| anonim_4396 a întrebat:

Heii! Puteti sa imi dati exemple de masti home made pentru fata, sau alte sfaturi pentru a evita aparitia cosurilor.

P.S. am tenul gras

Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Ruxiii a răspuns:

Http://www.mayra.ro/......e-urgenta/

Eu folosesc pasta de dinti :D

| iuuliia a răspuns:

1. Mască cu miere şi lapte : pui o lingură de miere şi una de lapte într-un vas, amesteci, iar crema obţinută o întinzi pe faţă, inclusiv pe gât şi laşi 10 min. Apoi clăteşti. Această mască trebuie făcută DOAR de 2 ori pe lună.
2. De două ori pe săptămână, respectiv seara, îţi poţi face comprese cu ceai verde. Ai nevoie doar de un dischetă de demachiant şi ceai verde.
Ţi le recomand pe amândouă cu încredere deoarece şi eu le folosesc pe ambele şi sunt foarte mulţumită.

| Bratzz a răspuns:

Cele mai bune 2 masti pe care le poti face acasa si au actiune rapida sunt mastile cu miere. happy
1. Miere si scortisoara - o lasi cel putin o ora pe fata. cand o dai jos freaca bine scortisoara de fata pentru a exfolia tenul happy
2. masca cu miere, aspirina si iaurt. Pune miere, aspirina (2-3 pastile netamponate daca se poate) si o lingurita de iaurt. amesteca si lasa cca 15-20 de minute pe fata. happy In timp ce mierea si iaurtul curata si hidrateaza, aspirina usuca cosurile happy.

| AllForOneAndOneForAll a răspuns:

Separa albusul si amesteca-l pana se transforma intr-o spuma. Apoi aplica un strat subtire si lasa-l sa actioneze timp de 15 minute.

Vei incepe sa simti ca masca incepe sa te stranga, moment in care este bine sa te clatesti. Prin acest proces de strangere, porii ti se vor micsora si vei scapa in mod natural de impuritati..amesteca suc de lamaie cu niste miere pana obtii o pasta pe care o poti aplica pe toata fata si o lasi sa actioneze 10 minute, dupa care clatesti.Pur si simplu pune o jumatate de ceasca de bicarbonat de sodiu intr-un bol cu apa si amesteca pana se face de consistenta unei paste. Lasa solutia sa actioneze pe fata ta 20-30 minute.Stoarce o lamaie si aplica pe fata sucul rezultat, lasandu-l pret de 20-30 minute. Apoi clateste cu apa calduta

| Uka07 a răspuns:

Uleiul de arbore de ceai, gelul de aloe vera, extractul de lemongrass si ceaiul de musetel. happy

| alebruneta a răspuns:

Draga mea eu am incercat o masca cu miere si scortisoara impotriva cosurilor si este foare eficienta, tinand cont ca si eu am tenul gras. Masca se prepara astfel pui 3 lingurite de miere si una de scortisoara macinata si le maesteci pana obti o pasta pe care o aplici pe intreaga fata sau pe zonele cu probleme.
Sper ca ti-a fost de folos happy
P.S :este indicat ca inainte de a aplica masca pe fata sa aplici pe o poritune micuta de piele (pe mana ) sa vezi daca nu cumva esti alergica la vreunul dintre ingrediente