| Ruxandra15 a întrebat:

Hei. Ce va luati in vacanta in materie de make-up? Ce recomandati?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cand o sa plec la mare o sa-mi iau mascara, tus, fard de ploeple si un ruj sau gloss.

| Etelca a răspuns:

Buna! Eu imi iau un CC cream, recomand pe cel de la Gervoital din gama Happiness, pentru ca nu e stralucitor pe tel, insa nici mat, e un aspect super natural si frumos, insa acopera in acelasi timp bine, dupa aplic un corector pe cosuri, pudra neaparat pentru a fixa machiajul si ca sa reziste mai mult si sa nu-mi straluceasca fata, apoi un blush corai care mi se pare ca se potriveste super bine pe tenul bronzat, folosesc un intorcator de gene si apoi mascara waterproof de la Essence care da volum genelor, mascara pentru sprancene tot de la Essence, insa de data asta transparenta pentru ca firele sa nu o ia razna, apoi un balsam de buze, cam acestea sunt esentialele mele pentru vacanta si machiajul de zi cu zi, desigur inainte de CC cream aplic crema de protectie solara de la Avon cu spf 30, e super buna pentru ca intra repede in piele si nu lasa o pelicula grasa, inainte de ea aplic si crema mea hidratanta pe tenul curatat in prealabil cu un gel special. Uneori ma mai dau si cu farduri, insa rar, nu sunt adepta fardurilor, rujurilor si chestii de genul.Cam asta recomand eu pentru un machiaj fresh si natural pentru vara si pentru la mare, munte, depinde unde calatoresti.Mult succes!

| soraGrime a răspuns:

In primul rand crema de fata cu SPF(eu am avut de la Bioderma cu spf50, recomand), balsam de buze(folosesc Vaseline, singura chestie care mi-a salvat buzele uscate), fond de ten(am Maybelline Better Skin, dar nu as recomanda pentru ca are totusi o textura destul de groasa pentru vara; in schimb iti recomand sa iei un BB Cream), bronzer si iluminator(Sleek)-merg perfect cu bronzul, fard de sprancene(ma rog, aici e o chestie de gusturi si necesitati; eu una nu pot trai fara laughing ), concealer(de preferat lichid, acum am unul de la Rimmel), mascara waterproof(!) si in rest, niste farduri de pleoape, mai mult optional, daca ai timp si chef sa te machiezi. Mi se pare ca in vacanta au mers foarte bine culorile din paleta Sleek Oh So Special, mai ales cele sidefate. Te pup si distractie placuta in vacanta! :*

| soraGrime a răspuns (pentru soraGrime):

*bronzer si iluminator Avon! Cred ca ma gandeam la fardurile Sleek si de aia am scris asa laughing

| Ruxandra15 explică (pentru soraGrime):

Mersii. Eu nu pot traii daca nu am 2 palete mari la mine, 2 fonduri de ten, pudra ca am ten gras, intr-una din palete am si blush-uri si iluminator, pudra de contur, fardul de sprancene insa am o obsesie pentru rujuri. Din 30 nu ma pot indura sa iau mai putin de jumatate.

| ale153 a răspuns:

Rimelul waterproof, fardul de pleoape si rujul sunt esentiale pentru mine. happy

| Menda a răspuns:

Având în vedere că vara se transpiră mult datorită temperaturilor ridicate, ziua mă limitez la rimel, eventual creion de ochi sau ruj.