Întrebare recomandată | AndreeaIII a întrebat:

Daca mi se exfoliaza unghiile ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
15 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Maseaza-le in fiecare seara cu ulei de masline. La mine a functionat! Minim 10 -15 zile.

| wolder a răspuns:

Sa iei calciu

| DeathIncarnate a răspuns:

Hmm....sa le tai?!

| AndreeaIII explică (pentru DeathIncarnate):

Daca mi le tai, cand cresc iar se exfoliaza, degeaba le tai:-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un salon de manichiura. Acolo poti sa gasesti solutia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să arunci toate rahaturile care ți le pui/ți le-ai pus pe unghii.

| DanielVălean a răspuns:

Du-te la un salon de manichiura iti vor rezolva problema.

| munteanmaria a răspuns:

Te sfatuiesc sa faci asta :O dieta bogata in fructe, legume, peste, lactate, alimente care contin zinc impreuna cu mai putin alcool si zahar sunt exemple benefice unor unghii sanatoase. Hidratarea e indispensabila – este nevoie zilnic de 2 litri de apa. Absenta stresului, odihna si somnul regulat sunt la fel de importante. Modul in care ne comportam cu mainile, daca le protejam suficient impotriva diferentelor de temperatura, apei foarte calde, chimicalelor din diferiti detergenti casnici ne poate scapa nu doar de un aspect neingrijit al unghiei, de infectii ci si de ruperea acestora. FUNDA?

| Despot a răspuns:

Buna. Mama si bunica mea isi bagau degetele in albus si cu ulei de ricin si stateau cu unghiile in acel bol timp de 10 minute si asa si-au facut timp de o saptamana pe fiecare seara. Sper ca te va ajuta si pe tine.

| Muffin123 a răspuns:

Eu as zice sa le pilesti. Eu asa am facut. happy

| roxanaoltean18 a răspuns:

Pai cumpara de la o farmacie o solutie pentru asa ceva nu mai stiu cum se numeste dar costa in jur de 20 sau 30 de lei dar este foarte buna sau iti poti intreba medicul

| ImpossibleIsPossible a răspuns:

Cel mai sigur mod de a oprii exfolierea este sa iei calciu timp de aproximativ 1-2 luni.

| dianaaadianaaa a răspuns:

Incearca sucul de lamaie.

| ELEnus66 a răspuns:

Foloseste vitamina A. Aplica pe unghiile curate in fiecare seara. Costa 3 lei o sticluta. La mine a functionatwinking