| marilux a întrebat:

Hei, am și eu o problemuță.
Sunt fată, 17 ani și nu știu ce doamne iartă-mă să mai fac ca să-mi reziste machiajul la liceu sau măcar să se vadă că am machiaj pe față. Dimineață când mă machiez (primer, fdt, pudră, blush, contur, iluminator, sprâncene, mascara, spray de fixare), machiajul arată superb cam până pe la vreo 9-9:30 cam așa, că în rest...nici nu se mai observă și zici că nici nu m-am machiat...
Pot spune că folosesc produse destul de bune...de ex: fdt Revlon Colorstay, o pudră translucidă de la Bourjois, etc etc...
Ce aș putea face pentru a rezista machiajul? Sau măcar de a arăta mai bine

10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Renunta la toate machiajele pe care le ai si opteaza pe primerul, fondul de ten cat si fardurile minerale, sunt mult mai rezistente pe intreaga zi. EU avand tenul gras mixt aceste machiaje sunt taman bune pentru tenul meu. La final este doar sa folosesti spray pentru fixare.
Produsele sunt livrate si in Romania, as ca poti comanda linistita:
https://www.lilylolo.co.uk/
https://www.everydayminerals.com/store/
Poti comanda la inceput un kit sa vezi ce nuante sunt potrivite pentru tine si sa vezi daca iti plac, apoi poti comanda in cantitatile mari care sunt fardurile puse.

| alina2k18 a răspuns:

Probabil, aplici cantitate f mica sau ai tenul gras.
Plus ca intr-un fel arata machiajul in casa la lumina de la bec la 6.30 cand te machiezi si altfel afara la lumina naturala.

| Nemessys a răspuns:

Ce aș putea face pentru a rezista machiajul? Sau măcar de a arăta mai bine?

Mancat sanatos, spalat, mai ales pe fata si pe maini, dinti, par si facut sport sport in aer liber. happy.

| marilux explică (pentru Nemessys):

Fac toate astea...
Am si o rutina de fata pe care o urmez dimineata si seara...

| Nemessys a răspuns (pentru marilux):

Atunci lasa-ma sa ghicesc... te compari cu toate doamnele si vedetele pe care le vezi pe social media, de te consideri asa,, urata"?
Eu sunt de parere ca machiajul ar trebui sa-l folosesti numai cand este ceva special, o ocazie, o petrecere, o intalnire, nu zilnic la scoala. Cred ca exagerezi putin...
Sau o faci pentru ca o fac si restul fetelor de la tine din clasa?

| marilux explică (pentru Nemessys):

Ma machiez pentru ca sunt pasionata de tot ce inseamna machiaj...si ador intr-adevar cum se vede machiajul pe unele fete din liceu si as vrea si eu asta.

| Lightning1997 a răspuns:

Crezi ca ceilallti nu ar mai vorbi cu tine daca nu ai fi machiata? Banuiesc ca nu s ar intampla asta. Daca nu te ai machia o perioada, ti ai descoperi prietenii adevarati care nu pun accent pe cum arata o persoana, ci pe esenta ei, pe trasaturile interioare. Iar daca te machiezi strict pentru tine, nu neaparat pentru o impresie, poti de asemenea incerca o perioada sa nu mai acorzi atata importanta acestui aspect, cunosc fete care se machiaza pentru ca machiajul le da incredere in ele, consider ca ar trebui sa ai incredere in tine si fara machiaj.

| marilux explică (pentru Lightning1997):

Nu e vorba de prieteni aici, doar ca imi place sa ma machiez si felul in care arat...INAINTE SA MI SE DUCA TOT MACHIAJUL laughing)

| Nume6 a răspuns:

Verifica sa nu fie expirate, si sa fie tinute in conditii bune, la o temperatura potrivita pentru ele, nici prea cald, nici prea rece. Plus de asta e bine sa le mai si schimbi, foloseste alte tipuri atat ca fel(alta culoare, alt nume) cat si ca firmă.

| Mirel1337 a răspuns:

V-a întrebat ce poate face să-i reziste machiajul, nu v-a întrebat dacă puteți să-i criticați deciziile despre machiaj, cârcotașilor.
Aplică o cantitate mai mare, poate reușești.