Întrebare recomandată | azotlichid69 a întrebat:

De la o vreme mi se ingrasa parul foarte repede si am matreata? Ce sa fac sa scap?

19 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Schimba samponul cu unul potrivit parului tau si neaparat sa fie antimatreata[iti recomand Dove antimatreata]

| Maariiaa a răspuns:

Bună,

Folosește un șampon anti-mătreață, spală-te la 3-4 zile depinde cât de repede ți se îngrașă.
Clătește-te foarte bine de spuma șamponului. Dacă nu scapi după folosirea unui șampon anti-mătreață mergi la farmacie și cere un sfat, sunt diverse tratamente, balsame chiar și naturiste care te ajută.
Ai grijă la șamponul care-l folosești, majoritatea șampoanelor din comerț au excese de substanțe care nu fac bine scalpului, ceea ce provoacă mătreața.

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Pentru parul gras, poti incerca urmatoarele remedii naturiste :
- cu o ceasca de apa clocotita, un plic de ceai de menta, 2 linguri otet de mere : Torni apa peste menta, lasi cateva minute ca pentru ceai si apoi scoti pliculetul si pui otetul.Lasi la racit si apoi masezi scalpul si firele de par cu amestecul.Nu e nevoie sa clatesti dupa.
-clateste parul intr-un amestec din apa calduta, sucul de la 3 lamai si niste otet.
Pentru matreata foloseste un sampon special, foarte bun fiind Head&shoulders.Dermatologii recomanda ca in primele 6 saptamani sa se foloseasca doar acest sampon, de 3 ori pe saptamana.E bine sa lasi 3-5 minute sa actioneze, apoi clatesti. Dupa cele 6 saptamani alterneaza samponul cu unul pentru piele sensibila pe care il gasesti in farmacii.Nu te spala foarte des pe cap si usuca parul natural, nu folosi uscatorul sau produse de coafat care ard parul.
Sper ca am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
pentru matreata, par gras sau daca cumva iti cade parul ia-ti un sampon GEROVITAL este foarte bun si da rezultate in timp scurt si nici nu costa mult. Cam 14 lei

| soloangel01 a răspuns:

Incearca un sampon antimatreata.Eu mi-am cumparat unul si chiar functioneaza.

| azotlichid69 explică (pentru soloangel01):

Ce sampon folosesti?

| soloangel01 a răspuns:

Folosesc un sampon de la nivea(pentru barbati). Sincer sa fiu nu face minuni, dar este mult mai bine decat inainte.Inainte ma spalam seara pe cap si la amiaza a doua zi aveam iar matreata.Acum fac matreata dupa vreo 2-3 zile.Samponul se cheama:NIVEA MEN cool shampoo anti-dandruff, cooling & shooting, menthol.

| TempestUV a răspuns:

Schimba samponul.Mai trebuie schimbat si el din cand in cand altfel se invata parul cu el si nu mai are nici un efect

| Quanah a răspuns:

Pentru a degresa părul gras : pune un pumn cu mentă într-un vas şi toarnă peste acestea 4 ceşti cu apă fiartă. Lasă frunzele de mentă să se infuzeze cel puţin 30 de minute. După ce amestecul s-a răcit, strecoară-l şi pune-l într-o sticlă. Aplică pe păr o ceaşcă din această soluţie pentru clătire după ce ai şamponat părul.
Dacă te speli pe cap foarte des, să ştii că nu ajută. O să-ţi cadă foarte rău părul, o să ţi se îngraşe foarte repede şi o să fi nevoit/ă să ajungi să te speli de 3 ori pe zi.

Dacă vrei ca părul tău să nu mai aibă aspectul de păr nespălat, aplică pudră de talc pentru bebeluşi/pentru picioare la rădăcina părului, apoi întinde cu o perie pe toată lungimea părului. Din magazinul DM poţi achiziţiona şampon uscat de la Balea ( are aceleaşi efecte )

Mătreaţa apare frecvent iarna, când porţi căciulă/glugă/orice altceva împotriva frigului.

| Martina5 a răspuns:

Încearcă șamponul anti-mătreață.

| purplestar9494 a răspuns:

Otetul de mere face minuni pentru matreata.Intr-un weekend stai si spala-te pe cap cu otet de mere si apoi clateste de 2 ori cu sampon. Mirosul nu va persista nu iti face griji.Iar pentru ingrasarea parului incearca sa nu il speli foarte des cu toate ca stiu este oribil si nu poti sta cu el asa dar asta e cea mai buna solutie. Spala-te pe cap odata la 5 zile.Chiar daca se ingrasa nu te spala mai devreme fa-ti un coc mascheaza parul dupa cateva saptamani o sa vezi ca nu se va mai ingrasa asa repede

| BiaBybbyBia a răspuns:

Si eu am matreata pentru ca m_am pieptanat cu pieptanul unei colege si acum nu mai scap de ea de vreo 5 ani dar am fost la dermatolog si mi-a spus sa ma dau cu solutia Asorian sa stau cu ea ceva timp si apoi sa ma spal cu samponu Mediket cu care stau si cu el vreo 10 minute. E suuuuper bun samponul. Isi face efectul. La Farmacia Catena costa 46 de lei cu card sau fara, nu mai stiu. Oricum isi face efectul. Pahappy

| kLowNii a răspuns:

Matreata poate fi invinsa cu produsele potrivite. Incepe prin a folosi un sampon bun, special pentru asa ceva. Cauta unul de spalare zilnica.Cauta samponuri bazate pe zinc, selenium acid salicilic ca ingrediente de baza. Ca scalpul tau sa nu se obisnuiasca si cu aceste produse, schimba-le din cand in cand, macar o data pe luna. Sau poti folosi sampon de doua feluri la aceeasi spalare.Nu te sfii sa incerci si retete naturiste. Probabil mama sau bunica ta ti-a recomandat sa te clatesti cu otet sau sa il aplici laradacina parului inainte de a merge la culcare. Merita sa suporti o noapte grea pentru un par superb. Nu te speria de miros, se va evapora. Orice ai face, nu iti folosi unghiile! Poti rani scalpul si nu vei obtine niciun avantaj.Matreata este un motiv de rusine sau de ingrijorare pentru foarte multi oameni. Daca esti unul dintre ei, afla ca poti sa iesi din randurile lor.

| DeeaEu a răspuns:

Si mie mi se ingrasa repede parul... Mai ales daca esti si la pubertate, nu ai ce sa faci. Macar spala-te si tu la 3-4 zile. happy

| azotlichid69 explică (pentru DeeaEu):

Ma spal la 3 zile si tot mi se ingrasa

| MrsBiscuiti a răspuns:

1-spala-te
2-spala-te peste 3 zile, iar
3-foloseste un sampon bun
4-clateste-te cu apa(app:uda parul inainte de samponare)

| MariusDrimb a răspuns:

Am avut aceleasi probleme, du-te la dermatolog si o sa iti recomdande un tratament, sampon. Mie mi-a recomandat ceva de la Bioderma si functioneaza. Am incerca 5 ani de zile sa scap de matreata, si vizita la dermatolog m-a salvat.

| gabrielabartas a răspuns:

Salut.Te poti duce la un magazin "yves rocher"(il poti gasi in polus)si iti poti lua un sampon anti-matreata(intr-o sticla verde), matreata ar trebui sa dispara de la prima sau a doua spalare. ENJOY!

| Sponge10 a răspuns:

Poti sa te dai cu un sampon anti-matreata, poti folosi un balsam de par, poti sa te speli mai des pe cap (2-3 ori pe saptamana)! Sper ca ti-am fost de folos! Funda?