| petruta a întrebat:

Funda buna aceasta intrebare este adresata doar fetelor am 13 ani si styti fiecare fata are probleme ei adica menstruatia maturizare adoslecenta absorbante always etc si in clasa a 7a se la biologie se face anatomia si acum pe semestrul al 2 vb despre aceste probleme a fetelor.Bn nimic rau pana acum dar problema este ca eu am avut un prieten din clasa de la mine si imi este rusine sa zica dmna profesoara despre aceste probleme mai ales cu baietii in clasa deci mor de rusine si vreau ca sa stie si ei dinainte sau sa nu afle ca mi-e rusine si apoi baietii de la noi din clasa o sa rada de noi si asta e problema as vrea sa le dau acest site www.noifetele.ro sa stie din nainte voi ce sfaturi imi dati FUNDA

Răspuns Câştigător
| Kesariona a răspuns:

Mai pune cate un punct pe ici-colo.E necesar big grin.
Asa.Stiu cum e straight face. Scumpii mei colegi rad de noi fetele. Faza e ca noi n`am facut inca capitolul ala.Si eu am 13 ani, clasa a saptea.E ceva normal ceea ce se intampla cu noi.La varsta lor, baietii de 13-14 ani stiu doar sa faca misto pe seama noastra.In primul rand, ar trebui noua fetelor sa nu ne fie rusine de ceea ce suntem.Btw,si eu trec prin pubertate.Si lor li se intampla multe schimbari.Fac pe durii, dar crede`ma ca si lor le vine greu sa vorbeasca despre lucrurile astea.
Nu`ti fie rusine, atata trebuie sa faci. Toate trecem prin asta.In cel mai rau caz, vb cu profa sa nu discutati foarte "detaliat" despre lucrurile astea.
Piisu` happy

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Probabil or sa rada oricum, la varsta asta baietii sunt destul de imaturi si nu pricep ei cum sta treaba cu menstruatia si ca e o chestie naturala si un semn ca fetele de langa ei cresc. Atata timp cat tie nu iti e rusine, nu ai de ce sa iti faci griji. In timp, o sa le treaca. Asa cum au fost incantati si fascinati de descoperirea ca fetele au sani sau ca lor le dau primele fire de par pe barba, apoi le-a trecut, asa se va intampla si cu vestea menstruatiei.

| valThina a răspuns:

Nu trebuie sa te simti asa.nu esti singura fata din clasa.gandeste`te ca si mamele lor, surorile lor verisoare, matusi...toate au si avem aceasta "problema"poate ca noi am fost mai deschisi la faze de genu acesta(am 19 ani aproape) si daca faceau misto de noi pe tema asta venea si randul nostru sa facem mist de ei, ca si ei, ca si noi fetele, au mici secrete daca pot sa le numesc asa despre care le va fi greu sa recunoasca sau sa vorbeasca despre.am avut colegi care se duceau la magazi pentru mame si le luau absorbante.asa sunt ei, se cred mai cu motbig grin

| sonya a răspuns:

Nu ar trebui sa iti fie rusine cu asa ceva. Si tu vei afla lucruri despre ei, pe care tu le poti considera comice. Sunt lucruri normale iar o persoana care nu se maturizeaza se poate amuza. Nu arata decat stupiditate si puerilism. Eu una nu le-as da nimic. Sa fie o surprizahappy. Trebuie sa te simti bine in pielea ta si daca incepi sa te maturizezi cu atat mai bine. Baietii oricum se maturizeaza mai greu asa ca lasa-i, nu le spulbera copilaria.

| MissJupiter a răspuns:

Baieti rad de orice si apoi uita, doamna noastra profesoara vorbeste despre asta si despre sex si incearca sa ii faca sa inteleag ca e normal asa ca nu-ti face griji stai linistita stie profesoara cat sa vorbeasca despre asta si unde sa se opreasca. nu o sa spuna chiar tot! big grin

| Alle_3476 a răspuns:

Se simt la fel si colegele tale?

si eu sunt pe cls a7-a si vb la bio despre chestia asta inca cu imagini
nu trebuie sa va fie rusine...vor veni si lectiile despre problemele lor...
funda?

| SabbyNightShadow a răspuns:

Eu zic sa nu le dai site-ul la baieti ca asa vor rade si mai mult de noi, fetele.Vb cu colegele tale sa vorbiti toae cu profa ta de bio sa ii scoata pe baieti afara din clasa si daca ea zice ca nu ii scoate spune-i ca voi(toate fetele) o sa plecati de la ora sau cam asa ceva. Sper ca te-am ajutat.

| Lukian a răspuns:

Sfatul meu e sa iti dai foc! Funda?

| eu_5690 a răspuns:

Dar o sa se vorbeasca si de fete si despre baieti...
si baieti au anumite,, probleme,, pe care o sa le discutati in clasa deci daca o sa rada ei radeti si voi laughing

| Alecsandra200 a răspuns:

Ms:X
eu am o carte cam asatongue

| Rabbit_6831 a răspuns:

Nu sunt fata ...cunosc bine chestiile "fetelor" dar din ce ai scris mai sus nu am inteles de fapt ce anume vrei.