| BuBuLoi21 a întrebat:

Fetelor am si eu o intrebare. azi m-am vopsit si eu k de vine craciunuhee hee si mi-am bagat un blond bej pe un castaniu deschis (parul meu natural ). a iesit o nuanta gen cafea cu lapte ( dar nu asa mult ) iar eu as vrea sa iasa mai deschis o culoarea cum e cea cu care m-am vopsit azi sau un blond inchis, mediu. acum vreau sa ma decolorez ( dupa ce mai las parul putin k mi-e teama sa nu-l ard ) si teoretic ar trebui sa il mai deschida cu 4 nuante. cam ce culoare as avea? ar mai fi nevoie sa ma mai vopsesc? sper sa ma puteti ajuta si sa intelegeti cam ce culoare vreau euhee hee

Răspuns Câştigător
| N3pthys a răspuns:

Daca vrei intr-adevar sa-ti deschizi culoarea parului la un blond mai deschis, eu iti recomand sa mai ai putina rabdare, macar vreo 10 zile, momentan firul de par este stresat in urma vopsirii. Pentru ca urmatoarea interventie sa ti iasa, parerea mea, ca sa nu distrugi parul de tot, este sa iti faci un decapaj (decolorarea parului) cu un praf decolorant (ce marca vrei tu) si un oxidant de putere MICA gen 1, 9 sau maxim 3 (deoarece culoarea care ti-a iesit nu necesita multa deschidere, cel mult 2-3 tonuri). Pentru decolorare eu zic asa: pui pudra intr-un vas, pui sticluta de oxidant si niste balsam sau masca de par, putin, cat compozitia de decolorant sa nu ti arda firul de par. te dai complet, si il masezi bine. O sa simti ca parul se incalzeste (e procesul normal de scoatere a pigmentului din firul de par) si isi pierde din culoare, ai putea sa il masezi usor, suvita cu suvita ca sa ii aduci aport de oxigen, sa se deschida culoarea mai repede. Toata actiunea asta nu ar trebui sa dureze mai mult de 10, maxim 15 minute, si ma repet, nu cu oxidant de 6, 9 sau 12... Asta pentru ca de revelion, si in general, cred ca vrei sa ramai cu par in cap! Dupa decapaj, speli parul il usuci putin si aplici un nuantator sau o vopsea semipermanenta in culoare mai deschisa, gasesti prin magazine, sau pe la saloane (nu are rost sa aplici o vopsea permanenta, contine prea multe chimicale). Dupa ce speli nuantatorul, iti pui o masca (orice masca sau balsam ai la indemana) si lasi sa actioneze putin mai mult.15-20 de minute, cat sa hraneasca firul de par. Apoi il usuci si il coafezi. E posibil sa nu iasa chiar atat de deschis cum ai vrea, insa e mai bine sa menajezi parul si sa ajungi treptat, decat sa te trezesti ca ti se rupe parul si trebuie sa te tunzi pentru ca nu mai ai cum sa l salvezi. Atasez si o poza, cu culoarea pe la care ar trebui sa ajungi.

| BuBuLoi21 explică (pentru N3pthys):

Mersi mult de tot. nu mai stiu cum se da fundita. dar in orice caz. f folositor raspunsul, voi tine cont si imi place mult culoarea din poza. asa sper sa ies. e bine si pic mai inchis dar ceva de genul ala. mersi mult

| N3pthys a răspuns (pentru BuBuLoi21):

Cel mai important e sa iti menajezi parul, sa fie cat mai sanatos. Degeaba are culoarea care o vrei daca el ca si calitate e uscat si distrus. Sa ai un sfarsit de an frumos, si sa te distrezi de revwinking

| BuBuLoi21 explică (pentru N3pthys):

Mersi la fel si tie. cu parul am destul de mare avantaj. nu il vopsesc des si nu se arde asa de repede si de usor dar totusi am grija de el sa nu trec in noul an cu cheliutza laughing). mersi mult si poate ne mai auzim. sarbatori fericite si LMA pe 2012hee hee