| anonim_4396 a întrebat:

Exista septum fals? Daca da, unde se gasesc?

4 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Deviatia de sept apare cand cartilajul sau osul nu are o pozitie dreapta. Un sept incovoiat poate determina aparitia dispneei (respiratie dificila). Aceasta afectiune poate duce la dezvoltarea sforaitului si a apneei de somn (oprirea respiratiei pentru o scurta perioada in timpul somnului).
Septul poate fi deviat din nastere (congenital) sau ca urmare a unei lezari, ca de exemplu ruperea nasului. Se poate, de asemenea, incurba dintr-o parte in alta ca urmare a inaintarii in varsta. La majoritatea oamenilor, septul este deviat cateva grade. Septoplastia este necesara numai cand dispneea sau sforaitul nu se remediaza fara tratament chirurgical.

| KyuzoFire a răspuns (pentru anka):

Ea nu a intrebat nimic din toate astean yk

| SexyChick a răspuns:

Nu exista dar iti poti face tu
http://www.wikihow.com/Make-a-Fake-Septum-Piercing

dar poti sa iti dai si singura eu mi-am dat si nu a durut nici nu mi-a curs sange am de 2 luni si parintii nu au aflat pentru ca il ascund inauntru nasului :))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma refer la septum (pierce-ul.)