| AnaNuSuntPa a întrebat:

Hei, am 13 ani jumate, 1.62 si 56 kg, masurile 92-69-92, sunt grasa? Cat mai trebuie sa slabesc ca sa am talia mai subtire? Si cate kg ar trebui sa am la 1.62 ca sa fiu slaba?

17 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună! happy
Eşti...normală. Ai fi slabă de la 50 kilograme în jos. Şi ştii, că măsurile perfecte sunt 90-60-90, cică. Nu mai ai mult de lucru. big grin
Succes!

| AnaNuSuntPa explică (pentru Alyra):

Da stiu..mai am de lucrat la abdomen sad si de dat cateva kg jos. oricum cu ambitie o sa reusesc :*

| Naяutσ a răspuns (pentru Alyra):

Cum poti sa zici ca e normala? raised eyebrows
Ana nu te simti jignita, dar la 13 ani sa ai masurile 90-60-90 nu e normal!

| AnaNuSuntPa explică (pentru Naяutσ):

Stai linistit/linistita ca multe fete de varsta mea au masurile aste aproximativ...si oricum daca nu as vrea sa le am nu as avea cum sa fac sa imi scada sanii sau fundul. decat la burta as putea slabi sau la picioare.

| Alyra a răspuns (pentru Naяutσ):

Păi e.
Şi mă refeream în general, nu prea m-am gândit la vârstă, dar dacă tot zici aşa, eu..eram la 13 ani aşa cum sunt acum(am 17), deci huh. straight face

| Alyra a răspuns:

Ştiu cum e.şi eu am cel mai mult de lucru la abdomen. laughing
E bine că ai ambiţie.

| Naяutσ a răspuns:

Daca ai avea 1.75-1.85 masurile astea ar fi super ok, dar totusi la 13 ani? Ai masurile unei femei? *-*
Ce naiba se intampla cu fetele din ziua de azi? :0

Nu-i bine deloc, pune-te pe exerciti si mananca mai sanatos.
La 1.62 ca sa fi slaba ar trebui sa ai 46-50 kg.

| AnaNuSuntPa explică (pentru Naяutσ):

As vrea eu sa am 1.75 sad dar din pacate de 1 an 2 nu mai cresc deloc. poate 1 cm pe an sau mai putin.O sa ma apuc de sport si de mancat sanatos adica fara cipsuri. In ziua de azi fetele sunt dezvoltate deoarece nu mai exista mancare fara conservanti, pana si daca iti cumper o rosie si un castravete cred ca sunt injectate ca sa para mari si bune.Nu cred ca mai exista copil care sa nu fii mancat fast-food sau dulcirui. In cat timp crezi ca as putea ajunge la 47 de kg? Eu as fii multiumta daca pana in vara as aveam atatea..sau chiar mai devreme nu strica.

| Naяutσ a răspuns (pentru AnaNuSuntPa):

O sa mai cresti pana pe la vreo 17-19 ani nu iti fa griji, daca faci multe exerciti si mananci sanatos, fara fast-food s-ar putea sa slabesti pana la vara, ai grija acum de Craciun, e proba de foc laughing

Ah, stiu multe fete care si-ar dori sa aiba inaltimea ta happy
Depilda verisoara mea, are 15 ani 1, 75 si 52 kg, e disperata sa se ingrase si sa numai creasca.

Oricum, bafta big grin

| AnaNuSuntPa explică (pentru Naяutσ):

E misto sa fii inalta ca si fata, pentru ca ai picioarele lungi si nu mai e nevoie sa porti tocuri.Pana la Carciun o sa slabesc dar dupa nu stiu ce o sa fac pentru ca nu pot si nici nu vrea sa tin regim de la varsta asta..decat sa mananc fara dulciuri si fast-food, de Craciun o sa mananc ce vreau dar cu masura si o sa fac sport in fiecare zi o ora sau doua ca sa nu se depunaa :* laughing

| Azazea a răspuns:

Ar trebui sa ai cam 50 kg sau mai putin, daca vei slabi ti se va micsora si talia ^^

| andreicaia99 a răspuns:

Greutate ideala : 52 kg
greutate normala:62
greutatea poate varia cu + sau cu - dar nu sunt foarte importante. masurile tale sunt bunicele poate la fund ar trebui sa slabesti forma ideala o sti cred 90-60-90 oricum e bine pentru tine

| AnaNuSuntPa explică (pentru andreicaia99):

Nu ar trebui sa slabesc la fund, eu cred ca la burta, mai am 9 cm pana ajund la 60 de cm in talie. mersi pentru raspuns :*

| AnaNuSuntPa explică:

Dap dar totusi sunt grasa si vreau sa mai slabesc.

| AUDIQ a răspuns:

Aceasta se numeste adolescenta, vrei sa va mentionez ca fetele se dezcolta mult mai rapid, si eu consider ca tu deja ti-zi luat (cum s-ar spune al tau) kilogramele necesare, de aceea eu consider ca nu trebuie sa slabesti

| Nastiok a răspuns:

Salut..eu 14 ani si te inteleg de minune prieteno..consider ca pentru virsta ta, adica a noastra este foarte bine. Esti nici prea joasa si nici pre nalta ( si stii ce fain e sa imbratisezi pe cineva de marimea asta)..Cit despre kilograme ti-as putea spune ca sunt cam multe..eu spre exemplu am 40 de kg, si crede-ma toti imi spun ca sunt prea slaba.dar crede-ma ca mai bine e sa fii mai plinuta decit slaba ..Ca sa ia talia mai subtire trebuie sa slabesti pina la 50 de kilograme, nu trebuie sa slabesti prea mult, la virsta ta majoritatea fetelor sunt cam asa. La 1, 62 ca sa fii slaba ar trebui sa ai cam 40 de kilograme ca si mine.
Sper ca ti-am fost de ajutor intr-un fel, macar ca sa te sustin..Sa stii intodeauna ca trebuie sa multumesti lui Dumnezeu pentru asa cum esti tu..pentru ca cineva siar dori sa fie asa ca tine
P.S:FUNDA? {K}

| AnaNuSuntPa explică (pentru Nastiok):

Eu consider ca sunt cam pitica, as vrea sa am peste 1.65...dar de crescut nu cred ca mai cresc..de doi ani nu vad nici o diferenta. La inaltime pe care o am acum as vrea sa am 45-50 de kg, mai putin de atat nu ca as fii prea slaba si mai mult as arata ca acum.Multumesc pentru sustinere :*