| Anonim5566 a întrebat:

Hei, TPU. Am si eu o problema: am putintica grasime pe burta si as vrea sa scap de ea. Am incercat sa fac abdomene, dar nu prea ajuta. Imi puteti recomanda ceva? Fara diete sau mers la sala.

7 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Nu te gândi că o să scapi de burtă într-o lună. Durează cel puţin 6 luni.
Prima săptămână, faci 50 abdomene zilnic, dimineaţa şi seara. A doua săptămână, creşti numărul de abdomene.
Să nu te complici cu diete, de obicei nu prea au efect, dar e bine să consumi cât mai multe lichide, fructe şi legume.

| BiuL a răspuns:

Cu abdomenele faci muschi, tu trebuie sa scapi de grasime, In sensul acesta cea mai buna miscare e cea de tip cardio : banda, adica alergat, bicicleta, stepper, jogging etc. Incearca sa renunti totusi la chestiile care baloneaza, chiar daca nu tii dieta, la mazare, fasole etc si sa nu mananci prea multa sare ca retine apa in organism.

| larrii a răspuns:

Pai daca ai facut o saptamana normal ca nu vezi niciun rezultat. Fa pentru 7-8 luni si ai sa vezi ca nu o sa se mai vada chiar asa tare burtica. Si poti incerca sa te abtii de la anumite macaruri grase, sucuri acidulate si dulciuri, asta nu e dieta. Nu inseamna sa nu mananci deloc, mananca mai rar, ca au si ele efectele lor. Daca tu faci abdomene si mananci ciocolata si alte prostii in continuu nu e logic ca nu vezi nicio diferenta?

| Pufi1999 a răspuns:

Incearca programul abdomenului plat.http://www.flatbellyprogram.com/ro/be/index.html#tabs-2

| Uza a răspuns:

Si eu am inceput de ieri un program pentru slabit ( mai ales la burta) si sincer, dupa doar o zi ma simt foarte bine, am mai multe energie si ma simt mai relaxata.
Ca sa scapi de burtica trebuie neaparat sa faci sport, crede-ma.
Ca sa scapi de grasime trebuie sa faci exercitii cardio/aerobic de exemplu cea mai comuna si folosita metoda este alergatul si chiar da rezultate uimitoare. Alearga in fiecare zi, cat poti tu pana te obisnuiesti si ajungi sa alergi cate 30 de minute pe zi.
Dupa, ca sa ai un contur frumos al abdomenului, poti cauta pe youtube, un filmulet cu exercitii pentru abdomen si fa-le in fiecare zi, preferabil intr-o saptamana sa iei pauza o zi sau 2 sa se dezvolte acei muschi,de exemplu: de luni-vineri,faci acele exercitii pentru abdomen si sambata si duminica nu le faci si tot asa,sa respecti acest program,dar alergatul in fiecare zi.
Ca mancare trebuie sa renunti la : sucuri, snacks-uri, dulciuri! Poti manca ceva dulce doar o data pe saptamana daca nu poti sa te abtii deloc.
Eu una mananc prajeli ca nah. nu pot sa ma abtinhappy dar in rest nu mananc dulciuri, chips-uri, nu beau suc.
Bea 2 L de apa zilnic : limonade,ceaiuri,apa.
Eu mai folosesc si ceaiurile pentru slabit de la Fares,si sunt bune plus ceai verde,le beau zilnic.
Asta e programul meu,eu cred ca e destul de bun, adica nu e un program chiar strict sa-mi fie greu dar in acelasi timp foarte eficient:X
PS: de cand am inceput sa fac sport, nu pot sa mai stau fara el.
Bafta si ambitie la maxim!
Nu renunta! Eu imi zic mereu: " mai greu imi e cand ma vad grasa decat cand fac sport" nu e greu deloc sportul, e chiar placut, asa ziceam si eu inainte ca e greu dar acum il ador:X.

| Bogdy997 a răspuns:

Fa abdomene zilnic cate putin, timp de 3-6 luni si sa ne spui dupa aia daca merge sau nu. Burtica nu dispare peste noaptewinking. Trebe sa lucrezi mult daca vrei rezultate. Cu rabdarea treci si...la un abdomen cu mai multe pachetele. laughing

| emty1 a răspuns:

Cea mai mare prostie! Ca sa poti scapa de burta, nu trebuie sa faci abdomene!
Daca vrei sa scapi de grasimea de pe burta ia si fa antrenament cardio (alergat, mers cu bicicleta, inot) Abdomenele sunt pentru a mari masa musculara si a da forma accentuata a abdomenului. Daca tu ai deasupra grasime, cum vrei sa se vada? Sfatul meu apuca-te de antrenament cardio si intre timp poti face si cateva abdomene. Altfel va dura un an sa scapi de grasimea aia! Cu cat e mai putina cu atat se duce mai greuwinking Funda?big grin