| AlexDrHouse a întrebat:

De ce anumite creme hidratante nu pot fi folosite ca baza de machiaj?

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Poate fi utilizata pe post de baza de machiaj o crema care nu este foarte "grasa" si peste care fondul de ten si fardurile pot face aderenta. Din acest motiv, nu este recomandata ca baza de machiaj o crema nutritiva sau o crema de noapte care are textura mult prea consistenta.Crema pe care o folosim drept baza de machiaj se intinde si se maseaza cat mai bine, pana patrunde in ten. Rolul ei este sa formeze o pelicula la suprafata tenului care sa mentina pigmentii din fondul de ten si farduri, deasupra pielii.

4 răspunsuri:
| FlorenceVi a răspuns:

Pentru ca-ti incarca tenul si-ti astupa prea tare porii pentru ca machiajul sa reziste pe fata si sa nu-ti curga fondul de ten. in special machiajul ochilor se strange in pliu daca pleoapa este "unsa" cu o crema hidratanta.
bazele de machiaj, fie ele de fata sau de ochi au o textura usoara, ce-ti protejeaza fata, care fac, ca machiajul "sa stea la locul lui".

| JustMusic a răspuns:

Fiindca modifica culorile, adica asa am patit eu cu o crema, un fard de ochi bej s-a facut portocaliu.

| fuzzer a răspuns:

Pentru ca nu au aceleasi functii ca si machiajul.Machiajul,practic este doar o forma de a acoperi ceva ce te deranjeaza, pe cand cremele hidratante au cu totul si cu totul alte functii.

| Rebeca22222 a răspuns:

Pentru ca sunt mai grase.happy