| anonim_4396 a întrebat:

Tata e un betiv si pe deasupra, un om fara suflet si fara pic de mila. O bate pe mama de parca ar fi un animal, ne injura si ne vorbeste urat.In plus, mama a facut acum o luna avort, iar el o face curva si zice ca are amant si ca nu a facut copilul pentru ca nu era al lui.Mama plange incontinuu, o doare enorm de mult sa i se reproseze lucrul asta.Sunt sigura ca nu i-a fost deloc usor sa ia decizia asta. I-a strigat ca tot din cauza lui a facut-o, iar eu am zis ca e mai bine asa, ca eu nu o judec si ca decat sa traiasca si e asa, mai bine lipsa.
Ne,, controleaza" cum vrea el, o da pe mama afara din curte, iar apoi se duce dupa ea si o ia la bataie sa vina inapoi, iar apoi o alunga iar. Ia mancarea facuta de ea si o arunca spunand ca nu e buna, dar nu e asa cum zice el. Sparge tot ce ii pica in mana. A spart un geam de la usa de la camera mea, un geam de la usa de la intrare, geamurile de la aste usi. Va vine sa credeti ca a lovit-o cu fierul beton? O loveste cu ce ii pica in mana, cu pumnii, cu picioarele, iar aseara zicea ca ne omoara pe toti, ca nu suntem buni de nimic.Mama e nevoita sa se duca plansa si cu vanatai la serviciu, iar eu am ochii umflati de la atat plans.
Cu toate astea, mama nu vrea sa bage divort pentru ca nu avem unde sa ne ducem. Daca ar baga divort si am ramane cu ea(in cel mai fericit caz), statul ne-ar ajuta cu ceva?
Va multumesc mult pentru raspunsuri.Astept cat mai multe sfaturi pe TPU sau pe id-ul: preamultesuplicii@yahoo.com, unde va pot da mai multe detalii despre situatie.

9 răspunsuri:
| AlexandraCroft a răspuns:

Buna!
Sincer povestea ta m-a lasat fara cuvinte, trist daca tatal tau reactioneaza astfel este violet cu tine si cu mama ta ai putea sa te impui in fata lui si sa ii spui tot ce ai pe suflet ca numai suporti sa traiesti cu el sub acelasi acoperis, ca ti-a facut viata un calvar si ca mai bine e fara el. Daca in caz indrazneste sa te atinga poti suna la politie esti minora iar politia se poate ocupa de el de asemenea il poti si da in judecata.
Din cate stiu eu nu sunt prea sigura ca statul v-ar putea da un camin unde sa locuiti dar ai putea merge la rudele tale de exemplu la bunica ta la unchii tai doar sa numai stai cu el.Incearca cumva sa il convingi sa numai se poarte asa pentru ca un tata adevarat nu ar reactiona in felul acesta sa se umileasca in primul rand pe el pentru ca un barbat bate o femeie, este foarte josnic si umilitor din partea lui.
Si imi pare rau ca imi dau cu parerea dar copilasul care urma sa se nasca nu avea nici o vina si nu merita ca mama ta sa faca avort ca pana la urma avea si el dreptul la o viata asa cum ai avut si tu. cu bune cu rele viata este frumoasa exceptandul pe tatal tau care iti face zile amare dar poti "scapa" intr-un fel de amarul dus cand o sa cresti mare si o sa ai grija sa nu te casatoresti cu un om ca acesta.
Intervine atunci cand tatal tau indrazneste sa se mai atinga de mama ta si ca daca o singura data se mai atinge de ea mergi la politie, poti face lucrul acesta si iti spun daca vei face astfel lucrurile se vor imbunatatii.
Vreau sa aflu mai multe despre ce va mai urma si sa ma tii la curent cu tot ce se intampla.
Cu mult drag astept raspuns.

| gigel68 a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Crezi ceea ce spui? laughing in situatia ei nu mai poate sa se impuna, iar daca incearca s-ar putea sa trebuiasca sa sune la ambulanta. iar daca esti minora, nu poti da pe nimeni in judecata.

| AlexandraCroft a răspuns (pentru gigel68):

Ea nu dar mama ei da oh go on!

| NewLife18 a răspuns:

Imi pare nespus de rau pentru familia ta.Cel mai bine ar fi ca mama ta sa bage cat mai repede divortul pentru ca asa ceva nu se poate. Puteti suna si la cei care se ocupa cu drepturile familiei. Dupa cate ai spus tu nu ai de ce sa iti faci probleme vei ramane cu mama ta iar tatal tau va trebui sa plateasca o pensie alimentara.
Eu iti urez din suflet Multa Bafta cu aceasta situatie pur si simplu complicata dar cel mai bun remediu este divortul mamei tale de tatal tau...

| gigel68 a răspuns:

Posibilitati sunt destul de mici sa rezolvi ceva cu vorba buna. politia nu o sa faca mare lucru (decat daca omoara pe cineva). alternativa ar fi violenta, ca raspuns la violenta. il imbatati si il bateti bine, pana ajunge sa manance cu paiul si dupa aia il lasati sa se descurce singur ca doar "nu sunteti bune de nimic" si mancarea pe care o face maicata e rea.
o alta varianta, ar fi internarea la dezalcolizare, dar costa si in majoritatea cazurilor nu da rezultate. tot acolo ar putea sa-i faca o lobotomie chimica.

| tsevaoth a răspuns:

Tu ai citit mesajul meu? ai incercat sa faci asa cum te/am sfatuit?

| Devilady a răspuns:

Ar trebui sa faca plangere la politie pentru violenta domestica ori daca reusiti sa-l bagati la psihiatrie ar fi extraordinar. daca va sta cativa ani acolo, poate ca isi va schimba si comportamentul. daca nu, cel mai bine ar fi ca mama ta sa divorteze, la partaj i-ar reveni jumatate din bunurile comune si ar reusi cu banii de pe casa(jumatatea care ii revine ei) sa-si caute alta locuinta, asta in care sotul va vrea el sa ramana cu casa.

| dani112 a răspuns:

Imi poti lasa te rog un mesaj cu idu tau? vreau sa vorbim niste chesti si poate o sati fiu de folos.

| antoniaYoyo2 a răspuns:

Pai e da sunt sigura ca va va ajuta statul ducetiva pe la vecini dar fara sa stie el intr-o noapte si gatahappyplecati noaptea si gasiti voi un loc sper ca te-am ajutathappy:*mult noroc