| BruneTTe a întrebat:

Imi puteti da sfaturi referitoare la kit-uri pentru unghii (geluri, pensule,toate celelalte accesorii)? Mentionez ca sunt incepatoare, chiar nu am habar cu ce se mananca toata treaba asta,nu ma pricep deloc. Vreau sa ma ajute cineva cu o lista minima de produse pe care trebuie sa le ai ca sa faci niste unghii ok. Lampa am,dar oricum,astept recomandari.
Referitor la geluri, am inteles ca cele de pe nailshop.ro sunt bune. Si daca nu va pricepeti voi,dar mergeti la salon, puteti sa-mi spuneti ce stiti. Multumesc!

5 răspunsuri:
| AnnaaaMaria a răspuns:

Toate produsele sunt importante, dar importanța cea mai mare o are gelul. Pentru a avea unghii frumoase și pentru a rezista ai nevoie de:
-buffer: îl folosești prima dată pentru a lua luciul unghiei
-degresant: îl folosești pentru a deshidrata unghia pentru a adera gelul
-baza: o folosești după degresarea unghiei
-gel de construcție: cu el faci unghia în special, îi dai formă
-tipsuri și lipici în caz că nu faci construcția unghiei din gel
-gel colorat pentru modele, dar poți folosi lejer și ojă, mie mi-a rezistat aproape 4 săptămâni oja, după aia s-a luat puțin la vârfuri
-gel finish:îl folosești la sfârșitul manichiurii pentru a o „sigila" și pentru a-i da luciu
-pilă: cu ea „reglezi" lungimea unghiei
-șabloane: pe ele dai forma și lungimea unghiei
-pensulă pentru gel, nu trebuie să fie scumpă, e bună și una mai ieftină, trebuie să fie nici prea îngustă ca să nu te chinui mult, nici prea lată pentru a se plia pe orice unghie
-bețișoare de trandafir ca să împingi cuticulele în caz că nu vrei să le tai. aici îți pot da un sfat: să nu cumva să atingi cuticula cu gel și să-l bagi la uscat în lampă că se usucă cu aer în el și nu va mai fi bună unghia, se va dezlipi
-și bineînțeles: lampa, dar ai spus că ai
opționale pot fi diferite accesorii pentru a desena pe unghii, stickere, pietricele, freza pentru a reda forma unghiei la întreținere, dar asta se poate face și din pilă.
Sper că nu am uitat nimic laughing
Despre gel, și eu tot de pe nailshop.ro am cumpărat și sunt foarte mulțumită. Mai poți cumpăra de la pearl nails și în general astea puțin mai scumpicele sunt mai bune. Să nu îți iei porcării de alea de la Sina că nu-s bune de nimic...deloc nu mi-au plăcut. Erau foarte moi, foarte fluide

| BruneTTe explică (pentru AnnaaaMaria):

Vaaii, multumesc. Nu ma asteptam la un raspuns asa detaliat.

Si totusi, uitandu-ma pe site (nailshop), mai am cateva intrebari:

- primer-ul si bond-ul sunt necesare? (pe alte bloguri am tot vazut ca fetele folosesc, nu stiu. intreb!)
- gelul "finish" cum i-ai zis tu e totuna cu cel "de acoperire" de pe site, nu? sau?
- gelul de luciu nu e obligatoriu, nu?
- vopseaua acrilica e pentru model? ca nu inteleg laughing

Si cred ca pot trista, gen, sa-mi iau un gel 2 in 1 (care-i bun si la constructie si la baza) sau chiar 3 in 1, nu? Mai economisesc bani. laughing
Si sa-mi arati te rog si ce lampa ai tu. Sa-mi fac o idee. Multumesc mult pentru informatii!

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru BruneTTe):

Bineînțeles că poți lua gel 2 în 1! primerul are rolul de a pregăti unghia, de a avea aderență gelul și cred că nu ar trebui să lipsească. gelul finish e același lucru cu cel de acoperire și cu cel de luciu kiss lampa mea e de pe okazii, nu are nimic special laughing

| AlexandraSimion a răspuns:

Toate kit-urile de pe nailshop contin cam tot ce îți trebuie. Totul depinde acum de preț, cele ieftine nu sunt de calitate, îți dai seama. Dacă dorești să afli mai multe informații și păreri despre magazinul nailshop.ro poți vizita http://www.cumpar.net/pareri-nailshop-ro/

| Ioana24D a răspuns:

O alternativa de a cumpara produsele dorite : http://www.visage.ro/manichiura/produse-pentru-unghii.html