……. Si este dovedit si testat ca 5% ulei pur de arbore de ceai (tea tree) este echivalent cu 5% benzoyl peroxid.
Diferența mare este ca uleiul de arbore de ceai nu are efecte adverse in comparatie cu benzoyl peroxid care provoaca foarte multe efecte adverse.

La mine au functionar super bine cremele si iti recomand sa le folosesti daca vrei sa scapi de cosuri si puncte negre.

| AnaCristinaN a răspuns:

Nu este bine, intai o tratezi apoi folosesti fond de ten.

| Larisa_3441 a răspuns:

Poti sa folosesti special pentru acnee se gaseste in magazine si nu neaparat specializate eu si cand am 1 cos mai mare ma dau cu fdt se vede ft urat daca te dai si urmezi un tratament poti sa folosesti!

| curiousglimpse a răspuns:

Eu am un fond de ten de la Vichy si cand am cate un cos imi dispare in cel mult 2 zile

| Francescaa a răspuns:

Pentru sanatatea tenului tau nu prea e bine, insa pentru a-ti acoperi imperfectiunile e bine venit. foloseste un gel de curatare cu particule abrazive pentru a-ti indeparta urmele de la cosuri si a preveni aparitia altora, apoi o lotiune tonica pentur a inchide porii si o crema histratanta. daca nu ai probleme mari iti vor disparea in cateva luni happy bafta!

| ImPucca a răspuns:

Poti, dar sa te speli intotdeauna pe fata inainte sa dormi si ai grija ce fond de ten alegi.
Il folosesti pentru a le acoperi, nu?

| Delia_Dinca_1990 a răspuns:

Nu, eu iti recomand sa iti iei o crema contra acneelor care o sa te ajute.Nu este scumpa, si o poti gasi la farmacie sau in brosurile de cosmetica.