| miky06 a întrebat:

Am o problema mi se ingrasa parul repede si am si matreata doar numai pe timp rece spuneti-mi ceva remedi am tot schimbat sampoane dar nici unul nu ma ajutat si pe baza de plante si nimic. ma spal pe cap in fiecare zi si tot nu scap

Răspuns Câştigător
| Ririru a răspuns:

Incearca Garnier Fructis sau Nivea - pentru par gras.
Din cate stiu eu poti sa faci o masca de argila, care este buna pentru par dar si pentru ten.

Argila
Un efect similar taratei de grau il au cataplasmele cu argila aplicate o data pe saptamana. Dilueaza 3-4 linguri de argila in apa calduta pana obtii o pasta groasa. Adauga o lingurita de sare mare, omogenizeaza si intinde la radacina parului. Lasa sa actioneze 15 minute si clateste bine.

Menta
Pune la fiert in 300 ml de apa un pumn de frunze de menta. Da in clocot si fierbe la foc mic timp de zece minute. Dupa ce s-a racit, aplica ceaiul pe par, lasa-l sa actioneze 20-30 de minute, apoi clateste.

Urzica
Fa un decoct din frunze de urzica si amesteca-l bine cu un galbenus. Intinde-l omogen pe tot scalpul, lasa-l sa actioneze 20-30 de minute, apoi clateste parul. Lasa parul curat si regleaza sebumul.

Zeama de lamaie este foarte buna pentru parul gras, deoarece ii confer stralucire. Firul devine suplu si nu mai permite sebumului sa-l incarce. Poti folosi sucul de lamaie ca atare: aplica picaturile de suc de la o jumatate de lamaie pe pielea capului, lasa sa actioneze cateva minute si apoi clateste!

http://www.ifeel.ro/c_remedii-pentru-matreata.html

http://www.ifeel.ro/c_ponturi-de-ingrijire-pentru-parul-gras.html

Bafta. Si eu am parul gras 8-|.

3 răspunsuri:
| Aiicha a răspuns:

Nu te mai clati cu apa foare fierbinte,sa fie calduta. Daca folosesti balsam de par,aplica-l doar la varfuri,nu la radacina. Daca folosesti fixativ,spuma,placa de par,gel sau o masca de par inceteaza sa mai folosesti.
Trebuie sa iti lasi parul sa respire o perioasa, cumpara-ti un sampon pentru par gras, iar la clatire foloseste putina zeama de lamaie sau otet de mere in apa.Stai linistita mirosul dispare pana a doua zi(daca te speli seara). Incearca sa iti speli parul mai rar, nu la o zi incearca la doua zile.
Daca problema persista in timp cel mai bine te duci la un dermatologwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de un sampon purifiant si un balsam hidratant. marca Satinique de la Amway merita sa o incerci pentru ca are un sistem de infuzare cu ceramide. si sunt avantajoase ca pret pentru ca fiind concentrate iti ajung o perioada mult mai mare de timp fata de produsele de pe piata.

| laurentiufarin a răspuns:

Posibil sa fie apa problema