| user5677888 a întrebat:

Dieta Rina funcționează și a doua oară, la o pauza de 5 luni?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Te-ai ingrasat nu, toata viata o sa ai parte de diete, da functioneaza dar vei slabi mai greu, pierzand mai multa masa musculara si mai putine grasimi, dietele sunt sortite esecului, trebuie schimbata alimentatia, orice deficit caloric slabeste

In primul rand trebuie inteles faptul ca 70% din ceea ce consuma organismul tau se numeste rata metabolica, practic ca sa traiesti ai nevoie de energie, chiar daca nu ai face absolut nimic, restul de 20% se duce pe activitatea ta fizica iar restul de 10% se duce pe ceea ce consumi,digestie,aici proteinele necesita mai multa energie apoi carbo apoi grasimi,trebuie inteles faptul ca nici un macronutrient nu ingrasa, nici carbo, proteinele, grasimile, pur simplu esti intr-o balanta, de exemplu eu consum 2000 de calori tot cu activitate, digestie, daca consum 2500 de calori o sa pun in fiecare zi cate 500 de calori, cum un 1kg de grasimi are 7700 de calori o sa ma ingras in timp, cum aflam rata metabolica prin imc https://www.calculator.net/calorie-calculator.html?,multe persoane fac prostia sa se pune pe diete stupide sau infometare, dupa cum scris rata metabolica este de 70%,tu prin infometare duci rata metabolica in jos,mai pierzi si masa musculara,sa vezi ce minunat o sa fie,deci trebuie sa ne schimbam stilul de viata dar nu drastic si sa cautam alternative, de exemplu eu am inceput prin a descoperi gustul fructelor, mi-a placut mult mango, asa ca am preferat un mango in loc de napolitane sau ciocolata, nu spun sa numai consumi si sa ai o alimentatie cu alternative si sa te gandesti la valoarea nutrivita, ciocolata cu cacaco 80% ajuta la memorie de exemplu
,trebuie sa te informezi despre ceea ce manci,cei care reusesc sa iti mentina greutatea fac astfel
merg in fiecare zi o ora pe jos =hai ca asta putem cu toti
iti calculeaza caloriile =e si asta o solutie dar e cam enervant sa iti numeri caloriile,uni mai si se mint, nu stiu cum sa calculeze, uita, ajuta si asta dar conteaza si valorea nutrivita a alimentelor
se informeaza des despre alimentatie, au alternative sanatoase
uni consuma o masa pe zi, uni tin post

Ce recomand eu

Proteinele inhiba foamtea un snitel sau ceva proteine la fiecare masa https://www.csid.ro/......e-10889754

carbo =multe legume, si cand spun multe poti consuma si 1kg de morcovi pe zi, nu glumesc, poti consuma fara limita https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_legume

Fructe =e aici avem o limita =5 fructe pe zi e destul, bine diversitate nu 5 mere

grasimi =avocado, slanina, untura =cu limita

apropo grasimilie au 9 cal per gram, carbo, proteinele 4 cal per gr

asta nu inseamna evitarea grasimilor din contra ele sunt extrem de importante ca si carbo, proteinele

ce rol au proteinele https://www.naturalplus.ro/......-organism/

ce rol are carbo http://www.lifediet.ro/ce-sunt-carbohidratii-in-dieta/ benzina noastra de toate zilele

ce rol au grasimile http://www.morandicom.ro/rolul-grasimilor-in-organism.html

Dulciurile =elibereaza dopamina in creier, creaza dependenta, creste glicemia
Sucurile -carbo-gazoase pot duce la diabet gradul 2, organismul nu e adaptat pentru apa cu zahar nici nu calculeaza ca ai consumat calori, te ingrasi usor,creaza dependenta,face rau la rinichi, inima, diabet, duce la o foamete mai mare, se stie ca duce la obezitate
patiseria la fel ca si dulciurile
pizza =grasimi rele, afecteaza ficatul
mezelurile =cresc riscul de cancer cu 20%

apropo si starea ta este afectata de ceea ce consumi,pers care consuma dulciuri,sucuri,fast food, patiserie au depresie si alte probleme gen amnezie, consumati carne de peste, cafea, vin rosu cu limita, berea cu limita

1 răspuns:
| Frank51 a răspuns:

Orice dieta functioneaza, oricand, daca este tinuta corespunzator. Singurul factor care influenteaza eficienta dietei este varsta.