| anonim_4396 a întrebat:

O persoana cu parul de vreo 15 cm, cret, care s-a tuns aproape zero, atunci cand ii va creste parul acesta va fi tot cret?

Cu cat creste parul de pe cap pe luna?

5 răspunsuri:
| lizy12iul a răspuns:

Da, tot cret o sa fie, nu prea ai cum sa il schimbi, cat despre crescut, variaza de la persoana la persoana, depinde de calciu si de vitaminele pe care le are persoana in corp, de alimentatie, stres si tot asa.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, tot așa îl vei avea, ține și de factorul genetic. Dar, dacă te duci la un hairstylist cu experiență (nu oricine), ți-l va putea și îndrepta, fiindcă există o gamă largă de loțiuni, în ce privește îndreptarea lui.
În medie, părul crește aprox. 1-1, 5 cm lună, depinde. Vara, creșterea lui, are un ritm mai rapid.

| OoBunnyoO a răspuns:

Bineinteles ca da. Textura parului si forma acestuia sunt programate genetic, deci in ADN. Faptul ca il tunzi nu va schimba cu nimic felul in care arata. Dupa ce il tunzi va creste posibil mai cret (pentru ca nu va fi tocit) si va parea mai des (din nou, pentru ca nu va mai fi tocit).
Parul creste in jur de 1 cm - 1.50 cm pe luna.
Singura modalitate in care poti indrepta parul este sa il indrepti constant, fara sa il tunzi sau sa folosesti permanent pe el pentru a-l indrepta, metoda pe care trebuie sa o aplici de fiecare data cand creste, deci la cateva luni.

| Lorde92 a răspuns:

Da o sa fie tot cret si parul pe lune creste 1 cm.

| MadalinaBoca a răspuns:

Din cate stiu, da. Tunsorile de orice tip nu influenteaza natura si gena podoabei capilare.Va creste la fel de cret si posibil putin mai des. Lungimea parului intr-o luna nu stiu sa iti zic. Depinde ce tip de par ai. poate creste cativa centimetri intr-o luna sau mai mult!