Anna
| Anna a întrebat:

Imi indrept parul cu placa cam de 2 ori pe saptamana.Am o placa puternica, care se incalzeste pana la 230 Grade. Uneori simt ca-mi arde parul si varfurile se tocesc foarte repede.As vrea sa-mi cumpar un ulei, crema, ser sau lotiune pentru protectia termica. Voi ati folosit asa ceva? Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Krina a răspuns:

Eu folosesc zilnic placa de par. O reglez la 180 grade si e ok. Daca o incalzesc la 220 grade imi arde parul.
Eu folosesc produse L'oreal si Elseve.Foarte bun este serul pentru varfuri deteriorate de la Avon (este in ambalaj verde, arata ca un ulei).
Asa-zisele seruri pentru protectia termica nu sunt bune de nimic!
Regleaza-ti placa la maxim 180 grade si nu vei mai avea probleme.Foloseste masti naturale pentru par facute in casa. Exemplu: ulei de masline + zeama de lamaie +
lapte gras + miere. O aplici pe parul umed (spalat in prealabil) si o lasi sa actioneze cel putin 30 min (in tot acest timp parul se tine strans intr-un prosop). Apoi clatesti bine, aplici sampon din nou, iar la final foloseste mult balsam la varfuri (Elseve - balsam pentru regenerare sau cu laptisor de matca). Sper sa functioneze si la tine happy
Succes!

21 răspunsuri:
Anna
| Anna explică:

Pumpik, si eu am avut acelasi model de placa dar incepuse sa se duca ceramica si imi ardea foarte tare parul.Am renuntat la ea si mi-am luat alta, tot remington model S9904, e buna, sunt multumita de ea, dar daca o folosesc des, mi se tocesc ingrozitor de tare varfurile si parul devine electizat si are un aspect usor de ars.

Anna
| Anna explică:

Am parul ondulat spre cret, e foarte frumos dar nu e atat de lung si nu se aseaza niciodata frumos.Imediat dupa spalare, e super asa buclat dar a doua nu mai sta de nici o culoare.Asa ca recurg la placa, din pacate! Va multumesc tuturor pentru ajutor si sfaturiwinking

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Parerea mea este sa nu mai folosesti asa des placa.sau cumarati o placa, care sa nu fie asa de puternica

eileen
| eileen a răspuns:

Iti recomand si eu ce imi zici mie: nu mai folosi placahee hee insa stim ca uneori nu se poate, asa ca iti recomand un balsam de la Matrix pentru par uscat si degradat si un ser inainte de intins cu placa, dar nu mai stiu cum ii zice, ti-l arat cand vii la minehappy

Janina
| Janina a răspuns:

Eu folosesc masca de la Kalos big grin

pupimik
| pupimik a răspuns:

Nu stiu cum este parul tau... dar si eu imi intind des parul si nu am probleme cu el.Intr-adevar...se ingrasa cam repede si trebuie sa ma spal din 3 in 3 zile pe par.
Placa pe care o folosesc este de la Remington S2002.Invelisul este de teflon+ ceramica...si temperatura se poate regla in functie de par.

Iti spun chestiile astea pentru ca eu aveam problema cu varfurile tocite in ciuda faptului ca foloseam lotiuni de protectie. Dupa ce am schimbat placa...nu mi se mai ardea parul

| elena a răspuns:

Draga Anna.lumea este facuta aiurea. eu am parul cret si il vreau drept, ea are parul drept si il vrea cret... te rog, sa ma crezi, este un mare chin, pentru femeile care au parul drept si il doresc, din tot sufletul, sa fie cret...

| Krina a răspuns:

Cu placere!
Si eu patesc la fel, deci te inteleg happy
Ca sa imi placa cum imi sta, ar trebui sa il spal zilnic.
Astfel am ajuns dependenta de placa.
De o saptamana mi-am luat o masca de par de la Lush, American cream se numeste. E foarte buna.Azi am folosit-o pentru a 3-a oara si se vede diferenta.Parul nu are aspect mat. A capatat luciu si arata sanatos si hidratat.

| blabla a răspuns:

Uita'te intra-un catalog AVON am vazut un ulei pentru protectie sau vezi la magazinele de specialitate din mall-uri e mai scump dar merita!

assiris
| assiris a răspuns:

Deh, fiecare vrea ce are vecinul. Asa se intimpla si in casnicie, nevasta celui de alaturi e mai frumoasa.

| RamonaMn a răspuns:

Mda...si eu am aceleasi probleme cu placa.Nu am ce sa zic, isi face treaba happy insa mi se usuca avrfurile si trebuie sa ma tund (ca vreau sau ca nu trebuie s'o fac pentru varfuri). Iti recomand sa schimbi placa si daac nu functioneaza apeleaza la lotiuni speciale.

| SupraDozaDeVise a răspuns:

Heei.dc i-ai dat funda la Krina? A funcionat treaba cu laptele big grin? Deoarece si eu am aceeasi problema...da-mi un mesajwinking

| andreea89 a răspuns:

Poti folosi placa de 2 ori pe saptamana dar inainte de asta iti recomand serul de placa din gama wella.acesta protejaza parul.pentru a intinde parul mai usor imparte-l pe carari si ia cate o suvita nu prea groasa. daca nu ai parul ondulat, nu ''plimba ''placa de mai mult de 3 ori.

| andreea89 a răspuns:

Deci aici nu e vorba de ce marci de sampoane si balsame folosesti.iti trebuie un ser special pentru placa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca produsele de la dr. Cuhrii de la insectfarm, gasesti pe google, au sampon lotiune si balsam, am inteles ca ajuta.
succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu mai folosesti deloc placa de par.acum poate ca nu este in totalitate degrada, dar odata q trecerea timpului daca mai folosesti se va degrada definitiv iar consecintele nu vor fi chiar plaqtestraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu o solutie cu miere si ou

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti-as recomanda samponul shauma si un balsam shauma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesesc placa in fiecare zi. o regleczla 160 d grade si ie super incearca so reglezi la mai puyine grade

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa ti un tratament cu ceai d musetel si sa iit dai o data [pe sap cu ulei de ricin ca sa iti creasca parul, exisat si o crema speciala pentru placa costa 63 d e lei o gas in reviste bafta:X:*

| original a răspuns:

Eu folosesc placa in fiecare dimineata cand plec la scoala si daca seara ies in oras o refolosesc la 180 Grade si parul e bun bine ca se vede ca ma intind dar nu e cum ai zis tu mai sus si acum imi ia soramea ceva de la salon de la Matrix