| JuneRain a întrebat:

Este adevarat ca taierea varfurilor parului duce la cresterea lui? eu niciodata nu am inteles asta...parul creste de la radacina, ce legatura are cu varfurile?

6 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Dintr-un anume punct de vedere, tunderea părului înseamnă regenerarea lui.La vârfuri se deteriorează cel mai adesea. Tuns periodic firul de păr nu are timp să se degradeze(să se despice). Dacă nu este tuns cu regularitate,acest proces degenerativ(de despicare a vârfurilor), se extinde spre crestet, şi atunci şi creşterea lui este f. lentă. Dacă este tuns în fiecare lună, va creşte şi mai bine(mai viguros), şi va creşte şi mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varfurile sunt cea mai batrana parte a parului deci se toceste cel mai repede.
Daca parul se despica o sa se strice mult din el si o sa trebuiasca sa tunzi mai mult doar dintr-o vizita la coafor.
Parca e mai bine sa-l tunzi la 2 luni doar 2 cm decat la 5 luni 5-6 cm happy.
Si o stiu din proprie experienta.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Nu duce la cresterea lui, dar parul de obicei se despica la varfuri si daca nu il taiem periodic, despicatura urca pe firul de par ( merge spre radacina ) si se strica tot mai mult din par.

| JuneRain explică (pentru TiffanyღBJ):

La cate luni trebuie taiate varfurile?

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru JuneRain):

Cam 1 data la 2 luni.

| AntoholixAdri a răspuns:

Da, fiindca firul de par regenereaza! Nu creste nunumai din radacina si din varfuri@!