| anonim_4396 a întrebat:

Fata, 13 ani, 1, 57 m, 55 kg. Vreau sa slabesc in zona fetei, in zona abdomenului ( solduri/pulpe ) si picioare, vreau sa-mi tonific corpul. Sfaturi, remedi.e.t.c. FUNDA!

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

La 13 ani esti in crestere, nu slabesti nicaieri. Mananca de toate, termina cu prostii de genul in urma carora la 18 ani o sa te dai cu capul de pereti.

| capricc a răspuns:

Desi tu vrei slabire localizata, eu as miza mult pe cardio http://fucsia.ro/category/diete-fitness/fitness/page/2/

| kitykity a răspuns:

Daca ai cateva kilograme in plus de care vrei sa scapi rapid, iti propunem sa incerci cura de slabire cu fructe. Este o dieta foarte eficienta, insa destul de restrictiva, intrucat, de-a lungul unei saptamani, va trebui sa mananci exclusiv fructe. Cu toate acestea, dat fiind faptul ca se tine pe termen scurt, nu produce dezechilibre majore in organism.

Descopera in continuare ce presupune cura de slabire cu fructe, ce beneficii aduc organismului fructele recomandate in dieta si care sunt variatiile curei de slabire cu fructe.

In cadrul acestei diete, ai voie saconsumi orice fel de fruct, cu exceptia bananelor si strugurilor, care contin un procent ridicat de zahar. Desigur, poti privilegiaconsumul fructelor despre care se stie ca ajuta la arderea grasimilor, cum ar fi:

Ananasul, care contine bromelina, substanta care arde grasimile si combate celulita;
Papaya, care este bogata in enzime ce accelereaza procesul de digestie, dar si in fibre solubile care confera o senzatie de satietate de lunga durata;
Pepenele verde, care este format din 90% apa; zaharurile din compozitie asigura energia necesara pe parcursul intregii zile;
Portocala sau grepfrutul, care contin vitamina C, ce contribuie semnificativ la arderea grasimilor; in plus, citricele sunt bogate in celuloza si fibre, care solicita organismului un consum ridicat de energie pentru realizarea procesului de digestie;
Merele, carecontin pectine, fibre solubile ce limiteaza cantitatea de grasimi absorbite in organism, regleaza tranzitul intestinal si induc senzatia de satietate.

Cura de slabire cu fructe rapida

Aceasta dieta ajuta nu doar la pierderea kilogramelor in plus, dar si la detoxifierea organismului, intrucat acesta nu mai este nevoit sa digere carne sau alte alimente procesate. Iata cum trebuie urmata cura de slabire cu fructe:

In prima zi: un ananas la fiecare 2 ore;

A doua zi: papaya si mere dimineata, ananas la pranz, mere sau mango seara;

A treia zi: mere sau kiwi dimineata, ananas la pranz, mere sau kiwi seara;

A patra zi: pepene verde sau zmeura la fiecare 2 ore;

A cincea zi: pepene dimineata, caise la pranz, afine si coacaze negre;

A sasea zi: prune dimineata, ananas la pranz, pepene verde seara;

A saptea zi: pepene sau mere la fiecare 2 ore.

La capatul unei saptamani de dieta, daca nu ai trisat, cantarul iti va arata cu 3-4 kg mai putin. Aceasta dieta nu trebuie urmata frecvent sau pe termen lung, deoareceantreneaza carente de proteine si de lipide, nutrienti esentiali organismului. O poti relua insa dupa jumatate de an.
Cura de slabire cu fructe si iaurt

Aceasta dieta este ceva mai usor de urmat decat cea anterioara, intrucat permite si consumul altor alimente in afara fructelor. Dureaza tot o saptamana, la capatul careia vei cantari cu 3-4 kg mai putin.Cura de slabire cu fructe si iaurt este usor monotona intrucat in fiecare zi se consuma aproximativ aceleasi alimente, totusi este un inconvenient minor avand in vedere rezultatele.

