| Adry05 a întrebat:

Daca am tenul gras, cand folosesc fond de ten mai e indicat sa folosesc o baza(primer)?

Răspuns Câştigător
| AnoukMarouk a răspuns:

DA. Baza este indicata oricarui tip de ten. Prin baza putem insa intelege si crema de zi cu SPF. Daca ai tenul gras recomand o crema de zi tip gel pentru a nu suprainarca tenul si un primer daca vrei matifiant. Daca si fondul de ten este cu efect mat atunci nu e nevoie si de primer cu acelasi efect dar ai putea folosi primer ul pentru a corecta altfel de imperfectiuni (ex: pori dilatati, sa faci fondul de ten sa dureze mai mult). E alegera ta, in makeup nu exista trebuie/nu trebuie, depinde de ce vrei sa resusesti cu machiajul.

P.S: Am mai multe sfaturi pe canalul meu de YouTube daca te ar interesa https://www.youtube.com/channel/UCZ7mp3LBHMFfaClAe3FGeYQ

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am tenul mixt-normal (pe alocuri gras: zona T și pomeți). Înainte de a mă dă cu fond, mă dau cu o crema vârstei mele. Primerul îl folosesc doar când merg la un eveniment pentru a fi sigură că machiajul îmi va rezista, în rest, de zi cu zi doar fondul de ten îl folosesc și doar pe cel de la pleoape folosesc primerul pentru intensificarea și rezistența culorii.
Pentru a reduce efectul de ten lucios te dai foarte putin cu ajutorul unei pensule de obraji in zonele cu un luminator sau pudra nuanței tale de ten.

| Adry05 explică (pentru MihaelaDart):

Cu pudra ma dau deoarece nu doar absoarbe acea grasime dar am inteles ca previne si fond de tenul de a intensifica ridurile fine ale fetei. happy Ideea era doar daca e nevoie si de primer, ma gandeam ca totusi e o crema ceva mai curata decat fondul de ten si de aia sa fii fost primul strat.
Crema nu folosesc, am fost la dermatolog si mi-a spus sa nu folosesc o perioada, doar gelurile de curatare. Am uitat s-o intreb daca e bine sau nu sa folosesc primer ultima data cand am fost si de aia m-am gandit poate stie cineva de aici.
Daca suntteti interesate pot s-o intreb cand mai merg si revin cu un reply pentru toate fetele cu tenul gras (a sunat a dedicatie de manele laughing )

| Mistery14 a răspuns:

Din ce știam eu există bază specială pentru tenul gras care ține sebumul sub control. Nu știu sigur...