| diana_2372 a întrebat:

Ieri am stat prea mult la plaja si m-am arssadcu ce m-as putea da pe piele sa nu ma mai usture?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ce faceti daca totusi, din cine stie ce motive, v-ati procopsit deja cu o insolatie si cu o piele rosie, arsa de soare?

Va indepartati de soare.
Multe persoane cred ca daca deja au arsuri solare, nu mai conteaza daca mai stau sau nu la soare. Nimic mai fals. Cu cat expunerea se prelungeste, cu atat efectele vor fi mai dezastruoase. Arsurile se pot mari si starea generala a organismului se poate inrautati.
Faceti un dus racoritor.
Pielea se va calma instant, dar pentru scurt timp.
Calmati-va pielea cu un gel pe baza de Aloe Vera, cu alte creme special create pentru calmarea arsurilor sau cu produse naturale, create in casa.
Hidratati-va pielea!
O piele arsa are nevoie de hidratare permanenta. Untul de cocos este ideal in astfel de situatii.
Calmati-va durerea cu o pastila calmanta, de tipul Paracetamol sau Tylenol. Atentie insa! Medicul este singurul in masura sa va recomande astfel de pastile, in functie de nevoi.
Vizitati medicul daca este cazul. Daca arsurile dor si mai tare, daca aspectul pielii se schimba, capatand multe besicute albe, mergeti imediat la medic.

| Ciocolatăăă a răspuns:

Hey happy Incearca sa te dai cu iaurt, cum au spus si ceilalti. Sau pune in cada 1/2 l de lapte in apa si stai vreo 10-15 min. Dupa, clateste-te, pielea se regenereaza asa. Ar mai fi si cremele din comert, cele de dupa plaja, sau chiar Nivea, e foarte buna. Poti sa tamponezi si cu ulei de masline pe arsuri. Sper ca te-am ajutat! big grin

| mixxjim a răspuns:

Cu otet diluat cu apa, cam jumate-jumate, trece instantaneu happy mirosi un pic a otet dar trece repede, cum e sa stai intins cu iaurt pe tot corpul? iti dai 2-3 reprize azi daca te mai ustura, dar pana maine nu mai ai nimic

| IonutAxi a răspuns:

Te dai cu iaurt.

| BlaaBlaa a răspuns:

Cu iaurt.

| Bєshka a răspuns:

Iaurt si dupa faci un dus.

| Dan10079 a răspuns:

Cu iaurt normal.

| yourFanta a răspuns:

Lapte batutwinking

| JiHyun a răspuns:

Iaurtul e foarte bun pentru arsuri

| ŦΛהĩαՀyNøĩƊЇ乇 a răspuns:

Iaurtul e cel mai bun:X

| Boy91 a răspuns:

Pai pui intr-un bol un iaurt si razi castravete, si pui amestecu in frigider catva timp si dupa aia til poti aplica pe piele

| NoOneCanSeeMe a răspuns:

Pai de poti da cu iaurt iar dupa faci un dus bun! te poti da cu spirt e foarte bun racoreste foarte bine si trece usturimea imediat. Sau daca ai crema de galbenele e excelenta impotriva arsurilor solare! Mult succes!:*

| REDwolf1616 a răspuns:

Teribil! date cu iaurt si ast 5 min si fa un dus si nuo sa mai simti nimic!