| sweetela a întrebat:

Hey! In urma cu un an mi-am pus un cercel in urechea stanga si in cea dreapta nu (i-a fost pus fratelui meu) si acum as vrea sa am si in cealalta ureche dar trebuie sa dau alti 50 de lei si imi pune doi cercei intr-o parte(3 in total) si in cealalta parte as ramane cu 2 si etc...ma intrebam daca nu as putea sa il fac singura. Daca se poate cum al fac mai exact si exista riscul sa mi se infecteze urechea sau altceva?

Răspuns Câştigător
| InnocentSίn a răspuns:

Eu am 2 gauri (de cand eram mica) si alte 3 pe care mi le-am facut eu. N-am avut nicio problema, doar o durere care este normala pana se vindeca "rana" cam 2 sapt.
Sincer, iti trebuie putin curaj sa-ti faci singura gaurile si bineinteles sa lucrezi curat. Aici ma refer ca cerceii pe care vrei sa-i folosesti sa fie de preferabil medicinali, daca nu, pune.i in spirt iar apoi spala-i cu putina apa si doar dupa aceea foloseste-i pentru a nu ti se infecta.Gaurile ti le poti face cu acul (doare mai tare) sau cu cercelul. Eu mi le-am facut cu cercelul pentru ca mi se pare mai putin dureros. Si foarte important, dupa ce ai bagat cercelul nu mai umbli acolo decat dupa 1-2 saptamani,atunci poti sa-ti schimbi cercelul sau sa-l scoti,dar pana atunci nu pentru ca zona este încă destul de dureroasa.
CU TOATE ASTEA cel mai bine ar fi sa ti le faci la un specialist, cu pistolul, durerea fiind mult mai mica si vei sti sigur ca totul e in regula, pentru ca o banala gaura iti poate afecta serios urechea daca nu ai facut-o unde trebuie! Mergi pe riscul tau! Poate eu am avut norocul sa le fac unde trebuie, sau nu sunt sensibila, însă sfatul meu este sa dai un ban in plus decat sa-ti risti sanatatea!
Sper ca nu te-am plictisit si sper ca ti-am fost de ajutor. big grin Bafta!

1 răspuns:
| alexandru0sorin a răspuns:

Man cred ca titorRus a raspuns la intrebarea gresita... riscul exista mereu nai cei face. dar nu e foarte mare si daca desinfectezi ocazional ii trece. daca faci toate cu grija n-are cum sa fie probleme