| InfinitateDeCuvinte a întrebat:

Nu mai pot! Jur ca nu mai pot.Satula de viata, de voi, de tot.

Se merita oare sa mai traiesti asa? Povestea-i lunga, trista... a unui copil ale carui aripi au fost smulse incetul cu incetul, chinuit, calcat in picioare, lasat sa moara, trist, singur.Am 16 ani, sunt fata si locuiesc la tara. Tatal meu... un betiv. Un om de nimic. Aproape ca-l urasc. Dintotdeauna a fost asa.Nu am timp sa povestesc decat ceea ce abia s-a intamplat.

Eram in camera mea si cautam ceva pe net. Tata, ca de obicei...era pe prag cu sticla de bere, iar mama se asezase jos langa el.Nu stiu ce-au vorbit, dar am auzit-o tipand.Cand m-am dus afara, el ii daduse cu piciorul in fata, iar ea statea ghemuita pe prag, tinandu-si capul in maini. M-am dus la ea si-am luat-o-n brate.Tocmai atunci a sunat telefonul.Era fratele meu(10 ani). M-a sunat de la bunici sa ma intrebe ce fac si i-am zis:,, Ce mai vrei ma si tu?" El:,, ce ai? Ce faci?" Eu:"Lasa-ma ca sunt cu dementii astia aici.Se bat". Am zis asta la suparare.Plangeam.Atunci tata a venit la mine. M-am dat inapoi pana pe hol.In spatele meu era peretele. A inceput sa ma loveasca cu pumnii si palmele. M-am ghemuit jos si am inchis telefonul, iar el continua sa ma loveasca cu picioarele si pumnii in spate si in cap, repetand:"Pe cine faci fa tu dementi?" Repeta asta incontinuu. M-a luat aproape taras si m-a azvarlit in camera mea. A continuat sa ma loveasca cu pumnii in muschil de la mana de sus(langa umar) si in picior. Mi-a dar si cateva palme sau pumni peste cap (Nici nu mai tin minte ce-au fost). Mama a vrut sa ma apere, dar a lovit-o si pe ea.

Ma doare mana. E umflata. Dar ceea ce ma doare cu adevarat, nu sunt urmele pumnilor lui, ci ranile din suflet. Ochii imi sunt umflati, iar sufletul distrus.

S-a intors de 2-3 ori la mine sa ma loveasca, repetand :"Pe cine faci fa tu dementi?". Mama ii striga:,, Lasa ma copilul in pace. Vrei sa fuga ca alti copii de-acasa? Ca de-aia au fugit atatia copii de-acasa... din cauza parintilor care nu sunt in stare sa-i creasca cum trebuie". Atunci i-am strigat tatei;"Tu ai habar de ceva? Tu nu stii nimic. Tu n-ai habar ca eu am vrut de multe ori sa ma omor din cauza ta, din cauza voastra...pentru ca nu mai suport viata asta.Habar nu ai ca acum 2 ani am luat de 2 ori pastile ca sa ma omor". Acum 2 ani am luat o data 8-9 pastile si nu mi s-a facut rau, iar a doua oara am luat 24, dar apoi m-am dus si-am vomitat, gandindu-ma ca nu o pot lasa pe mama singura.

Nu vreau sa-l mai vad! Niciodata. S-a calmat cat de cat. M-am bagat in pat.Il auzeam vorbind singur pe prag:"Auzi la ea...dementi.Pe cine faci fa tu dementi?". Cand il auzeam, ma ghemuiam in pat si incepeam sa plang, sa tremur.Simteam cum ma sufoc.Nu mai puteam respira.Eram in pat si l-am auzit venind. II auzeam pasii.Am inceput instantaneu sa plang.Venise sa-mi ureze noapte buna!

Duminica ma duc la botez la fratele mamei. Ce fac daca mi se invineteste mana? crying Si cum sa fac sa nu mai am ochii umflati? Daca plang chiar si numai putin, mi se fac ochii cat ceapa.

