| Ghidushu a întrebat:

puneti aici toate remediile naturiste pe care le stiti pentru cosuri (daca se poate testate de voi)

FUNDA! happy

5 răspunsuri:
| spiridus25 a răspuns:

Loţiunile pe bază de suc de varză – sunt extrem de eficiente pentru combaterea excesului de sebum, principalul factor care duce la apariţia coşurilor. Tamponaţi de mai multe ori pe zi cu suc de varză (rasă şi stoarsă) sau aplicaţi cataplasme cu foi de varză zdrobită pe zonele afectate şi inflamate.
Comprese cu urzici (vezi şi alte beneficii) – puneţi la fiert o lingură cu vârf de urzică, într-o jumătate de litru de apă, şi lăsaţi-o să fiarbă un sfert de oră. Strecuraţi lichidul şiu puneţi-vă comprese pe faţă seara, la culcare. Tratamentul durează o lună, urmat de o pauză de o lună, după care poate fi reluat.
Suc de roşii şi de măcriş – tamponaţi-vă faţa cu o roşie coaptă, tăiată în două, şi lăsaţi sucul să acţioneze minimum 30 de minute. Apoi aplicaţi de faţă măcriş zdrobit, lăsaţi să acţioneze 15 minute şi clătiţi cu apă călduţă, nu fierbinte.
Felii de măr – se freacă pielea de 2 ori pe zi cu o felie de măr sau se poate da pe răzătoare un măr, se stoarce, se adaugă în compoziţie 2 linguriţe de miere (vezi care sunt beneficiile mierii de albine pentru piele) iar amestecul se aplică pe faţă întocmai ca o mască, se lasă să acţioneze 15 minute şi se îndepărtează cu dischete înmuiate în ceai de muşeţel.
Lămâie

Aplică suc de lămâie cu o cantitate mică de apă de trandafiri sau freacă zona afectată cu o felie de lămâie și peste câteva ore (sau după noapte) spală bine zona.
Pastă de dinți

Aplică o cantitate mică de pastă de dinți pe acnee, înainte de a merge la culcare. Acoperă cu un bandaj pentru rezultate mai bune. Acest remediu te va ajuta să scapi de acnee în 1-2 zile.
Bicarbonat de sodiu

Bicarbonatul de sodiu este cel mai bun exfoliant. Acesta te ajută să cureți pielea moartă înainte de a bloca porii. De asemenea, scade aciditatea epidermei, reduce porii deschiși și face pielea netedă și moale. Se amestecă, cu apă și se aplică pe piele cu mișcări circulare și se lasă timp de 10 minute. Nu te îngrijora dacă pielea va fi ușor iritată.
Castravete

Pune castravetele în blender pentru a obține o pastă moale. Aplică pasta pe zona afectată de acnee și spală după 30-40 de minute.
Aloe vera

Aloe vera este planta care are cele mai bune proprietăți de vindecare a pielii, acționând ca un gel calmant. Aceasta te ajută să previi acneea și inflamația. Freacă zonele afectate cu gel de aloe vera pentru îndepărtarea cicatricilor.
Iaurt bio

Aplică iaurt pe zonele afectate și spală după 10 minute.
Albuș de ou

Albușul ajută la vindecarea cicatricilor provocate de acnee și reducerea inflamației. Aplică pe zonele afectate și spală după 20 de minute, cu apă călduță.
Miere

Poți aplica miere pe zonele afectate, timp de 30 de minute, pentru a face acnee să dispară. Înainte de aplicare spală-te cu apă călduță, iar după cele 30 de minute, spală-te cu apă rece, pentru închiderea porilor pielii.
Struguri

Freacă zonele afectate cu struguri pisați și spală după 15-20 de minute.
SFATURI PENTRU PREVENIREA ACNEEI