Mic-dejun: 300 g iaurt dietetic, 3 biscuiti integrali, un ceai neindulcit

Pranz: 300 g iaurt dietetic, o supa de legume, fructe la discretie

Gustare: 300 g iaurt dietetic, un ceai neindulcit

Cina: 300 g iaurt dietetic, supa de legume (sau peste slab la gratar cu salata de legume), 3 prune uscate.
Cura de slabire cu fructe goji

Fructele goji sunt pline de vitamine, oligoelemente si proteine si au numeroase beneficii, printre care: imbunatatesc circulatia sanguina, mentin sanatatea inimii, a sistemului nervos, intarzie imbatranirea, ajuta procesul de slabire si combat celulita.

Fructele goji pot fi consumate dimineata, la micul dejun, acestea furnizandu-ne energia de care avem nevoie pe parcursul intregii zile. Le poti adauga in lapte alaturi de cereale sauin iaurt. La pranz, te poti delecta cu o salata de fructe care sa contina, pe langa goji, mere, ananas si portocala, trei fructe eficiente in arderea grasimilor.

Cura de slabire cu fructe goji nu este una restrictiva putand fi urmata o perioada indelungata. Poti consuma carne slaba si peste la gratar, lactate degresate, legume si fructe. In cadrul celor 3 mese principale, integreaza laptele cu cerealeintegraleamestecate cu goji, iaurtul cu goji si salata de fructe cu goji. In plus, de-a lungul zilei, consuma 2-3 cani de ceai de goji. Tine cont sa nu fierbi foarte mult apa pentru ceai. Aceasta nu trebuie sa aiba mai mult de 90 de grade, altfel se distrug principiile active. Vrei sa slabesti repede? Fie ca urmeaza sa participi la un eveniment deosebit, fie ca vrei sa scapi rapid de cateva kilograme pentru a te simti mai bine in pielea ta, slabirea rapida te ajuta sa-ti recapeti increderea in tine si chiar sa fii mai motivat pentru a urma un program de viata sanatoasa pe termen lung. Slab sau Gras te invata 10 trucuri pentru a da jos imediat cateva kilograme!

Slab sau Gras te invata cum sa slabesti repede si sanatos, fara sa te infometezi!
10 trucuri ca sa slabesti repede si sanatos

1. Ia in fiecare zi un mic dejun bogat, un pranz satisfacator si o cina frugala. Vei avea timp ca, pe parcursul zilei, sa arzi caloriile acumulate la micul dejun, de aceea este recomandat sa mananci din ce in ce mai putin, pe masura ce trece ziua. Seara, limiteaza-te la o mana de nuci, un iaurt, o branzica de casa sau legume cu humus.

2. Fa 30 de minute de miscare in fiecare zi. Miscare nu inseamna neaparat sa mergi la sala de fitness, mai ales ca stim cat este de dificil sa-ti faci loc in programul deja incarcat pentru o activitate ce nu te prea incanta. In schimb, cu siguranta iti va placea sa faci o plimbare seara impreuna cu un prieten, sa joci badminton in parc sau, pur si simplu, sa mergi pe jos inspre serviciu! Profita de fiecare ocazie pentru a-ti pune muschii in miscare!

3. Nu combina carbohidratii cu proteinele. Daca obisnuiesti sa mananci cartofi cu carne, nu ai cum sa slabesti! Combinatia de carbohidrati rapizi cu proteine iti incetineste digestia si metabolismul, avand un efect negativ asupra scopului tau – acela de a slabi. Daca vrei sa slabesti repede si sanatos, renunta la aceasta combinatie si mananca proteinele separat de carbohidrati, la o distanta de 3 ore intre mese.

4. Potoleste-ti foamea cu gustari "inteligente". Cand esti la dieta si simti ca iti este foame, un mar sau o felie de grepfrut nu iti va potoli apetitul. Ba din contra, este posibil sa te faca sa te simti cu adevarat deprivat de alimentele tale preferate si, mai tarziu, sa atentezi la raftul cu dulciuri. In schimb, o mana de nuci iti tine nivelul de insulina in limite normale si iti calmeaza apetitul.

5. Controleaza-ti portiile. Niciodata nu trebuie sa mananci portii mai mari decat este palma ta! O farfurie de mancare ideala pentru slabit consta intr-o portie de proteine cat palma si inca pe atat, legume.

