| dedfgv a întrebat:

Este bun otetul de mere pentru par? daca da la ce anume?

Răspuns Câştigător
| DarkSunshiine a răspuns:

Ei bine da!
Iata cateva motive pentru a utiliza otetul in ingrijirea parului:

Impiedica despicarea varfurilor, factorul cel mai daunator pierderii stralucirii;
Permite pastrarea culorii (naturala sau a vopselei de par) retinand pigmentii;
Asigura restaurarea unui pH sanatos si echilibrat al pielii capului;
Ofera stralucire intensa (datorita aciditatii otetului);
Contribuie la descurcarea firelor de par, de aceea acesta devine mult mai matasos si mai usor de pieptanat;
Elimina matreata de la nivelul scalpului;
Otetul este astringent si tonifiant pentru scalp;
Este benefic pentru orice tip de par (gras, uscat sau normal);
Este o metoda economica pentru a reda stralucirea naturala a parului.
Ai nevoie de:

Un sfert de pahar de otet;
Jumatate de litru de apa calduta;
Suc de lamaie sau portocala stoarsa;
Un vas.
Cum se procedeaza?

Varsa apa intr-un vas si adauga otetul; Spala-ti parul ca de obicei cu samponul pe care il utilizezi de fiecare data;
Dupa ce ti-ai clatit parul, toarna apa din vas peste par si las-o sa se scurga de la scalp catre varfuri.
Pentru a parfuma aceasta solutie, adauga in vas putin suc natural de lamaie sau portocala;
La sfarsit, ruleaza un prosop in jurul capului pentru a absorbi excesul de apa. Nu freca parul cu putere, ci doar tamponeaza, pentru ca acest proces il agreseaza;
Este de preferat ca de aceasta data sa iti usuci parul, natural in aer liber, fara sa folosesti aparate electrice de coafat.

1 răspuns:
| Joliefemme a răspuns:

Sincera sa fiu, habar nu am! Insa tin minte ca mama ma limpezea pe cap(dupa ce ma spalam) cu otet, cand eram mica. Asta mi-a ajutat parul sa creasca, sa fie lung si foarte bogat!
Sper ca ti-a folosit la ceva raspunsul meu. happy