| anonim_4396 a întrebat:

M-am hotarat sa imi las parul sa creasca lung. Stiu ca am nevoie de mult calciu, ca trebuie sa il spal mai mult si sa tai din varfuri odata la ceva timp. Mai e ceva ce trebuie sa stiu? Sau imi mai puteti sugera ceva despre cum il ingrijesc si cum il pot face sa creasca mai repede? Depaseste deja nivelul umerilor cu 5-7 cm.
Cat va dura sa creasca inca 20-25 cm?

Răspuns Câştigător
| TreiSurori a răspuns:

Iti voi da eu cateva sfaturi pe care le-am incercat pe parul meu.
Da, intr`adevar daca te uiti la el in fiecare si nu ai sa vezi schimbari majore dar in timp se va vedea usor usor. `cu rabdarea trecem marea` happy.

1. Daca parul nu este destul hidratat sunt necesare o serie de tratamente speciale care sa intareasca structura firului acestuia. Astfel, vei recapata imaginea unui par sanatos, stralucitor. Poti folosi ulei de masline cald, ulei de ricin sau masti speciale pe baza de miere şi lapte.
2.Alimentatia e foarte importanta pentru sanatatea parului. Parul este format in cea mai mare parte din cheratina si albumina, de aceea hrana ta trebuie sa contina neaparat si oua, carne slaba, branzeturi si legume cu boabe, iaurturi, migdalele si nucile dau parului elasticitate si stralucire.
3.Parul trebuie spalat atunci cand incepe sa se ingrase, insa nu in fiecare zi, pentru ca daca este uscat, il degresam suplimentar. Apa cu care il spalam nu trebuie sa fie foarte fierbinte, intrucat ii deschide porii si il face mai sensibil.
4.Nu uita sa ii tunzi varfurile o data la doua luni.
5. Atunci cand porti caciuli de lana sau chiar si atunci cand imbraci si dezbraci de mai multe ori pe zi pulovere (actiune care electrizeaza firele de par) risti sa iti deteriorezi parul. Secretul este sa porti o esarfa fina de bumbac pe sub caciula sau palarie. Si asta este unul dintre cele mai simple si eficiente sfaturi pentru a-ti proteja parul iarna.
6.NU IL TINE prea mult LEGAT pentru ca nu mai are 'loc sa respire'.
7."Pe langa clasicul sampon si masca de par, niciunei femei nu ar trebui sa ii lipseasca niste fiole pentru ingrijirea parului. Acestea sunt folositoare pentru hidratare, tratarea scalpului sau pentru a conferi un luciu parului, ca sa nu mai existe aspectul acela de mat, de uscat", spune hairstylistul George Emanuel Gurban.
8.Te vopsesti des? Pentru a pastra cat mai mult timp intensitatea culorii, nu te spala cam 48 de ore dupa vopsire. Nu freca parul cu prosopul cand il usuci si foloseste doar sampon si balsam special pentru par vopsit.
9. Nu folosi mult balsam ca ingrasa parul, si prea mult sampon il deshidrateaza si il rupe.
10.Nu folosi placa de intins parul sau pheon.Fa baie, inainte cu 1-2 ore sa pleci undeva (daca pleci pe undeva), si usucal cu prosopul usor si lasa`l sa se usuce singur. Daca nu s-a uscat cat timp te-ai imbracat/machiat/incaltat atunci dai de 2-3 ori cu pieptanul si pheonul dar foarte RAR!

Parul nostru creste de la 12 la 15 centimetri in fiecare an (deci cam 1-1, 5 cm pe luna). Retetele pentru cresterea rapida a parului au de fapt rolul de a favoriza cresterea normala si sanatoasa a acestuia. Tratamentele pentru cresterea parului au ca scop intarirea radacinii si evitarea fragilitatii firului de par. Un scalp sanatos si curat este un mediu favorizant pentru cresterea normala a parului.
- Un deficit de vitamine ar fi o mare problema. Cauta la farmacii vitaminele A, B, C, E si Zn. Rezultatele nu vor intarzia sa apara.
- Periaza-ti bine parul. Periatul cu o perie lata si captusita stimuleaza circulatia sangelui. Repeta acest lucru dimineata si seara. Ai grija sa nu se rupa firele de par de la periatul prea intens!
- Alta modalitate foarte buna de stimulare a circulatiei sangelui este masajul scalpului. Ori de cate ori ai timp, maseaza pielea capului incet, folosind o miscare circulara.
- Uleiul de ricin sau de masline sunt remediile naturale perfecte pentru parul deteriorat. Ajuta la mentinerea sanatatii scalpului, si se recomanda aplicarea lor seara, dupa o incalzire prealabila, si clatirea parului dimineata, dupa ce l-ai lasat sa actioneze intreaga noapte.
- Mastile cu Henna incolora (se gaseste la farmacii si in magazine cu produse naturiste) intaresc firul de par si il fac mai gros, mai rezistent, mai sanatos.
- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de par, la fel si praful, la care te expui in fiecare zi, si obiceiul de a-ti trece frecvent mana prin par, este foarte daunator.
- Ceaiul verde este si el un remediu eficient impotriva caderilor parului. Bea trei cani de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar in timp vei vedea, cum parul isi recapata sanatatea si stralucirea.
- Otetul poate fi folosit si el pentru stimularea cresterii parului. Asigura o buna circulatie a sangelui la nivelul scalpului si mentine sub control cantitatea de sebum, care impiedica cresterea normala si sanatoasa a firului de par.
- Evita cafeaua, alcoolul si tigarile. Somnul de noapte este si el foarte important.
Nu intrerupe tratamentul dupa primele efecte, ci continua pana la sase luni (cel putin). Vei avea un par sanatos, bogat, rezistent si stralucitor.
Succes! Numai bine!

ps: wow.cel mai lung post, merita citit. Funda? big grin

4 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Dacă te uiți la el în fiecare zi n-ai să vezi schimbări majore. Ai dreptate. Tunde-l doar dacă ai vârfuri despicate sau arse, altfel nu, n-are rost. Și dacă îl tunzi prea des nu e bine. Ține-l prins în coadă sau împletit noaptea, dar și ziua, mereu. Ajută. Crede-mă. Durează mult timp. Al meu are 64 de centimetri în 2 ani. Tot de umeri l-am avut. Ai grijă și cu uscătorul de păr, nu-l folosi vara, se usucă singur, nu-l pieptăna mereu, mai puțină placă sau deloc. O alimentație sănătoasă fără prăjeli, sucuri, fast-food-uri. Succes!

| thestorm a răspuns:

Nu trebuie sa il speli mai des sau sa il tunzi mai des ca de obicei trebuie doar sa astepti chestia cu tunsul este doar un mit

| anonim_4396 explică (pentru thestorm):

Ma refeream ca sa nu se arda, daca nu il tunzi varfurile se despic se ard. Stai calm(a) nu am crezut niciodata ca va creste mai repede daca il tund.
Dar poate nu m-am exprimat eu bine

| thestorm a răspuns (pentru anonim_4396):

Toata asta cu tunsul e pentru a se aseza mai bine parul, in principiu, eu am vrut sa imi las parul lung si il am dar l-am tuns foarte rar si nu am probleme...