| Șttefania a întrebat:

De la un timp de vreme [o luna] mi se electrizeaza parul. Cu orce sampon ma spal tot mi se electrizeaza. Si nu doar asa o suvita si tot parul. Ce sa fac sa nu mi se mai electrizeze? Funda mareeeeeeeeeee

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pasi

Folositi un balsam intensiv regulat. Hidratat cum se cuvine, parul nu se va mai electriza.
Folositi un balsam care nu se clateste dupa ce ati spalat parul, sau aplicati un tratament de gel de par.
Evitati produse care va vor usca parul. Acestea sunt cele care contin ingrediente de genul: alcool sau chimicale agresive cum ar fi sodium lauryl sulfate.
Sfaturi

Spreierea palariilor si glugilor cu un spray anti-static, va reduce electrizarea parului.
Folosirea unui pieptane sau a unei perii din lemn poate ajuta la minimalizarea electrizarii parului.
Sursa: http://www.itips.ro/......v1412.html
Electrizarea este o problemă dacă ai părul foarte fin, lung sau ondulat. Iarna cu arât mai mult, pentru că porţi haine sitetice şi căciuli, iar trecerea de la cald la frig şi invers agresează părul care îşi pierde astfel strălucirea. Deşi nu există o soluţie pentru a rezolva definitiv problema electrizării părului, sunt câteva trucuri pentru a-l îmblânzi:

- Nu-l pieptăna prea des pentru că structura firului de păr se deteriorează. Foloseşte un piepten de lemn sau o perie din păr natural. Obiectele de coafat din metal sau materiale sintetice electrizează părul.

- Foloseşte un balsam la fiecare spălare pentru a ordona firele rebele. Cel mai bine este să foloseşti un balsam fără clătire sau să aplici o cremă specială după spălare.

- Foloseşte o dată pe săptămână o mască reparatoare care hrăneşte firul de păr.

- Foloseşte un şampon nutritiv. Hrănit cum se cuvine, părul se electrizează mai greu.

- Nu usca părul prin frecare cu prosopul pentru că se electrizează şi mai tare. Dacă îl usuci cu foehnul, ţine-l la distanţă de scalp şi setează-l la cea mai mică treaptă pentru ca aerul să nu fie prea fierbinte. Cel mai bine ar fi să-l laşi să se usuce în mod natural sau să foloseşti un foehn care degajă ioni negativi şi împiedică electrizarea părului.

- Nu folosi produse pentru îngrijire care conţin alcool. Acestea usucă şi mai tare părul.

- Masajul capului stimulează circulaţia sângelui şi secreţia de sebum. Astfel, părul va creşte mai sănătos.

Ce mai poţi face:

Special pentru vârfuri: aplică seara câteva picături de ulei de măsline pe vâtrfuri şi spală părul dimineaţa. Va avea un aspect mai îngrijit.

După ce te-ai coafat, pulverizează puţin lac de păr. Firele vor fi mai disciplinate.
Sursa: http://www.clickpentrufemei.ro/frumusete/asa-eviti-electrizarea-parului
Pa, pa.

| JustMe11 a răspuns:

Care sunt cauzele electrizarii parului?Unele femei au parul natural "rebel", facand parte din mostenirea genetica. Deci, daca in familie ai persoane care se confrunta cu un par rebel, esti mult mai predispusa sa te confrunti si tu cu aceeasi problema. Un mediu umed este deseori cauza aparitiei electrizarii parului.
Expunerea frecventa la soare si vantul duc inevitabil la apartia unui par rebel.
Utilizarea produselor de coafat care usuca parul.
Parul tratat chimic, vopsit, decolorat, permanentul etc. va fi intotdeauna mai predispus electrizarii deoarece tratamentele chimice duc la deshidratare treptata a parului.
Spuma de par, gelul, fixativul care are in compozitie un procent ridicat de alcohol va favoriza aparitia electrizarii parului.
Abuzul aparatelor de coafat cu caldura cum ar fi placa de intins parul, uscatorul, ondulatorul duc la uscarea excesiva a firului de par si implicit la electrizarea acestuia.
Aerul cald umed determina electrizarea parului. De asemenea si tratamentele cu uleiuri incalzite pot duce la electrizarea parului.
Utilizarea unor balsamuri pe baza de uleiuri de asemenea contribuie la electrizarea parului.
Persoanele care au un fir de par gros sunt mai predispuse la aceasta problema.
Folosire produselor cosmetice care usca parul. Acestea sunt cele care contin ingrediente de genul: alcohol sau chimicale agresive cum ar fi sodium lauryl sulfate, calcium sau lithium hydroxide.
Lipsa hidratarii si a proteinelor din stratul cortical al firului de par duc la deshidratare, cauze principale ale electrizarii parului.
Unele medicamente pot dezechilibra nivelul ph-ului, fapt care contribuie la apartia factorilor propice electrizarii firelor de par. Stresul si bolile, in combinatie cu o dieta saraca in vitamine, minerale si amino-acizi duc la deteriorarea firului de par si aparitia varfurilor despicate, electrizarea si caderea parului.
Atingerea parului pe parcusul zile poate cauza electrizarea parului. Cu cat iti treci mana prin par, cu atat mai predispus va fi sa se electrizeze.
O tunsoare nepotrivita poate dauna foarte mult si agrava aceasta problema.
Cum sa previi electrizarea parului ? 8 cuvinte cheie care trebuie sa le tii minte.Cuvantul cheie No. 1 – SAMPONUL

