| DanaQ a întrebat:

Fetelor, cum obtineţi bucle frumoase, jucăuşe happy şi cum le menţineţi cât mai multe zile fără ca acestea să se lase de parcă nici n-au fost? happy Nu vreau răspunsuri seci de genul "cu ondulatorul", "cu bigudiuri", ci să împărtăşiţi metoda voastră.winking

6 răspunsuri:
| adrianasparrow a răspuns:

Salut! :*
De la inceput il spal bine si-l dau cu balsam. Inainte ca sa se usuce definitiv il dau cu spuma si-l pieptan cu un pietene din lemn (de dorit). Incep totul cu o suvita si pe o iau de la ureche (recomand profesionalii) restul parului il prin cu un cleste de par. Mai pieptan odata suvita si ar trebui sa fie de 6-7 cm. O fac cu ondulatorul, o tin 1-2 min. dupa ce-i dau drumul o dau cu lac pentru par. Apoi eu alta suvita si asa mai departe pina ce iti faci niste bucle minunate! La sfirsit le stropesc cu lac de par si astfel imblu cu ele 4 zile, caci apoi mai plictisesc. iti spun ca prin aceasta metoda ele vor fi superbe. Sper ca te-am ajutat!
Fundita? :*:*:*

| purplerainbow a răspuns:

Pai ca sa nu imi ard parul sau sa imi pierdtimpul cu bigudiurile, eu imi prind parul in coc, dupa ce l-am spalat(fiind putin ud, se onduleaza rapid) si dimineata cand ma scol, observ ca parul meu e ondulat, fara nici un stres sau munca degeaba. La mine nu prea e nevoie sa aplic metoda asta ca am parul deja ondulat si se cam umfla, dar sora mea are parul foarte drept si moale si la ea chiar merge "tehnica" asta. Eu mai bine raman cu buclele doar cateva ore decat sa imi dau cu spuma sau fixativ pe par, pentru ca il face foarte tare si chiar exagerat de aspru si nu mai pare natural. Poti sa incerci si cu bigudiurile sau ondulatorul, dar la ondulator va trebui sa te ajute cineva daca vrei sa iti iasa ca lumea ca altfel vei avea o parte ondulata si una dreapta. Ca sa iti spun o chestie amuzanta, eu am ramas odata doar cu partea din fata ondulata ca nu mai aveam timp, si spatele, unde se vedea cel mai mult, era doar umflat si cam drept. A fost cam naspa.Dar oricum, succes cu parul.

| Luiza_3305 a răspuns:

Eu ma spal seara (ma dau de doua ori cu sampon si uneori cu balsam, apoi clatesc la final cu un jet de apa rece --> da stralucire parului), apoi il usuc putin cu prosopul(nu folosesc uscator pentru a nu-l deteriora), il las sa se usuce singur si apoi cand e putin-putin umed, il pieptan foarte bine si il impart in aproximativ 8 parti (2 in spate, 2 pe laterala stanga, 2 pe cea dreapta si 2 in fata) si apoi pun bigudiurile ( e bine sa le pui "in scara", adica cele 2 bigudiuri sa fie pus unul mai sus si unul mai jos -->obtii atat bucle frumoase, cat si volum fara a folosi alte produse cosmetice). Dupa ce termini, poti sa dai cu feonul, dar nu foarte mult si nu foarte aproape.Te culci si dimineata le desfaci usor pentru a nu-si pierde forma.E important sa te piepteni bine seara pentru ca dimineata sa nu mai fie nevoie, poti doar sa le aranjezi cu degetele usor pentru a ramane cat mai mult ondulate.De asemenea, poti folosi si niste fixativ, dar nu foarte mult ca sa nu se incalceasca si sa nu fie nevoie sa te speli iar in seara respectiva.
Sper sa mearga, eu fac de 2-3 ori pe saptamana si imi iese mereu happy
Sa imi spui cum a iesit, te pup :*

| Loka a răspuns:

Eu am o chestie...e facut din ceva materia si la mijloc are o gaura, prin acel loc imi bag parul si o resucesc si o las asabig grincat timp vreau.ap:de la real am luat`obig grin

| blackrose7911 a răspuns:

Pe mine ma bate iubi zilnic si are el grija sa am parul buclat, ma rog in unele locuri cu smocuri de par lipsa dar asta e reversul medaliei pentru un par ondulat care dureaza mult-asta e metoda mea