| anonim_4396 a întrebat:

Tata e un betiv si pe deasupra, un om fara suflet si fara pic de mila.(puteti vedea celelalte intrebari ale mele)O bate pe mama de parca ar fi un animal, ne injura si ne vorbeste urat.In plus, mama a facut acum o luna avort, iar el o face curva si zice ca are amant si ca nu a facut copilul pentru ca nu era al lui.Mama plange incontinuu, o doare enorm de mult sa i se reproseze lucrul asta.Sunt sigura ca nu i-a fost deloc usor sa ia decizia asta. I-a strigat ca tot din cauza lui a facut-o, iar eu am zis ca e mai bine asa, ca eu nu o judec si ca decat sa traiasca si e asa, mai bine lipsa.

Ne,, controleaza" cum vrea el, o da pe mama afara din curte, iar apoi se duce dupa ea si o ia la bataie sa vina inapoi, iar apoi o alunga iar. Ia mancarea facuta de ea si o arunca spunand ca nu e buna, dar nu e asa cum zice el. Sparge tot ce ii pica in mana. A spart un geam de la usa de la camera mea, un geam de la usa de la intrare, geamurile de la aste usi. Va vine sa credeti ca a lovit-o cu fierul beton? O loveste cu ce ii pica in mana, cu pumnii, cu picioarele, iar aseara zicea ca ne omoara pe toti, ca nu suntem buni de nimic.Mama e nevoita sa se duca plansa si cu vanatai la serviciu, iar eu am ochii umflati de la atat plans.

Cu toate astea, mama nu vrea sa bage divort pentru ca nu avem unde sa ne ducem. Daca ar baga divort si am ramane cu ea(in cel mai fericit caz), statul ne-ar ajuta cu ceva?

Va multumesc mult pentru raspunsuri.Astept cat mai multe sfaturi pe TPU sau pe adresa de e-mail: preamultesuplicii@yahoo.com, unde va pot da mai multe detalii despre situatie.

14 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

Da,stiu cum e sa ai probleme in familie si sa auzi zilnic tot ffelul de cuvinte urate pe care involuntar ajungi sa le folosesti si tu.Tot ce pot sa-ti zic(oricum incurajarile sunt de prisos) e sa speri ca va fi bine candva.si cel mai important sa iti promiti tie insati ca pe viitor nu vei face la fel cxa tatal tau.tu vei fi o persoana bune, cinstita si vei avea o familie in care vor domni linistea, respectul si iubirea.bafta!sad

| ladyMillion a răspuns:

Saluthappyam citit necazul tau si crede-ma am ramas uimita:Om-a miscat foarte tare cazul tau si simcera sa fiu imi pare extrem de rau pentru aceasta famile; parerea mea este ca nimeni nu merita o viata ca asta,cu totii mai si gresim si singurul care are dreptul sa ne pedepseasca este Dumnezeu; tatal tau nu are nici un drept sa dea in mama ta si in restul familiei,ba chiar poate face inchisoare pentru aceste fapte groaznice:O:O(nu asa se trateaza singurele persoale care iti sunt alaturi)dupa cum probabil ti-ai dat si tu seama; lucrurile nu pot ramane asa; acum trebuie sa iti mai spun un lucru:de ce tatal tau mai sta inca cu voi daca va uraste atat de mult? de ce nu va izgoneste pur si sipmlu de acasa? stii de ce? pentru ca-i este teama de singuratate,de ideea ca nu s-ar putea descurca singur(nu ar avea cine sa-i mai faca mancare,nu ar mai avea cine sa faca curat,sa-i spele hainele,sa vorbeasca cu el)el intr-un fel probabil traieste si cu teama ca mama ta ar putea sa-l paraseasca si de aceea se si comporta asa,si mai e ceva:omul nu gandeste cand e beat,pur si simplu nu gandeste el,gandeste bautura si raul din elhappyintr-o astefl de situatie,parerea mea este ca nu trebuie sa tineti acest lucru ascuns(ca lucrurile sa nu se agraveze)trebuie neaparat sa-i spui cuiva,daca vezi ca tatal tau o mai loveste sau o mai injura pe mama ta,incearca si tu sa inregistrezi cumva pe telefon fara ca tatal tau sa-si dea seama,si sa ai dovezi,nu e de gumit cu lucrurile astea daca nu sunt luate in seriosthinking tatal tau ar trebui inchis,acolo nu ar mai face rau nimanui,cel mai folositor sfat pe care ti-l pot da eu(pentru ca nu ma pricep la divorturi si bani de la stat si chestii de genu')este sa te rogi mereu la Dumnezeu sa va ajute,sa mergi des la biserica,ba chiar tu si mama ta ar trebui sa va rugati la Dumnezeu si la Sf Fecioara Maria sa-l ajute si pe tatal tau sa-i lumineze mintea si sa-l indrepte pe calea cea dreapta(sa nu cere-ti razbunare, sau sa-i doriti raul)si vei vedea ca Dumnezeu te va asculta daca te vei ruga din tot sufletul si din toata inima si va va aduce fericirea si pacea atat in suflete cat si in intreaga familehappyma voi ruga si eu pentru voi si pentru toti cei care se afla in cazul vostru si sper ca te-am ajutahappysi nu fi suparata, oricine are in viata si suisuri si coborasuri(oricarui om care sufera i se va rasplati toata durerea la un moment dat )happydaca vrei sa mai vorbim poti sa ma adaugi in lista ta de mess:arina_marinaa

