| GabrielaStana540 a întrebat:

Daca iti tunzi varfurile o data la o luna, doua, parul creste mai repede?

As vrea sa incerc dar imi este frica ca, nu o sa creasca si o sa-l scurtez (am parul aproximativ pana la fund).

8 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

În niciun caz; dacă îl tai, nu va exista absolut niciun plus în durata creșterii părului și nici nu-l va opri din creștere.
Mai există și astfel de minciuni/prostii spuse de unii însă sunt doar minciuni (ca și miturile cum că există luni infulențate sau nu de Lună în care părul crește mai repede/mai încet).

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

O sa aiba aceeasi viteza de crestere.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Parul creste la fel de repede.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Nu creste mai repede nici nu se opreste din crescut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, n-are nicio legatura. parul creste de la radacina, nu din varfuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parul creste din foliculul pilos, ce este in exterior este tesut mort. Tunde-l cand este necesar. Daca nu este predispus degradarii sau nu il degradezi tu prin diferite metode nu este necesar sa il tunzi mai des de 2-3 ori pe an. Mie cel mai ok mi se pare sa il tunzi la sfarsitul verii si iernii. Daca tu o sa tunzi ce creste nu o sa mai ai cm in plus, ba chiar e posibil sa il ai mai scurt pentru ca sunt putine persoane care te tund atat cat le zici. Parul creste 1-1, 5 cm pe luna ( unora chiar 2 cm ).

| Itanul a răspuns:

Nu, nu creste mai repede.

| RRoberto2018 a răspuns:

Parul nu creste mai repede daca il tunzi, el creste incontinuu toata viata. Daca il tunzi creste iar, e tare incapatanat parul asta.
Poti sa-l tunzi cat vrei si cand vrei ca el tot va creste!