Parul tau are nevoie de uleiurile sale naturale de pe scalp pentru a-l imblanzi. Pentru ca acest lucru sa se intample, nu ar trebui sa folosesti samponul zilnic pentru ca acest lucru va inlatura uleiurile naturale din scalp, care au de fapt un efect pozitiv, hranitor.

Daca nu poti renunta la spalatul pe cap zilnic, atunci inlocuieste samponul cu un balsam sau dilueaza cu putina apa samponul obisnuit. Pentru a hidrata cheratina, proteina care face parte din structura firului de par, alege sa te speli pe cap cu un sampon delicat si sa folosesti apoi un balsam foarte hidratant.

Cauta intotdeauna ingredientele naturale – mierea, musetelui- si evita sa achizitionezi produse care contin – alcohol, sodium, calcium sau lithium.

Dupa fiecare spalare este indicat sa iti clatesti parul cu apa rece care va inchide cuticulele de la suprafata firului de par si va da un aspect neted.

Alege samponul in functie de grosimea firului de par. Pentru parul subtire un produs foarte hidratant va elimina electrizarea parului insa va avea tendinta de a lua din volum. Pentru parul gros este indicat sa folosesti un produs care netezeste firul de par.

Cuvantul cheie No. 2 – BALSAMUL

Foloseşte un balsam la fiecare spalare pentru a ordona firele rebele. Cel mai bine este sa folosesti un balsam fara clatire (leve in) recomandat pentru parul uscat, deteriorat si aspru. Gama Gliss de la Schwarzkopf este creeata special pentru netezirea firului de par.

Cuvantul cheie No. 3 – USCATORUL DE PAR

Acesta poate deveni un cosmar daca e folosit incorect. Lasa parul sa se usuce in mod natural cat mai mult posibil, si la final apeleaza la un difuzor.

Daca nu poti renunta la uscatorul de par, tine-l la o distanta de cel putin 20 de centrimetri, orientat cu varful in jos, in sensul cresterii firelor de par si foloseste-l la o temperatura mai scazuta decat in mod obisnuit. Este indicat sa iti usuci parul treptat, impartindu-l in sectiuni diferite. Desi aceast metoda dureaza mai mult timp, merita efortul.

Progresele tehnologiei iti sunt de ajutor in acest sens – pe piata exista o serie de usactoare de par care degaja ioni negativi, impiedicand astfel electrizarea statica a parului.

Nu usca insa niciodata parul prin frecare cu prosopul pentru ca se electrizeaza si mai tare.

Cuvantul cheie No. 4 – PERIATUL

Periatul des deterioreaza in timp structura firului de par. De aceea foloseste peria sau piaptanul cu moderatie si opteaza mai degraba pentru utilizarea unor produse realizate din material natural.

Periile confectionate din par de porc sau de lemn, sunt cele mai bune alegeri, intrucat obiectele de metal sau material sintetice folosite pentru coafat electrizeaza si mai mult parul.

Cuvantul cheie No. 5 – COAFATUL

Pune fixativ pe perie si piaptana-te inainte ca aceasta sa se usuce, in acest fel imblanzesti firele rebele. Functioneza la fel de bine si cu ajutorul unui servetel. Acopera parul pe lungime cu servetelul si pulverizeaza fixativul. La final, poti folosi si un spray pentru stralucire. Foloseste in special produse anti-frizz, special concepute pentru a lupta impotriva electrizarii parului, cum ar fi Gloss Serum, de la Wella High Hair, care potoleste si firele rebele.