• Foloseşte o loţiune pentru excesul de sebum
• Utilizaţi de cu echinaceea, din miere de albine
• Utilizaţi produse pe de petrol, uleiuri minerale ulei de floarea soarelui care nu pătrund pori, dar cel bine este folosiţi produse cu un conţinut ridicat de
• Consumaţi 2 litri de pe zi
• Mâncaţi multe fructe legume proaspete
• Razuiti un castravete aplicaţi pe. Lăsaţi 30 minute îndepărtaţi cu
• Este bine se folosească produsele parfum hipo-alergice
• la fondul de ten de obraz – Produsele cu sclipici iritaţii ale pielii
• Rujurile menţin acneea, deci atenţie la coşurile din jurul gurii
• Nu cojeşti coşurile, -ar -faci semne pe se tare, chiar
• Eliminaţi dulciurile, cafeaua, alcoolul, tutunul, iodată, alimentele bogate grăsimi băuturi acidulate.
• Atenţie, chiar şi anticoncepţionalele pot fi cauza apariţiei acneei.
• Consumaţi sucuri proaspete de morcovi, ţelină, sfeclă roşie şi rosii, peşte alb, piept de pui sau curcan, fără piele, fiert sau la grătar.
• Impunerea unei igiene riguroase
• Se schimbă periodic prosopul de faţă şi faţa de pernă
• Se spală tenul cu săpun cu sulf
• Evită expunerea la soare şi foloseşte creme numai cu factor de protecţie ridicat, nonuleioase
• Luaţi suplimente nutritive pe bază de vitamina B, crom
• Trebuie să te demachiezi în fiecare seară pentru a lasa tenul să respire

Răspuns utilizator avertizat
| Cheess a răspuns:

Eu am incercat aproape toate remediile posibile si iti spun cam ce a functionat la mine:
-beau 2-3 litri de apa pe zi
-de 2-3 ori pe saptamana imi fac masca cu argila (se gaseste in supermarketuri sau la farmacie)
-folosesc acest gel de curatare de la Avon https://www.avon.ro/......salicilic/ impreuna cu acest tratament https://www.avon.ro/......ne-rapida/ iar acest baton il folosesc pentru petele de la cosuri si cand imi mai apare cate un cos https://www.avon.ro/......cosurilor/
- am renuntat sa mananc seminte de floarea soarelui si la dulciuri(imi apar mai multe cosuri), dar nu in totalitate ca totusi tot mai apare pofta de ceva dulce
-un leac babesc este sa mananci drojdie. Eu nu am incercat deoarece nu suport mirosul drojdiei si mi se face rau, dar poate tu ai noroc.

Sper ca ti-am fost de ajutor! :D

| Marianneftw a răspuns:

Eu am folosit toate remediile posibile si cremele de pe piata, am fost si la dermatolog si tot nu am reusit sa scap de ele pentru ca problema mea cu cosurile trebuie tratata din interior, cu medicamente. Si totusi nu as lua niciodata pastile pentru asa ceva, pentru ca pot fi periculoase. Eu ma spal cu sapun Protex de doua ori pe zi, e cam singurul sapun care imi usuca cosurile.

Ma mai dau cu pasta de dinti si miere. Pentru puncte negre fac infuzie cu ceai de musetel si dupa mi le scot singura sau ma duc la cosmetica sa mi le scoata acolo. Pentru petele lasate de acnee ma dau cu crema de galbenele de fiecare data cand am ocazia, cu bitter suedez care le si usuca, deoarece contine si alcool si mai nou mi-am cumparat o crema care se numeste Effaclar duo plus de la La roche posay.

Totusi, sunt pe net o gramada de masti naturale facute acasa pentru cosuri, dar cum am mai spus, la mine nu functioneaza.

Daca folosesti fond de ten si nu te demachiezi seara, iti vor aparea si mai multe cosuri. Trebuie sa folosesti un fond de ten dermatologic, eu de exemplu imi iau tot de la La roche posay si e foarte bun.

Cel mai bine ar fi sa consulti un dermatolog, el e singurul care poate sa iti spuna din ce cauza ai cosuri si sa te ajute sa scapi de ele.

| BRAM2002 a răspuns:

Depinde foarte mult de tipul tenului pe care il ai... Pentru mine a functionat perfect asta : http://bit.ly/1Mu88kJ