| AnaNuSuntPa a întrebat:

Daca ma dau DOAR cu creion de ochi, rimel si ruj credeti ca afecteaza cu ceva? Ma refer la riduri..fond de ten nu vreau sa folosesc pentru ca nu am nevoie, si dupa imi apar riduri si cosuri...decat ce am spus mai sus happy

Răspuns Câştigător
| LoriLoL a răspuns:

Hai sa-ti zic ceva mult mai important:riduri de expresie oricum faci, indiferent ca folosesti sau nu produse cosmetice.sunt inevitabile.iar cosurile/punctele la fel, din cauza sebumului care nu este curatat.demachiaza-te dimineata si seara si foloseste un gel de fata potrivit tenului dar si o crema usoara. aplica cate o masca hidratanta o data pe luna macar.

7 răspunsuri:
| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

Creionul si rimelul poate afecta ochii in timp, dar nu duce la aparitia ridurilor si a cosilor. Ai grija, daca nu ai nevoie de fond de ten este super bine, eviti aparitia celor mentionate mai sus si a altor eruptii pe piele. Multa grija. Si o zi frumoasa iti doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Riduri faci de la expresiile faciale pe care le folosesti, deshidratarea pielii si nefolosirea unei creme corect formulata de la o varsta frageda. Si nu-mi sariti in cap, dar sa previi e foarte usor cand folosesti produse corecte. Sa faci riduri si sa dai vina pe o crema e la fel de usor, pana la urma e vina persoanei care foloseste iritanti ca ea a dat banii pe prostii. Mai faci si de la fond de ten, concealar care intra in liniile fine.

De la rimel poate sa-ti cada genele. Cu creionul iti poti zgaria pleoapa daca nu e unul moale. Si rujul, probabil sa-ti usuci buzele, depinde si de formula.

| AnaNuSuntPa explică (pentru anonim_4396):

Daca folosesc o crema usoare gen nivea pentru ten normal/mixt e rau? Fond de ten folosesc foarte rar si cand ma dau il dau doar unde am cosuri, nu pe toata fata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnaNuSuntPa):

Da este rau. Sunt dozate in borcanase si microbii se inmultesc, ingredientele benefice ( Daca exista! ) mor la aer si lumina. In orice caz nivea e plina de iritanti si tot felul de minunatii care doar lasa o pelicula grasa la suprafata din cauza parafinei probabil si nu-ti hidrateaza corect pielea.

Foloseste bioderma sensibio light, e in tub opac ( asa ar trebui sa fie toate cremele sau sa fie sub pompita dar sticla tot opaca ). Nu are iritanti, alcool, parfum si hidrateaza foarte bine.happy

| Laura927 a răspuns:

Nu are nimic, dar ai grija sa iti demachezi fata si sa o hidratezi in fiecare seara!
Ridurile mai sunt si ereditare, uita-te la mama, bunica ta si vei vedea cum arati peste ani.
Uite mama mea are 40 si nici un rid( ft putin lângă ochi, eu 21 si nici un rid finut.

| Ariana11 a răspuns:

Atata timp cat te demachiezi in fiecare seara nu te afecteaza cu nimic, dar sa iei si pauze, tenul tau are nevoie sa respire.

| AnaNuSuntPa explică (pentru Ariana11):

Clar, oricum as vrea doar sa ma dau in weekend si vacante, la scoala folosesc doar balsam de buze si ocazional rimel cand arat naspa big grin