| betty_2716 a întrebat:

Heyhappy. Ce pot sa fac ca parul sa fie mai drept si moale fara sa il intind cu placa? Mersihappy

Răspuns Câştigător
| valThina a răspuns:

Pai ca sa fie moale poti sa t dai cu balsam sau masca.eu folosesc una de la dove o am de ceva timp si chiar imi place. daca vrei sa fie drept dupa ce faci baie si stergi putin parul te apleci si cu parul in jos dau repede cu mainile de sus in jos repede.nu stiu cum sa zic.si mai e o varianta.cand te usuci sa folosesti o perie si asa ti se intinde parul(iei o suvita o pui pe perie tragi putin ca sa stea intins si usuci). poti sa faci asa si in zilele cand nu te speli pe cap. poti sa umezesti putin parul dand cu mainile umede printre el si apoi faci cum am zis mai sus happy aaa.peria ar fi bine daca ar fi rotunda happy

3 răspunsuri:
| LoL a răspuns:

Incearca balsam sau silicon...te dai cu el in fiecare zi si dupa ce intra bine in firul de par parul e asa de moale si matasos...incearca

P.S. eu am parul cret si normal e cam aspru dar cand il dau cu silicon e moalesi matasos

| Ecaterina a răspuns:

Ca masura generala de precautie, n-ar fi prea indicat sa folosesti placa in cazul in care parul a fost facut permanent sau vopsit. Actiunea de intindere este foarte agresiva pentru fir.

Placa de intins parul nu trebuie sa fie folosita zilnuc, ci numai ocazional, pentru ca altfel parul ar fi deteriorat ca urmare a temperaturii inalte la care este expus in mod repetat.

Nu folosi niciodata placa de intins daca parul este umed. Usuca-l cu foehnul, daca nu ai timp sa-l lasi sa se usuce liber (cum ar fi cel mai indicat). De asemenea, in masura in care acest lucru este posibil, nu intinde parul in aceeasi zi in care l-ai spalat, ci in ziua urmatoare - firele se vor electriza mai putin.

Pentru a proteja firul de efectele caldurii, foloseste ulei de par special conceput in acest scop si avand efect de protectie termica. Nu aplica prea mult insa, pentru ca ulterior exista riscul ca parul sa arate ca si cum ar fi nespalat.

Cel mai bine este ca in prealabil sa aplici un balsam special, care nu se clateste si este special conceput pentru intinderea parului.

Daca nu ai un astfel de produs la indemana, poti folosi si spuma coafanta. Prinde cate o suvita de grosime medie, aplica spuma pornind de la radacina si usuc-o de jos in sus, de preferat cu jetul de aer rece, pentru ca este mai putin agresiv decat cel fierbinte.

Placa de intins parul pe baza de aburi prezinta avantajul de a hidrata forul in timpul operatiunii, lasandu-l stralucitor si matasos.

Suvitele intinse pe placa nu trebuie sa fie prea groase, iar aparatul nu trebuie lasat sa actioneze mai mult decat intervalul prevazut pe ambalaj (acesta difera in functie de tipul placii, care poate fi din metal sau ceramica).

| Sonnora a răspuns:

Deci trebuie s folosestiun balsam pentru parul asprutongueshi dupa spalare sa-l usuci cu feonul dar cu ajutorul unei periibig grin Funda?