| Martsje a întrebat:

Dau o funda mare cui ma ajuta! Am citit ca zeama de lamaie este benefica pentru matreata/par gras si pentru caderea parului. Cum este mai bine: sa fac o masca din zeama de lamaie, ulei de masline si galbenus de ou sau sa pun zeama in apa calduta si sa ma clatesc dupa spalare?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna. Tu ai 3 probleme care se rezolva diferit.
parul iti cade din mai multe motive :
1. o data la un an, parul se regenereaza, si de aceea cade ( mie mi se regenereaza toamna)
2. lipsa de calciu, magneziu si zinc.
3. stresul - un mare factor in caderea parului
4. alimentatia nesanatoasa( prea multe fast-food-uri, prea putine legume, fructe)
4. Samponul ( eu am unul din farmacie, ca cele de pe piata irita scalpul)
5. folosirea placii/feonului
/ondulatorul ( strica foarte mult parul daca tot vrei sa il indrepti foloseste spray cu protectie termica pentru par).
6. Folosirea produselor de coafat.
Deci, incerca sa gasesti cauza pentru a nu iti mai cade parul.
Legat de matreata, matreata este pentru ca samponul cu care te speli iti irita scalpul ( la fel si parul gras este din aceeasi cauza, doar ca parul gras te nasti cu el, cum te nasti cu un ten gras, deci trebuie sa il ti sub control, folosind produse care nu irita scalpul, si sa nu folosesti niciodata balsam pe radacini, iti ingrasa foarte tare parul).
Eu folosesc o masca de regenerale care mie imi prieste foarte mult si nu mai am probleme cu parul. Masca este formata din : un galbenus de ou, un pic de miere de albine, ulei de ricin ( cam o lingura), ulei de masline ( tot o lingura), catvea picaturi de vitamina a. Uleiul de masline si cel de ricin trebuie incalzit un pic apoi se amesteca cu celelate ingrediente, masca o aplici pe par, lasi sa actioneze in jur de 1 ora si apoi te speli normal pe par dar sa insisti pentru a curata bine uleiul, apoi aplici un balsam.
Masca se foloseste de 1-2 ori pe luna. Poti sa mai si folosesti lotiune regenerata cu petroleum de la gerovital ( plafar sau farmacie) - e foarte buna.
Iar pentru par gras, la mine a mers un singur sampon, petrole hahn par gras. Incerca sa te speli cu apa calduta ( apa fierbinte itita scalpul) si sa aplici balsamul doar pe varfuri, poti dupa ultima clatire ( samponare clatire, balsam, clatire) sa te clatesti cu apa si otel - 2-3 linguri de otet la 1-2 l de apa, iti face foarte bine la par mai ales la parul gras.

9 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Depinde si de parul tau, eu mereu imi faceam cu apa ca sa nu imi incarc parul, da cam acelasi rezultate, exista si sampoane care au lamaie si se observa rezultatele.

| FemeiaPisică a răspuns:

Dacă te clătești cu zeamă de lămâie combinată cu apă caldă, trebuie iar să te clătești dar cu apă curată. Dacă nu te clătești corect și rămân ''urme'', atunci părul are aspect de sârmă a doua zi.
Îți faci o mască de păr formată din gălbenuș de ou, zeamă de lămâie și ulei de măsline sau ulei de cocos. Încălzești puțin la foc mic amestecul și apoi aplici pe păr și lași să acționeze timp de 1-2 ore, dar ai grijă să ai capul acoperit. Trebuie să te clătești de minim 2 ori până îndepărtezi complet masca de păr.

| Imstrong a răspuns:

Bună.
Fa o masca din zeama de lamaie, ulei de masline si galbenuş de ou.
O să observi rezultate uimitoare.
Pa.

| biencutza123456 a răspuns:

Mai bine iti faci masca dare ai spus-o tu pentru ca beneficiezi si de efectul lamaiei, uleiului de masline care e foarte bun nu numai pentru par, iar galbenusul de ou ii fa oferi stralucire parului

| Martsje explică (pentru biencutza123456):

Stau in dubii. ori sa fac masca simpla( adica numai din galbenus de ou si ulei de masline) si sa ma clatesc apoi cu apa si zeama de lamaine, ori sa le amestec pe toate.tongue

| biencutza123456 a răspuns (pentru Martsje):

Pai cred ca nu are prea mare importanta ordinea, important e ca tu le aplici, iar parul tau va extrage ce are nevoie din aceste ingrediente pentru a-i da sanatate si frumusete.

| AnonimGirl010101 a răspuns:

Sincer? Uitie, asa am procedat eu pana acum si este foarte benefic, uite ce trebuie sa faci:
Amesteca sucul obtinut din stoarcerea a doua lamai cu un litru de apa si, dupa samponare, clateste-te cu aceasta solutie, apoi lasa-ti parul sa se usuce, fara sa mai clatesti cu apa. Tratamentele cu lamaie pot fi diversificate prin combinarea cu alte produse naturiste. Poti folosi o lingura de suc de lamaie, amestecata cu jumatate de lingura de aloe vera (gel) si cu un sfert de cana de sampon. Dupa ce te samponezi cu aceasta solutie, clatesti bine parul.
Sper ca te-am ajutat happy happy happy

| bella19 a răspuns:

Cel mai bine dupa parerea mea e sa faci masca dar in loc de ulei de masline poti folosi ulei de argan.E foarte bun.

| Bæ_Crißß_1996 a răspuns:

Nu mai cutii toate prostiile eu am încercat Si nu a mers! ca sa scapi de mătreața folosește balsam!