| anonim_4396 a întrebat:

Help! Ma spal pe cap cam de doua ori pe saptamana,si cateodata doar o data pe saptamana,depinde de timpul la dispozitie. Imediat dupa ce il spal,a doua zi,mi se pare ca simt miros de par murdar. Il spal asa: cu sampon pentru par gras Palmolive,masez bine si usor pielea capului si radacinile,apoi restul,clatesc. Il spal din nou cu acelasi sampon,aceeasi metoda,apoi clatesc bine. Cateodata aplic balsam dar nu si pe radacini,de la jumatatea parului in jos. De ce il simt mereu murdar? De ce continuie sa se ingrase si sa simt mirosul ala? M-am fixat eu sau trebuie sa il spal mai des? Am folosit mereu sampon pentru par normal,Pantene. Dar de cand am observat schimbarea, am schimbat samponul. Ce sa fac? sad

23 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Schimba samponul pana cand vei gasi unul pe masura si spala parul de 3 ori pe saptamana daca e nevoie

| Simona8807 a răspuns (pentru mona):

Ok,thanks! ^_^

| Bondarel99 a răspuns:

Dermatologii recomanda spalarea parului normal la 4-5 zile si a parului gras la 3-4 zile.Eu ma spal 1 data pe saptamana pentru ca e vopsit si il fac si cu placa si nu vreau sa-l distrug, in plus eu sunt mai norocoasa si mi se ingrasa parul abia in a 6 a zi.
Chestia asta difera de la om la om, e bine sa folosesti sampon pentru par gras dar incearca mai multe si vezi la care ramai.
Si nu iti mai freca scalpul cand samponezi, maseaza usor... daca freci prea tare stimulezi glandele sebacee sa produca si mai mult sebum si parul va fi mai gras.

| Simona8807 a răspuns (pentru Bondarel99):

In ultimul timp am probleme asa,inainte nici nu stiam ce-i ala par gras. Dar eu nu-mi frec scalpul, il masez usor, cum am mai scris si sus. Nu pot zice ca e exagerat de unsuros, problema adevarata e ca dupa ce il spal, a doua zi mi se pare ca tot miroase. M-am gandit si am descoperit ca pana in a 5 sau a 6-a zi,nu il vad ''murdar'' dar mie mi se pare ca miroase...oi fi fixata eu. Oricum,nu pot sa il spal des din doua motive: sanatatea mea si sanatatea parului. Daca m-as spala zilnic pe cap cu frigul asta,vai de capul meu, as fi numai dureri. Si apoi as distruge parul. Oricum, o sa incerc alt sampon mai parfumat sau mentolat, poate asa nu o sa mai simt mirosul. Eu cred ca e uscatorul de par, il folosesc prea des in ultimii ani si de aia nu m-am mai intalnit cu probleme de genul inainte. Voi ce ziceti?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Simona8807):

Poate totul e doar in mintea ta, parul nu isi pastreaza mirosul parfumat de la sampon si balsam mult timp dupa spalare si poate de asta ai impresia ca e murdar..Folosesti tratamente/seruri leave-in? Eu am luat niste sticlute de la avon care miros divin.Imi dau la varfuri cu unul si cu celalalt pe tot parul inainte sa-l usuc si isi pastreaza mirosul mult timp. Ajuta parul intr-o oarecare masura, dar eu le-am luat pentru ca mi-l fac matasos si imi descurca parul si pentru miros, dar nu mi-l ingrasa.
S-ar putea sa aiba si uscatorul de par de-a face cu problema ta.

| Simona8807 a răspuns (pentru Bondarel99):

Da,la urma am descoperit doua lucruri: 1)responsabilul principal e uscatorul de par, caldura degajata il face sa se ingrase mai repede si 2) doar bretonul miroase pentru ca e mai mereu lipit de frunte si il ating mereu. Chiar daca nu am pielea grasa,am pielea chiar uscata cateodata. o.O In fine, am descoperit ca restul parului inca miroase frumos si mirosul care tot imi venea in nas e de la breton, l-am spalat acum fara sa spal intreg parul si nu mai simt mirosul! happy In sfarsit! Cat despre Avon, sunt reprezentant, cum se cheama ce folosesti tu? Spray-urile de par parfumate? Eu in afara de sampon, balsam si masti de par pentru regenerare(sau ceva de genul) nu folosesc nimic altceva.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Simona8807):

