| iiooaannaa26061994 a întrebat:

Este bine daca ma dau cu lotiune autobronzanta si dupa aceea stau la soare? nu va fi bronzul mai intens si va tine mai mult?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| zuzu_6188 a răspuns:

Pentru un bronz intens iti recomand sa te ungi cu ulei de masline...nu protejeaza asa de bine pielea ca lotiunea de de soare, dar, parerea mea, este mai natural ca autobronzatul si mai rapid happy

| alinaaron a răspuns (pentru zuzu_6188):

Daca stau la soare si nu vreau sa rupe piele alba... nu poate ceva mai buna?

| Alex9Alexutzu a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te dai cu lotiune antibrozanta doarece daca iti dai cu lotiune autobrozanta iti va arde rau pilea.
P.S. Poti sa iti dai cu lotiune autobrozanta dar sa nu stai la soare cel putin 18 ore.

| Papucel16 a răspuns:

Dacă te ungi cu ulei de măsline ţi se va coji repede pielea şi bronzul va dispărea treptat. Trebuie să consumi alimente care conţin betacaroten şi care accelerează colorarea pielii(pepene,caise,piersici, cartofi dulci,spanac,morcovi,etc) iar pentru ca bronzul să dureze mai mult ar fi bine să introduci în alimentaţia ta alimente care conţin calciu ( Brânză,lapte, ouă).
Dacă ai exagerat cu statul la soare, poţi să ungi zonele cu arsuri cu o roşie zdrobită.
Atenţie! Evită consumul de citrice înainte de plajă. Excesul de vitamina C întârzie procesul de bronzare. Încearcă să nu mănânci prea multe portocale, lămâi sau grepfruit înainte să mergi la plaja.
Şi să nu uiţi de crema/uleiul cu protecţie UV, altfel te poţi alege cu nişte arsuri.