Aastept sfaturi. Ce-as putea face? Adresa mea de e-mail e : preamultesuplicii@yahoo.com

Va rog, ajutati-ma cu sfaturi.Si iertati-ma ca am scris atat si greselile gramaticale.In timp ce scriam, plangeam.
Scuzati si >categoria:"

8 răspunsuri:
| DiaNa357 a răspuns:

Buna draga mea:*:*
Jur ca, cand am citit ce ai scris aproape ca mi-a dat lacrimile, nu pot sa cred prin ce treci:*:*:*:.
Incearca sa vb cu maicata si s-o faci sa divortzeze de taicato pentru ca asa nu se mai poate, ori se schimba el, ori divortzeaza pentru c nici o femeie nu trebuie sa se lase batuta in acest hal de un barbat de nimk.
Incearca sa o sprijini pe mama ta pentru ca sigur si ei ii este greu.
In aceste momente trebuie sa fi tare.Sa te gandestica trebuie sa ieshi din situatzia aceasta, sa o aduci pe maicata intr-o situatzie mai buna.

In legatura cu ochii umflatzi, putina gheata si trece, iar pentru vanatai sincer nu stiu ce sa-ti zicsad.
Cred caitzi este extrem de greu:*:*:*:*.
Dar sunt mandra de tine ca nu te-ai omarat:*:*:* bravo!
Daca te simti trista si iti vine sa plangi, scriemi linistita un mesaj si iti dau imd un sfat :*...am aproape 14 ani si te inteleg ca am avut si eu ceva probleme in famile, nu chiar asa grave, dar au fost ceva si eu am incercat sa ma omor dar pana la urma mi-am dat seama ca nu trebuie sa ma omor eu din cauza unor idiotzeni.
Fi tare!:*:*:*:**:*::X:X:X

| YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn a răspuns:

Ce mila imi e de tine. zau ca daca te-as cunoste te-as ajuta. cel mai bine e sa suni la politie si sa il reclami pe tatal tau...am mai patit si eu asa(adica certuri in casa, dar erau o nimica toata pe langa asta. tata nu ne-a batut niciodata pe mine, pe mama sau surorile mele. pot sa spun ca e un om bun, dupa ce am vazut in ce hal se comporta tatal tau. si eu, nu o data am vrut sa fug de acasa, dar nu era nici pe departe asa de grava situatia ca a ta.

| StEfSySu a răspuns:

Sfaturi? tatal tau ori e batut in cap or vrea sa ia locul unui om in morga thinking ...suna la protectia copilului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rugaciune multa!

| VLΛD a răspuns:

Protectia copilului?

| EuElyEla99 a răspuns:

cryingcryingcrying stiu prin ce treci. si eu am trecut print-o situatie similara, dar nu asa de gravacryingcryingcrying. dar acum eu, mama si sora mea am plecat de acolo.
convingeo pe mama ta ca nu trebuie sa stati acolo convingeo sa bage divort. nu incerca sa te omori tu pentru unii care chiar nu gandesc. vrobeste cu mama ta si spune-i ca daca o sa va duceti sa stati la bunicii tai eventual ca poate or sa inteleaga si ei cum a fost si la mine. sprijin-o si pe mama ta si sprijinal si pe fratele tau cat de mic ar fi. spune-i mamei tale sa nu mai stea sa se duca sa bage divort ca poate ea spera ca o sa se schimbe, dar nu o sa se schimba deloc. daca tatal tau pana acum nu s-a schimbat nici deacum in colo nu o sa se mai schimbe
fi tare in continuare si chiar imi pare rau pentru tine si mama ta. sper ca te-am ajutat dar vrei sa mai ai cu cine sa vorbesti te pot ajuta si cu sfaturi la adresa de mess ely_frumusik90. eu am doar 12 ani dar si eu am trecut aproape prin ce treci tu numai ca pe mine nu ma batea tata.
pup si fi tare si tu si mama ta si fratele tau:*:*:*

| Fluture14 a răspuns:

Cand nu e tatal tau acasa vorbeste cu mama ta si spune-i sa divorteze de el. si eu am crescut langa un betiv 15 ani, pana cand mama si-a luat inima in dinti si am plecat de langa el. e cel mai bine asa. decat sa fiti maltratate de un om de nimic si sa stati tot timpul cu frica si tu si mama ta si fratele tau, mai bine plecati.
e drept ca va fi greu la inceput, dar toate se rezolva incetul cu incetul. nu exista leac pentru betivi si nu cred ca va exista vreodata. o data intrat in sange devine ca o boala pentru persoanele respective.

fii puternica pentru ca trebuie sa o sustii pe mama ta. nu te mai gandi la suicid pentru ca nu ai niciun drept asupra vietii tale si nu se merita sa lasi multe suflete indurerate din cauza unui nimeni.

ai grija de tine. (:

| MolnarStefania a răspuns:

Fuuuuuuuuuuuuuuuuuuugi!
Fugi cât mai eşti în viaţă!