| Sophie26 a întrebat:

Hei! Sunt cam "nouă" în chestiile astea cu machiajul...și vreau să îmi achiziționez ceva produse mai importante... Ce aș putea să-mi cumpăr? Și pentru sprâncene, ce să folosesc, fard sau creion? Ajutați-mă, fetelor!

Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Nu creion, clar! Iti recomand cateva produse esentiale, ca sa nu iti incarci prea mult fata. Prea mult machiaj si folosit prea des cauzeaza probleme ale tenului. Acum depinde si daca esti o,, norocoasa" si nu ai probleme. Eu nu sunt happy
1. crema de fata, ia-ti o crema usor hidratanta sau daca ai tenul usor gras, o crema cu efect matifiant. Informeaza-te pe net despre si cauti una care crezi ca ti-ar placea. Eventual mergi in supermarket, citeste etichetele si alege.
2. BB-CREAM - am vazut si intrebarea mea si ti-l recomand mai degraba decat fondul de ten. Daca ai tenul deschis-mediu, ia-ti nuanta deschisa. Eu am vazut ca in general sunt mai inchise ca nuanta.
3. Fard de sprancene de la Oriflame-are si pensulica pentru. aplicare. Eu folosesc separat pentrula pentru. sprancene de la Avon si e extrem de buna. Fardul de la Oriflame este cel mai bunpe care l-am incercat, pentru. ca are si ceara pentru. fixare, care ofera totodata luciu discret sprancenelor. Ba mai mult, sunt doua nuante de fard pe care le poti imbina frumos daca una e ori prea deschisa, ori cealalta prea inchisa.
3. Balsam de buze normal+balsam colorat(Recomand Nivea cu cirese

| AutumnDay a răspuns (pentru AutumnDay):

Off, nu mi-a luat tot raspunsul, cred ca era prea lung. O sa scriu pe scurt acum. Recomand si rujurile Oriflame care sunt acum pe coperta catalogului Oriflame - la sfarsit.
Nu uita de gel de curatare a fetei si sapun bland.
Momentan poti sa iti iei doar gel de curatare, crema de fata, BB-Cream. Restul, ai timp happy

7 răspunsuri:
| ShadowGhost a răspuns:

Heii. Iti recomand un fond de ten de la flormar, este unul negru de 35 de ml,dar este foarte bun! Rezista, se intinde usor, si nu iti strica fata fiindca are si crema si ulei in el. Iti recomand un creion pentru sprancene, tine mai mult decat fardul. Ai putea sa iti iei un tus sau un creion de ochii, iti va scoate in evidenta ochii. Si ar merge si o pudra pentru fata.

| Valenziana a răspuns:

Pai pentru inceput ia-ti un rimel de preferabil negru, cateva farduri de pleoape si obraz, ruj si un eyeliner de care doresti. Iti recomand sa iei totusi unele mai scumpe pentru ca sunt mai de calitate si nu se duc asa usor la prima atingere.Iti vor prezenta vanzatoarele ce marci sunt si tu alegi. Nu iti lua fond de ten si corector pana nu te obisnuiesti cu baza. Cat despre sprancene, cosmeticiana mea mi-a recomandat sa imi iau fard pentru ca de la creion in timp se distruge radacina si vor cadea sprancenele singure+ e mai usor de folosit si dau un aspect mai natural.

| Sophie26 explică:

Dar crema bby cream e bună în loc de fond de ten?

| PetronelaCh a răspuns:

Pentru sprâncene iti recomand creionul. Orice produs itit cumperi sa te asiguri ca e de calitate si ca se potrivesc tenului tau. happy

| dana82 a răspuns:

Pentru sprancene iti pot recomanda fardul, se vede mult mai natural decat cu creionul!

| dana82 a răspuns:

Eu folosesc o crema, ca baza de machiaj pentru a se intinde mai bine fondul de ten, fond de ten, tus, rimel, fard de sprancene, blush, ruj si uneori fard de pleoape.
Acum depinde cat de incarcat vrei sa ai tenul.