| Queen98 a întrebat:

Hei happy In urma cu 2 ani mi-am tuns parul scurt (bob). Credeam ca o sa aiba mai mult volum sau macar o sa se ingroase firul pentru ca am parul foarte slab.Nu a fost deloc asa..De atunci ma chinui sa il fac sa creasca putin, insa fara prea mult noroc.Folosesc ulei de ricin,masti cu ou,miere,ulei de masline si chiar si petrol,care cica ajuta la crestere.(nu folosesc placa,ondulator sau altceva care sa atace firul de par)Si,pe langa acesta problema,am parul gras si se murdareste foarte, foarte repede x_x Aveti ceva sfaturi/idei despre cum il pot face sa creasca mai repede si sa se murdareasca mai putin?(ma spal o data a 2 zile, desi nu ar fi indicat)
Mersi anticipat :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi, să încerci să laşi cam tot ce înseamnă grăsimi, zahăr şi chimicale precum sucuri, chipsuri, fast food etc.
Bea multă apă(necesarul zilnic, 40-50ml x nr. kilograme), masează-ţi scalpul cu capul în jos de 3-4 ori pe săptămână, mănâncă nuci,alune,verdeţuri,fructe, lactate etc(poţi lua şi vitamine), spalăţi părul doar o dată pe săptămână indiferent cât de murdar arată.
Şi ca să nu ţi se mai îngraşe atât de repede, după ce te limpezeşti, te dai cu o soluţie din apă şi oţet de mere (proporţii : 3/4 apă, 1/4 oţet ), sau în şampon, când te speli, pui bicarbonat de sodiu.
Eu am mai încercat şi alte două chestii: una cu ceapă şi alta se cheamă " inversion method ".

Uite cum se face aia cu ceapă:
https://www.youtube.com/watch?v=pfSPsS-V6n8

Acum,mai depinde şi de cum eşti tu.
De exemplu, am una în clasă care mănâncă tot felul de prostii şi mă uitam cât de mult i-a crescut părul din iunie şi până în septembrie.

Să te mai uiţi prin videourile tipei ăleia, beautyklove, sau ce nume are. Vorbeşte despre mai multe. Să nu crezi toate rezultatele pe care ţi le arată ea(asta pentru că arată doar pe un anumit tip de păr), dar tehnicile sunt bune.
Baftăă.

2 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

Incearca produsul sau gama Vivèse Senso Duo ulei si sampon, este un produs bun si te poate ajuta in recapatarea volumului.

| Lola203 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu. La fel mi-am tuns parul bob cand aveam 16 ani in ideea sa-i dau timp sa se regenereze. Acum, dupa 7 ani, parul meu e putin sub umeri, la fel de rar si subtire. Ce-i drept, eu m-am si vopsit blonda de pe la 18 ani. Ideea e ca nu prea ai ce sa-i faci, asa e el si asa va ramane, subtire si fara volum. Eu am trecut prin multe faze de negare in care am folosit masti, uleiuri, fiole, vitamine, sampoane, extensii etc. Acum m-am resemnat. Poate tu ai noroc si gasesti vreo solutie, dar nu te astepta la minuni. Bafta!