| DianaRaluca18 a întrebat:

Imi puteti spune si mie o metoda de deschidere a culorii parului, in afara de musetel, sampon sau vopsea de par (nuantator)?
Una mai naturala, de preferat. am un saten deschis la par

Răspuns Câştigător
| AndradaRoxana9 a răspuns:

Buna.
Vitamina C si suc de lamaie. Aceasta tehnica fascinanta de deschidere a nuantei parului este folosita de mii de oameni din intreaga lume, deoarece este eficienta si foarte ieftina. Ai nevoie de sase tablete de vitamina C faramitate, care se pun peste doua linguri de suc de lamaie. In aceasta solutie mai adaugi si putin sampon si apoi amesteci bine pana devine o compozitie omogena. Aceasta noua solutie se aplica pe par si se maseaza delicat. Ulterior trebuie sa iti acoperi parul cu folie de plastic pe care o mentii circa o ora. Dupa, tot ce trebuie sa faci este sa te speli cu samponul tau obisnuit si sa te bucuri de o culoare de par mai deschisa si plina de stralucire.
Decolorarea naturala a parului folosind ulei de masline. Uleiul de masline nu doar ca ajuta la decolorarea parului, ci este si foarte hranitor pentru firul de par, reusind sa revitalizeze parul tern si sa minimizeze varfurile despicate. Prepara o lotiune decoloranta folosind 2-3 linguri de ulei de masline si sucul de la o jumatate de lamaie. Aplica masca pe tot parul sau pe cate suvite si apoi stai la soare 30 de minute. Repeta operatiunea cateva zile la rand, pana cand obtii decolorarea dorita. In functie de cate de deschisa e nuanta pe care o doresti, poti sa expui parul la soare mai mult timp, pana la maxim o ora, pentru ca altfel razele soarelui sunt nocive pentru par.
Galbenusul de ou. La fel de bun pentru decolorarea parului dar si pentru a-i imbunatati aspectul este galbenusul de ou. Oul contine lecitina, un ingredient foarte hidratant. Bate oul bine, pana cand obtii o crema groasa, ca o alifie, pe care sa o aplici pe cap si sa o lasi sa actioneze pana cand este complet uscata. Aplica apoi o casca de plastic pe care sa o lasi sa actioneze 15 minute. Limpezeste parul folosind apa rece sau ceai de musetel.
Poti folosi aceste ingrediente si ca si masti pentru regenerarea parului si pentru a-l face mai stralucitor. Ceaiul de musetel este ideal pentru a limpezi parul indiferent de procedura de decolorare pe care o aplici. Dupa aplicarea ceaiului de musetel nu mai folosi apa, ci lasa musetelul sa actioneze peste zi. Aceste ingrediente sunt indicate si persoanelor care in mod normal sunt alergice la substantele chimice cotinute de vopseaua permanenta si in special de praful decolorant, care este foarte puternic.
Pa, pa.

1 răspuns:
| Katoky a răspuns:

Noi ar trebui sa ne bucuram de culoarea parului cum este, dar daca vrei sa ti-o schimbi, nu am nimic inpotriva.Am sa-ti spun o metoda.Metoda care o sa ti-o zic o sa dureze mult timp, dar este 100% sanatoasa. Celelalte metode puse de tine sa alegem noi sunt daunatoare parului.Lasa-l sa se deschida el.Cand este soare, parul se deschide singur la culoare. Dintre metodele date de tine, as alege prima.E adevarat ca este cea mai putin daunatoare. Faci cum vrei. Sper ca te-am ajutat.