Bine ca ai gasit explicatia! Si eu am breton intr-o parte care imi sta mai mult in ochi dar totusi evit sa-l tot ating cu mainile murdare din cauza ca se murdareste si el mai repede.Eu am serul pentru varfuri despicate si tratamentul cu ulei de argan, sunt in sticlute de 30 ml.

| facepalmlol a răspuns:

Balsamul il face mai moale, mai usor de descurcat cand il piepteni, dar in schimb se ingrasa mai usor de la el.
Mirosul ala se face pentru ca iti pui caciula in cap, nu e ca vara, atunci cand iti sta parul liber.
Si ar fi bine sa-l speli de 2 ori pe saptamana daca zi ca-i gras, fiindca e dezgustator sa stai langa o persoana cu un par "jegos" cum s-ar zice.

| Simona8807 a răspuns (pentru facepalmlol):

Nu port caciula deloc big grin Nu il las pana devine jegos, stiu limita si nu as putea sa stau cu el in cap daca mi-ar face scarba. Nu-mi plac persoanele care nu se spala si eu nu ma numar printre ele.

| Simona8807 a răspuns (pentru facepalmlol):

De doua ori pe saptamana il spal si cateodata cand nu am timp, doar o data.

| facepalmlol a răspuns (pentru Simona8807):

Nu am vrut sa zic ca te numeri printre astfel de persoane.
Nu am de unde sa stiu rutina parului tau, asa ca am dat exemplul limita.

| LoriLoL a răspuns:

Poate ca din cauza anumitor schimbari din corp se intampla asta./..depiunde si de perna, lenjeria pe care dormi...in orice caz ar fi bine sa iti iei un sampon profesional

| ema_2625 a răspuns:

Ia un alt sampon head and sholders

Răspuns utilizator avertizat
| luisanamy a răspuns:

Nu este bun samponul pentru tipul tau de par. Incearca niste tratamente naturiste pentru par gras. Daca vrei iti pot da eu cateva tratamente.

| Simona8807 a răspuns (pentru luisanamy):

Ce fel de tratamente? happy

| luisanamy a răspuns:

Poftim cateva tratamente care te vor ajuta.

PAR GRAS

Clateste-ti parul cu infuzie din frunze de nuc, si, in afara de scaderea productiei de sebumm, vei descoperi si alt beneficiu: parul tau va capata nuante de brun-roscaliu irezistibile!

PAR GRAS

Plantele componente sunt urzica, coada-calului, rozmarin si cimbru, in cantitati egale.

Pune 4 lingurite de plante uscate la 150 de ml de apa si o lingurita de otet de mere sau suc proaspat de lamaie, pe care o prepari ca infuzie. Strecori, adaugi otetul / zeama de lamaie si apoi masezi scalpul cat mai bine, dupa ce te-ai spalat, in prealabil, cu sampon, si ai grija sa aplici uniform lotiunea astfel preparata, pana ce parul se umezeste cu totul. Parul nu se clateste dupa aceea, trebuie ca substanta aplicata sa se usuce, de la sine, pentru a avea efect!

PAR GRAS

Maseaza-ti scalpul cu tinctura de brusture, si iti vei ingrosa, astfel, si firul de par.

Tinctura de Brusture se obtine astfel: se pun intr-un borcan cu filet 20 de linguri de pulbere de radacini de Brusture, peste care se adauga 2 cani (in total 500 ml) de alcool alimentar de 40 de grade. Se inchide borcanul ermetic si se lasa la macerat vreme de doua saptamani intr-un loc calduros, dupa care se filtreaza. Tinctura rezultata se pune in sticlute mici, inchise la culoare. Se administreaza de 4-6 ori pe zi, cate o lingurita diluata in putina apa.

| Stefania26 a răspuns:

Eu imi fac tratament de par cu ulei de masaline si merge iar dupa ma spal cu sampon.

| Simona8807 a răspuns (pentru Stefania26):

Dar uleiul nu il ingrasa mai mult?