| anonim_4396 a întrebat:

M-am pensat (eu) de ceva vreme asa un pic cam subtire si nu-mi place de loc, nu stiu ce sa fac ca imi cresc greu sprancenele. As vrea sa-mi fac o forma dar nu pot pentru ca sunt prea subtiri si nu le pot da nici o forma. Ce ma sfatuiti? Astept pareri, va rog frumos sad!

Răspuns Câştigător
| ladybug17 a răspuns:

Sprancenele ideale sunt arcuite, ascendente, panate, dese, simetrice, naturale. Pentru a intretine sau a obtine toti acesti parametri este nevoie de o ingrijire sustinuta. Atunci cand sprancenele nu sunt tocmai perfecte, le vom inventa, prin diferite metode:

Un arc de cerc, frumos, ascendent, natural, echilibrat se poate obtine prin pensare. Prima operatiune de acest fel trebuie efectuata intr-un cabinet cosmetic, de catre un specialist, apoi va fi usor de pastrat forma. Cateodata este nevoie de pensare pentru a corecta unele probleme estetice ale ochilor:
- cand ochii sunt prea apropiati sprancenele se vor pensa mai mult la baza;
- cand ochii sunt prea departati, se va pensa coada sprancenelor;
- cand ochii au pleoape cazute, se va insista cu pensarea cozii spancenei, astfel incat arcada sa fie mai mare.

Accentuarea formei obtinute se poate obtine prin machiaj; sunt creioane special concepute, care au o mina pigmentata natural si cu acestea se pot corecta sprancenele...
Desimea sprancenelor poate fi sporita prin tunderea varfurilor acestora, o operatiune care le va regenera simtitor; se vor pieptana in sus, se vor taia delicat varfurile tocite si foarte frecvent - decolorate de razele UV. Seara, dupa o demachiere atenta, se vor peria cu un balsam regenerator.
Sper ca ti-am fost de ajutor! :*

2 răspunsuri:
| glamqueen a răspuns:

Lasa-le sa creasca si ori te duci la un make-up artist sa te penseze ori te poti pensa singura cu ajutorul un sablon : http://www.genefalse.ro/......e-Ardell/, dar trebuie sa le lasi o perioada sa creasca!

| Adina77 a răspuns:

Pana iti vor creste, incearca sa le colorezi finut cu un creion de sprancene, sa incerci sa le dai volum.Insa discret, ca sa nu apara prea teatrale.