| anonim_4396 a întrebat:

Hi TPU! Vreau sa-mi zugravesc dormitorul si as vrea culoarea piersica. Stiti cumva din ce culori pot obtine o culoare piersica?

Răspuns Câştigător
| crisbebe a răspuns:

Poti sa iti iei de cumparat si o mai diluezi cu alb ca sa fie mai deschisa fie amesteci roz cu galben eu asa am facut si a iesit sau cumperi vopsea alba si se gesec niste sticlute mici cu colorant si pui dala in vopseaua alba dar pui pe umra amesteci si tot asa pana obti cat de inchis vrei si asta e cea mai sigura solutie ca obti chiar ce nuanta vrei si este mai ieftin asa dar vezi sa nu faci greseala care am facut-o eu:mi s-a parut ca in galeata ca este foarte inchisa si am zis sa nu mai pun colorant si cand am dat pe perete si dupa ce s-a uscat era foarte deschis deci dai undeva in cot sa vezi exact nuanta si atunci mai pui daca e sau nu nevoie de colorant. sper ca te-am ajutat si o camera cat mai frumoasa.

1 răspuns:
| cat a răspuns:

Cel mai bine este sa-ti iei culoarea gata preparata. In magazinele Policolor sau la Praktiker, Brico, etc. se gasesc cataloage de culori. Au culori si zeci de nuante. Tu alegi dupa care ei ti-o prepara pe loc. Au o masina speciala care omogenizeaza amestecul mult mai bine decat ai putea tu sa o faci. Spor la zugravit!