Cuvantul cheie No. 6 – MATERIALE NATURALE

In plus fata de piaptan, hainele pe care le porti trebuie sa fie si ele confectionate din fibre naturale. Puloverele sau caciulile tricotate din fibre sintetice nu absorb umiditatea din aer, deci se incarca foarte usor cu electricitate statica, care intra in "conflict" cu energia acumulata de firele de par. Acelasi lucru se intampla si in cazul hainelor din lana, cu toate ca acesta intra in categoria fibrelor naturale. Cea mai buna alegere sunt hainele din matase, satin, bumbac sau in.

Si materialul din care este confectionata fata de perna influenteaza felul in care arata parul nostru! Cel mai bine ar fi sa iti odihnesti podoaba capilara pe o fata de perna din satin, vei observa ca parul se va electriza mai putin.

Cuvantul cheie No. 7 – HIDRATARE

Lipsa hidratarii este cea mai frecventa cauza care duce la electrizarea parului.

Daca nu iti ingrijesti corespunzator parul, va deveni poros si isi va pierde calitatea de a retine sebumul natural necesar hidratarii. In aceeasi masura in care tenul are nevoie de hidratare, si parul trebuie sa beneficieze de un plus de hidratare pentru a arata frumos si sanatos. De aceea este necesar sa folosesti masti de par si balsamuri cat mai hidratante.

Uleiul de cocos, ricin sau masilne sunt foarte eficiente in hidratarea firului de par.

Gliceria vegetala naturala poate fi adaugata in produsele de coafat si folosite cu success in tratarea parului electrizat.

Dupa spalare pentru a imblanzi solzisorii de la suprafata firului, aplica o masca reparatoare care vei vedea ca "lipeste" locurile cu probleme in cateva minute.

Aplica pe varfuri ulei de argan cosmetic (ori cu 30 de min inainte de spalarea parului si in acest caz il poti aplica pe toata lungimea parului, ori dupa spalare pentru luciu)- este extrem de bogat in vitamina E si steroli, cu proprietati antioxidante mult peste medie.

Daca, dupa ce ai aplicat produsul, iti infasori capul cu folie de aluminiu si o incalzesti cu foehnul, masca isi va face si mai bine efectul.

In cazul parului deteriorat, un masaj al capului poate face adevarate minuni: stimuleaza circulatia ia sangelui si secretia de sebum, determinand astfel cresterea unui par sanatos.

Cuvantul cheie No. 8 – RECE

Aerul rece combate electrizarea parului prin inchiderea cuticulelor de la suprafata firului de par. De aceea ai doua metode la indemana:

Clateste-ti parul cu apa foarte rece (apa sau apa in combinatie cu otet) Otetul ajuta la netezirea cuticulelor firului de par. De asemenea echilibreaza pH-ul si contribuie la adaugarea unui plus de stralucire.
Dupa ce ti-ai uscat parul, folosese-l un minut pe optinunea de aer rece. In acest fel vei aduga stralucire si volum.
http://beautyrevealed.wordpress.com/2010/11/18/electrizarea-parului/

| BiwCupcake a răspuns:

Deci happy

parul se electrizeaza mai ales iarna, din cauza gecilor de fas sau din cauza metalelor laughing [stiu ca pare o prostie dar eu asa stiam laughing]

sfat : nu te mai spala asa de des si incearca sa nu-ti mai schimbi samponul asa de des, foloseste unul pana la epuizare si daca da rezultate bune te speli in continuare cu el. de preferat e sa folosesti un samppon pentru tipul tau de par [gras, fara volum, etc.] si un balsam si/sau masca de parwinking + dupa spalare aplica o spuma de parwinking

| AndraAlexaLove a răspuns:

Si eu avut problema asta...eu foloseam balsam
Am folosit timp cam de 2 luni.Acum nu mi se mai electrizeaza!

| Octaviana_9832 a răspuns:

Da`ti cu balsam si nu o sa ti mai electrizeze! happy

Si o sa il ai si mai matasos si mai usor de pieptanatwinking. O sa vezi!

| Ирина19 a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema, si am observat ca se electrizeaza din cauza ca prea mult timp mil usuc cu fenul, il usuc cam 10 minute si ma opresc, o sa-ti para ca inca e ud dar sal lasi asa, o sa fie cu mult mai ok.Bafta :*

| davidstefan a răspuns:

Pai de obicei ti-se elctrizeaza cand e prospat saplan ...nu stiu incearca sa gasesti un sampon care iti da mai putin volum