| Raluca1997 a întrebat:

Hei! Am părul destul de rar și firul de păr subțire. Am citit despre uleiul de ricin ca ajută la creșterea părului și apariția noilor fire. Ce păreri aveți? Sau ce alte sfaturi?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uleiul de ricin ajuta la INTARIREA firului de par existent, dar NU ajuta la creterea parului, fiindca parul creste HOROMONAL!

| Furnicuta000 a răspuns:

Parul creste dintr-un folicul. Nu putem inmulti nr de foliculi si nu putem face parul sa creasca mai gros. Dar uleiul de ricin ajuta in caz ca ai avut caderi de par din cauza decolorantului de exemplu si intareste radacina firului de par (asa scrie si pe sticluta)

| ioana748 a răspuns:

Galbenus de ou, miere, usturoi, si mai sunt bune si fiolele pentru par de la gerovital.
Vitamine de la farmacie pentru par.
Samponul si tratamentul ( cele portocalii) de la Wella chiar schimba considerabil aspectul parului.
Sanatate,

| Xox0 a răspuns:

Sa stii ca daca aplici ulei la radacina parului des, nu conteaza de care, poti face fungus si greu mai scapi.
Mergi la un dermatolog sau redu stresul. Stresul afecteaza mult. Hidrateaza-te, nu-ti obosi scalpul prin coafuri care-l obosesc si intretine parul asa cum il ai. Vezi totusi de suplimente.

| Standt a răspuns:

Cu orice fel de ulei abia iti infunzi foliculii si nu mai creste parul. Nu apar noi fire.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Incearca samponul cu aloe vera poate iti merge. Eu il folosesc de un an. Imi prieşte.

| Raluca1997 explică (pentru Ancadorinapascale1993):

Ai vreo marcă anume sau oricare?

| Garni28 a răspuns:

Uleiul de ricin poate fi folosit ca atare la radacina firului de par, poate ajuta parul sa creasca de 5 ori mai repede si poate hidrata scalpul in caz ca e uscat. Pe mine personal m-a ajutat uleiul de ricin, insa in combinatie cu produse care contin ulei de ricin in compozitia lor. Sunt anumite tonice pentru par, cum ar fi cele de la Parusan sau ReviHair. Ele contin ulei de ricin hidrogenat, adica facut in asa fel incat sa nu mai fie uleios, sa-l poti aplica dupa spalare. Pe eticheta este trecuta denumirea de Castor Oil, care este o alta denumire a uleiului de ricin. Deci da, chiar ajuta, insa trebuie sa ai rabdare si sa nu te astepti la rezultate peste noapte.

| RAntonia a răspuns:

Buna! Da, uleiul de ricin este foarte bun.Pentru par subtire si rar insa ai putea sa intrebi si la farmacie. Daca vrei sa iti creasca parul, la ultima clatire clateste-l cu apa rece.

| Amnasnsbbbsjs a răspuns:

Da ajuta chiar foarte foarte mult insa pentru fir de par subtire ar trebui sa incerci samponul de la L'Oreal Paris si balsamul ambele total repair