| anka89 a răspuns:

Deci sa bage divort fara sa se mai gadeasca ca nu aveti unde sa stati.Si daca nu se gandeste la ea macar sa se gandeasca la tine.Cunost un caz ca acesta al unei prietene de a mea.Intr-adevar ar fi greu la inceput pentru voi dar decat o viata ca asta sa iti fie sa dormi noaptea ca nu sti ce te asteapta sau sa stai cu frica cand vine el acasa.Sa bage divort, sa va mutati undeva in chirie(mai bine sa nu aveti ce manca decat paine si sare dar sa aveti liniste ), sa il bage la tribunal pentru o pensie alimentara cat se poate de buna si aveti sa muriri.Incearca sa ii vorbesti mamei tale despre asta si spune-i ca nu mai suporti si ca ii vorba de situatia ta psihologica nu cred ca ar vrea sa ai tu probleme din cauza tatalui tau.Din nefericire inca nu exista nimic pentru femei ca sa le protejeze impotriva violentei,desi ceva ar trebui facut.
Nu numai sa bage divort,dar sa plecati din sat de acolo si va mutati altundeva,spune-i mamei tale ca asta nu e scuza.
Ce are de gand sa se intample pana la urma? sa o omoare in bataie sa ramaneti fara mama si un tata betiv in puscarie?
Ii stigator la cer ceea ce se intampla in ziua de azi, mama ta sa o faca pentru voi, situatia nu mai poate continua asasad
Sunt uimita de cate intrebari de acest gen exista si as vrea sa pot face ceva mai mult, sa nu raman numai la vorbe si sunt sigura ca nu sunt singura.Situatiile de acest gen o sa continue daca cineva nu o puna piciorul in prag.Din nefericire nimeni nu se ocupa cu asa ceva.

Daca mama ta VREA sa divorteze sa isi caute un avocat sa o ajute, daca nu ma insel casa ar putea sa va ramana voua, spune-i sa ii dea bataie la ideea de a DIVORTA

| 10011993 a răspuns:

Daca parintii tai au mai mult de 10 ani de casatorie si casa in care locuiti este bun dobandit in timpul casatoriei o sa va ramna 3 sferturi de casa!

| rihannna a răspuns:

Vai...in primul rand nu esti singura care trece printr.o asemenea situatie, sunt multe familii care se confrunta cu problema asta. Am si eu un vecin care isi tot bate sotia! Probabil ca mama ta a facut avort ca sa nu treaca s micutsa creatura prin ce treci tu!
Dupa parerea mea cel mai bine ar fi sa bage divortsul si sa mearga la politie, ar trebui sa le explice cum sta treaba probabil ca mama ta are vanatai.vanataile sunt dovezi ale comportamentului brutal al tatalui tau! Iar status roman ar trebui sa va sustina pe tine si mama ta!
Sa aveti grija de voi si multa bafta.sa scapati de omul acela care va face viata urata

| CryssCrySta a răspuns:

E ceva grav poate sa-l dea in judecata si sa va plateasca daune si altele, nu are dovezi ca la inselat asa ca mama ta este nevinovata si averea dobandita in timpul casatorie se imparte in jumate.

| Broadband a răspuns:

Nu credeam ca unii parinti o pot lua asa de razna..sa bata tata pe mama hmmm cred ca i-as rupe gatu...pe bune. l-as da eu afara din casa...
cel mai bine du-te la bunici sau rude.vedeti voi..stati acolo ceva timp pana se mai linistesc apele ..sau daca puteti stati acolo definitiv..mai ales daca mama ta lucreaza.o sa aveti ce manca, n-o sa muriti de foame...