6. Triseaza din cand in cand. Este demonstrat stiintific ca, pentru a slabi, este chiar recomandat sa-ti programezi o masa pe saptamana la care ai voie sa trisezi. Daca stii ca sambata, de exemplu, ai voie sa mananci o prajitura delicioasa la pranz sau chiar o portie de cartofi cu friptura, te vei simti mai bine in celelalte zile de dieta!
Slab sau Gras te invata cum sa slabesti repede fara sa-ti fie foame!

7. Ia-ti pachetel de acasa pentru masa de pranz. Daca lucrezi cel putin 8 ore pe zi, stim ca masa de pranz poate fi un subiect delicat – fie iei pranzul in graba si mananci covrigi sau alte alimente ce nu te vor ajuta sa slabesti, fie cedezi ispitelor si comanzi o pizza alaturi de colegi. In schimb, un pachetel pregatit de acasa te va ajuta sa-ti potolesti foamea si sa urmezi dieta!

8. Stabileste-ti o masura de haine pe care iti doresti sa o porti. Poate ca un obiectiv precum un numar ideal de kilograme nu te mai motiveaza, asa ca gandeste-te care este masura pe care iti doresti sa o porti la haine si fa tot posibilul pentru a ajunge la aceasta!

9. Hidrateaza-te suficient in fiecare zi. Chiar daca nu am scris de la inceput aceasta regula, are o importanta esentiala! Bea zilnic ceaiuri din plante, sucuri de legume si, cel mai important, 6-8 pahare mari de apa plata. Daca nu poti sa bei apa simpla, aromeaz-o cu suc de lamaie, putin ghimbir razuit sau pulpa de capsune!

10. Stai departe de tentatii. Cat timp esti la dieta, nu tine in casa dulciuri, alimente grase sau snack-uri ce dauneaza siluetei tale. De asemenea, evita sa te uiti la reclame la mancare – un studiu de la Universitatea din California arata ca reclamele la mancare stimuleaza centrul de control al apetitului din creier si iti dau senzatia de foame.

| Cosmin86 a răspuns (pentru kitykity):

" Este o dieta foarte eficienta", deci e foarte PROASTE si PERICULOASA.

Oricine are cunostinte MINIME de nutritie doar citind articolul dat de tine isi da seama ca e o mare tampenie.

Nu mai recomanda asa ceva, trebuie sa fii REDUS MINTAL sa tii o asemenea dieta.

| 123lalala a răspuns:

Pai sportul e neaparat! si ai grija la ce alimente consumi! painea si cartofii ingrasa cel mai tare. Si nu uita: intre ultima masa si ora la care te culci sa fie cel putin trei orewinking

| Iama a răspuns:

Fa sport, nu manca dulciuri, nu manca paine, nu manca dupa ora 5-6!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iama):

"nu manca dupa ora 5-6! ", asta e o mare prostie, eu am slabit 18 kg mancand MEREU dupa ora 20 ( ce sa zic de ora 6 ).

Mai documentati-va si voi inainte sa recomandati prostii :
http://www.cristianmargarit.ro/2009/12/dieta/ce-mananc-seara

citez : "Cea mai simpla si stupida metoda de slabire spune sa "nu mai mananci dupa ora X" sau "sa nu mai mananci seara"."

| Iama a răspuns (pentru Cosmin86):

Mama mea a slabit 20 de kg in felul asta si de aceea recomand. N-as vorbi daca nu as sti. Seara se depunde cel mai usor, dar organismul difera de la om la om si daca stii atatea si deja ai slabit destul de mult de ce mai intrebi? Crezi ca o sa iti spuna cineva ceva diferit? Daca vrei atat de tare du-te la un nutritionist si acolo o sa iti faca un program special pentru tine. Si apropo chestia cu mancatul este ca o religie:fiecare o ia cum vrea si o aplica atat cat doreste!

| BlacK_8915 a răspuns:

Apucata de sala(fitness) si nu manca paine ( 5 mese pe zi trebuie sa ai in care trebuie sa mananci carne ) si un program

Bafta, numai bine PACE!

| munteanmaria a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca si tine si mie mi se spune des ca la varsta de 13 ani nu se tine diete fa mult sport si mananca mai sanatos uite aici un link in care iti arata ce greutate trebuie sa ai http://www.dietetik.ro/......calculator