| Ana-Maria_Bodnari_1996 a întrebat:

M-am vopsit roscata de multe ori. Mi-a crescut radacinile(Sunt satena) si am vrut sa fac o schimbare, asadar m-am facut blonda si nu mi s-a prins culoare de par (cel roscat) dar de radacini da. Ma puteti ajuta in legatura cu asta, as vrea sa ma fac blonda.

Vopseaua cu care m-am facut roscata a fost de la Syoss si cea de culoare blonda tot syoss.

5 răspunsuri:
| DiamondShine a răspuns:

Ia vopsea blond inchis spre gri(nu-ti va iesi blond deschis dar iti va da o culoare de blond frumoasa)care, cu timpul o sa o deschizi tot din vopsea, dar nu uita:foloseste ceva blond spre gri, altfel va iesi portocaliu iar.

| AikkoxD a răspuns:

De roşcat e cam greu să scapi, mai ales dacă nuanţa ta naturală e mai deschisă. Posibil să-ţi rămână părul pătat puţin, o nuanţă de portocaliu mai şters aşa. Să înţeleg că acum ai rădăcinile blonde şi restul părului roşcat?
O soluţie ar fi să mergi la salon să-ţi scoată toată vopseaua din păr. Au ei o soluţie, am folosit-o şi eu acasă, dar nu mai ştiu cum se numeşte. Nu arde rău părul.
Sau îl poţi decolora şi îl ţii în funcţie de cât de blond vrei să-ţi iasă părul. Dar ăsta îl arde cam rău. Îţi recomand varianta cu salonul, şi apoi te poţi vopsi. Alege Inoa, e o vopsea care se găseşte mai mult la salon şi e un pic mai scumpă (60-70 lei), dar merită.

| Mirunelu a răspuns:

Daca esti roscata este greu sa mai ajungi la blond pentru ca prima oara cand pui blond peste roscat o sa fii portocalie, eu zic sa fi fericita ca nu ti-a prins blondul pentru ca ramaneai morcov 2 saptamani. Eu am scapat de roscat cu 2 decolorari si 2 saptamani am stat morcov in cap pentru ca stii ca 2 saptamani, cel putin, trebuie sa faci pauza intre vopsiri. Iti recomand sa te faci ceva mai inchis sa aduci tot parul la aceeasi nuanta sau sa-ti faci si radacinile roscate. Nu merita sa-ti arzi parul cu 2 vopsiri pentru a fi iar blonda. De roscat mai scapi cu foarfeca din pacate. Asteapta sa-ti creasca parul tau natural si dupa ce ai tuns tot roscatul atunci mai fa-te blonda.

| claudytza01 a răspuns:

Foloseste decolorant.dar, trebuie sa ai grija sa nu iti arzi firele de par...io am folosit si nu mi s-a intamplat:* Depinde de scalp:*

| TinyLittleStar a răspuns:

Fara decolorant este cvasi-imposibil sa ajungi de la roscat la blond. Mai intai trebuie decolorat parul vopsit pentru a elimina roscatul. Sincera sa fie, pentru a evita posibilitatea de a-ti distruge parul (decolorantul arde firul de par), iti recomand sa faci pasul catre aceasta schimbare de look la coafor.