| KidDo_4008 a întrebat:

Hello. am auzit de la unele persoane ca alifia de galbenele este buna pentru cosuri. dar am auzit de la altele ca nu.
Voi ce parare aveti. este sau nu bune pentru acnee?
Pls help me! thx

Răspuns Câştigător
| Pana a răspuns:

Salut.Alifia de galbenele nu poate avea vreun efect asupra cosurilor pentru ca este o crema desnsa si se foloseste la altele. Uite, impotriva cosurilor, eu am folosit usturoiul happy. De fiecare data cand iti apare un cos, curata un catel de usturoi, piseaza-l iar continutul acela intinde-l peste cos si stai asa cu el in jur de 10 minute.La mine a mers, acum depinde de fiecare ten in parte.Eu zic sa incerci dar tine minte: sa nu tii mai mult de 10 minute.

| TupacShakur a răspuns (pentru Pana):

De ce sa nu tina mai mult de 10 minute? se poate intampla ceva? am citit pe un site ca pentru a scapa ade cosuri cu usturoi trebuie sa il ti peste noapte

4 răspunsuri:
| MissD a răspuns:

U este buna pentru ca e o crema foooarte grasa si ca sa vindece cosurile trebuie sa fie ceva astringent care usuca cosurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il intrebi pe tata o sa iti zica ceva de genu " Este buna pentru orice! ".
Eu zic ca nu de geaba sunt atatea produse pentru cosuri /acnee pe piata, mai eficiente sunt cremele speciale pentru asa ceva decat crema de galbenele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crema de galbenele are un rol cicatrizant, vindeca ranile, urmele lasate de acnee. E important ca inainte de a fi aplicata tenul sa fie bine curatat. Folosirea unor creme grase nu determina aparitia cosurilor atata timp cat sunt adecvate tipului tau de ten. Pielea are nevoie de grasimi. Lotiunile si cremele anticosuri din comert usuca de multe ori excesiv tenul. Incearca crema de galbenele seara iar dimineata poti sa folosesti in loc de lotiune tonica un ceai de galbenele. Are rol astringent si cicatrizant.
Acneea se vindeca bine si cu usturoi dupa cum am vazut ca mai recomanda cineva si cu argila.
Aplica o masca din pudra de argila cu apa pe ten timp de 15-20 min. Indeparteaz-o cu apa calduta, sterge usor tenul cu un tampon de vata imbibat in ceai de galbenele, patrunjel sau musetel si aplica apoi cu miscari blande crema de galbenele. Daca iti simti pielea prea grasa poti indeparta excesul cu un servetel.happy Se va vedea clar efectul dupa o saptamana.