| sylar2007 a răspuns:

Buna,din pacate si eu am trecut prin asa ceva si stiu ca nu e usor,stiu exact prin ce treci,numai eu stiu cate nopti am dormit afara cu mama mea. exact de asta ii era frica si mamei mele,, cum ne vom descurca daca divortez''sau,, daca ne omoara''etc.noi cu, cativa ani in urma am inceput o viata noua, dupa ce mama a fost baututa si-a luat certificat de la doctorul legist si s-a dus la politie. Divortul si custodia a fost floare la ureche iar el a primit amenda, noi optinand si un ordin de restrictie(el nu are voie sa se apropie de noi cu 50m)am apelat la un centru, care ne-a acordat un adapost, i-au oferit mamei un job si a putut sa stranga bani pentru a sta in chirie.nu a fost si nu e usor dar avem ceva de nepretuit si anume LINISTE si nu ne e teama.

citeste aici despre legi si adaposturi
http://www.atentie.info/......rticol.php

tu poti sa ai o mare influenta asupra mamei tale care se teme! gandeste-te ca Doamne fereste intr-o zi ii va da una ei si se va lovi si nu se va mai ridica, el intra in puscarie si tu ajungi in orfelinat traumatizata pe viata, ia atitudine fi puternica

| Neverplayer a răspuns:

Daca as spune ca si la mine a fost asa de grav as minti, la mine veneacu chef de cearta o zi da una nu rolling on the floor, dar sa nu va fie teama daca nu aveti unde sa stati etc etc, cum a mai zis Cristina daca il da in judecata si catigati procesul primiti daune morale, so nu va fie frica.

| Lusy93 a răspuns:

Stiu cum e si eu am trecut prin asta. dar mama a ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa divorteze. nici noi nu am avut unde sa plecam, iar intr-un final am plecat la o prietena de a mamei dintr`o localitate apropiata.bineinteles ca mama a avut castig de cauza, iar apartamentul in care am locuit cu tata a ramas al nostru. intra pe id meu :bad_gyrl97 si discutam mai multe

| m1ky a răspuns:

Imi pare extrem de rau. Nu stiu nimic in legatura cu statul, dar cred ca nu poate sa va ajute cu nimic. Mutati-va la rude sau la cunoswtinte pentru un timp pana v-a gasiti o locuinta. Imi pare rau ca nu am putut sa te ajut mai mult. Eu pot sa te ajut doar cu un sfat : Ignora'l.:*:*:* BAFTA :X

| TotulInVIataSePlateste a răspuns:

Tatal tau este - - -
Asa este si tatal meu.
Cand eram mic o agresa verbal pe mama cand era beat, stiau toti vecinii din bloc cand tata e baut. Nu puteam sa fac nimic, nu intelegeam de ce reactioneaza asa. In rest era o persoana ok, ma lasa sa fac cam tot ce voiam eu.

Insa de cativa ani, a inceput sa stie de frica, am avut 2-3-4 conflicte ca sa zic asa, in care am rupt o usa cu el si l-am agresat fizic.

De cateva ori era sa se desparta ai mei insa mama e prea familista (din pacate).

E rusinos ca esti fata, la mine mai merge ca baiat... Insa va trebui sa fi fericita dintr-un singur motiv...
Ca intotdeauna o sa eviti alcoolul si atunci cand vei avea propria ta familie, copiii tai nu vor trece prin ce-ai trecut tu!

Probabil ca aceasta experienta te va afecta mult... eu sunt o persoana care nu agreaza alcoolul mai deloc, insa am devenit foarte agresiv, mereu sunt nervos.

Dumnezeu e sus si are un plan pentru fiecare.
Fi taree!

| Alexrus1980 a răspuns:

Deci eu sti ca faceam in locul lui maicata.
1 DIVORTAM
2Faceam in asa fel incat sa sufere pentru toate pe care le-a facut inzecit! Sa nu mai aiba casa nimic sa stea pe drum ca un catelus!

| Andrei_Robert_1999 a răspuns:

Naspa stiu cum este ca si tata este la fel dar la mine este mai rau cred, eu stau intr-o garsoniera cu o bucatarie si o camera sfatuieste-o pe mama ta sa bage divort ca el v-a fii dat afara din casa